دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۲
کد مطلب : 123462
همزمان با دور جدید مذاکرات ایران و ۱+۴ برای لغو تحریم‌ها آشکار شد

وین معطل خودخواهی‌های پادمانی غرب

وین معطل خودخواهی‌های پادمانی غرب
دور جدید مذاکرات رفع تحریم‌ها از روز چهارشنبه با حضور هیأت‌های مذاکره‌کننده ایران، روسیه، چین، ایالات متحده آمریکا و نماینده اتحادیه اروپا در وین آغاز شد در حالی که خودخواهی‌ها و زیاده خواهی‌ها غرب در موضوعات پادمانی زمینه ساز ابهام در به نتیجه رسیدن این دور از مذاکرات شده است.
کشورهای اروپایی و آمریکا در هر دور از مذاکرات به رغم وعده‌های گفتاری و نوشتاری مبنی بر دست کشیدن از زیاده خواهی‌ها اما هر بار بهانه‌ای جدید برای زیاده خواهی رو کرده و سعی می‌کنند تا از آن به عنوان ابزاری برای استمرار تحریم‌ها و فشار بر ایران بهره گیرند که با واکنش متقابل تیم جمهوری اسلامی مواجه شده است. در این دور از گفتگوها که پس از توقف چندماهه مذاکرات وین و یک دور مذاکره غیر مستقیم میان ایران و آمریکا در دوحه قطر شکل گرفته، متن پیشنهادی «جوزف بورل»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و ایده‌های شکلی و محتوایی ایران که برای جمع‌بندی مذاکرات ارائه شده محور اصلی گفتگوها است.بر خلاف آنچه در برخی رسانه‌های غربی عنوان شده، هیچ‌یک از موضوعات باقی‌مانده قبلی که مانع انتفاع ایران از برجام شده از دستور کار هیأت ایرانی خارج نشده و ایده‌های ارائه شده از سوی کشورمان نیز با هدف پیگیری و به نتیجه رساندن انتظارات ایران مطرح شده است‌.
در همین راستا؛ هیأت ایرانی در روز نخست این دور از گفتگوها دیدگاه‌های خود درباره چند موضوع باقی‌مانده را به طرف مقابل ارائه کرد.اطمینان از باقی نماندن هیچ موضوعی برای تبدیل شدن به اهرم فشار بر ایران در آینده از جمله مهمترین مواردی است که هیأت ایرانی بر آن تأکید داشته، چه، برای جمهوری اسلامی ایران قابل پذیرش نیست که برجام از طرف آمریکا و طرف‌های غربی به گروگان ادعاهایی تبدیل شود که هیچگونه مبنایی ندارد و صرفاً با صحنه‌گردانی دشمنان ایران و با هدف اعمال فشار بر ایران مطرح می‌شوند.به عنوان مثال؛ در خصوص موضوعات پادمانی که رفع آنها مبنایی کاملا مبتنی بر برجام دارد، طرف‌های غربی اسفندماه گذشته تعهداتی دادند که اکنون با گذشت بیش از پنج ماه، نه تنها به آنها عمل نکرده‌اند که از قضا مسیری کاملا متضاد با آن تعهدات را دنبال می‌کنند.
این رفتار غربی‌ها در عهدشکنی، صراحتا این گمانه را تقویت می‌کند که آنها در ادعای خود مبنی بر دستیابی به یک توافق قوی، پایدار و قابل اتکاء جدیت و حسن نیت نداشته و نه تنها حاضر به پذیرش الزامات یک توافق قوی نیستند، بلکه سعی می‌کنند ایران را زیر فشار روانی قرار داده و امتیازات بیشتری را کسب کنند.طرف غربی در حالی در فضای رسانه‌ای سعی در القاء زیاده‌خواهی طرف ایرانی دارد که موضوعات پادمانی اساساً امری جدا از برجام یا خواسته‌ای اضافی از سوی ایران نیست و آنها در سال ۲۰۱۵ در متن برجام نیز تعهدی سیاسی برای مختومه کردن ادعاها علیه برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران در شورای حکام آژانس ارائه کرده‌اند.
رفتارهای غیر اصولی غرب چنان است که یک مقام وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سؤال خبرنگاران در مورد ادعای روزنامه وال استریت ژورنال مبنی بر احتمال آماده شدن متن نهایی توافق در وین ظرف چند ساعت آینده، گفت: با توجه به ادامه بحث‌ها درباره چند موضوع مهم باقی‌مانده، هنوز در مرحله‌ای قرار نداریم که از نهایی شدن متن سخن بگوییم.این مقام وزارت امور خارجه افزود: هیأت مذاکره‌ کننده جمهوری اسلامی ایران نظرات سازنده خود را با هدف پیشبرد مذاکرات به طرف مقابل ارائه کرده و نتیجه گفت‌وگوها به اراده طرف مقابل برای اتخاذ تصمیمات سیاسی لازم بستگی دارد.وی اضافه کرد: همچنان معتقدیم در صورتی که تصمیمات مناسب طرف مقابل اتخاذ شود، می‌توان به سرعت مذاکرات را جمع‌بندی کرد، اما هنوز در این مرحله قرار نداریم.خبرنگار شبکه المیادین نیز خبر داد در مذاکرات رفع تحریم از ایران، پیشرفت‌هایی صورت گرفته، ولی هنور بر روی موضوعاتی که تاکنون باقی مانده، توافق نهایی نشده است.خبرنگار المیادین همچنین خبر داد که آنچه درباره عقب‌نشینی ایران در مذاکرات گفته می‌شود، بازی رسانه‌ای غربی است و با واقعیت همخوانی ندارد.
در همین حال حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان و آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد در خصوص برخی تحولات منطقه ای و بین المللی از جمله تحولات غزه و مذاکره رفع تحریم ها گفتگو و تبادل نظر کردند.
وزیر امور خارجه کشورمان در این گفتگوی تلفنی در پاسخ به تاکید گوترش مبنی بر ضرورت توافق هسته ای ، با اشاره به نشست سالانه (معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای) NPT در نیویورک و حضور فعال تیم اعزامی ایران ، گفت: فتوای مقام معظم رهبری درباره حرمت کاربرد سلاح هسته ای برهمگان حجت و روشن است.امیرعبداللهیان افزود: سلاح هسته ای در دکترین جمهوری اسلامی ایران جایگاهی ندارد و مغایر با سیاست ها و اعتقادات ما است. وزیر امور خارجه در خصوص مذاکرات رفع تحریم ها گفت: ما برای رسیدن به یک توافق قوی و پایدار جدی هستیم. اکنون نیز مذاکرات در مسیر خود در وین با جدیت دنبال می شود، البته نتیجه این موضوع بستگی دارد به اینکه آیا آمریکا می خواهد توافقی صورت بگیرد؟ ما اراده جدی و واقعی برای رسیدن به توافق قوی و پایدار را داریم و آنرا نشان داده ایم.امیرعبداللهیان گفت: همکاری جمهوری اسلامی ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی استمرار دارد. اما معتقدیم آژانس باید با فاصله گرفتن از موضوعات انحرافی و غیرسازنده سیاسی و از مسیر فنی موضوعات باقیمانده پادمانی را به طور کامل حل و فصل نماید.
همچنین امیرعبداللهیان در گفت و گو با همتای چینی خود در مورد مذاکرات رفع تحریم‌ها که در وین در جریان است، ضمن اشاره به تلاش فعالانه طرف ایرانی برای نیل به یک توافق پایدار و قوی، بر لزوم واکنش واقع‌بینانه آمریکا به پیشنهادهای سازنده جمهوری اسلامی ایران در مورد مسائل مختلف برای انجام توافق، تاکید کرد.
وانگ‌ یی وزیر خارجه چین نیز با اعلام حمایت از تداوم مذاکرات هسته‌ای و رویکرد جمهوری اسلامی ایران به گفت‌وگوها، ابراز امیدواری کرد مسیر دیپلماسی به حصول توافق منجر شود. خبر دیگر آنکه «انریکه مورا»، دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا با بیان اینکه مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین پیشرفت داشته گفت که به زودی این گفت‌وگوها خاتمه خواهند یافت.انریکه مورا گفت که او «کاملاً» درباره پیشرفت مذاکرات خوش‌بین است. وی اضافه کرد: «داریم پیش می‌رویم و من انتظار دارم مذاکرات را به زودی ببندیم.»میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین هم گفت: «۵ دقیقه یا ۵ ثانیه با خط پایان فاصله داریم.»او اضافه کرد: «مذاکرات به ویژه برای ایرانی‌ها و آمریکایی‌ها حساس هستن. نمی‌توانم ضمانت کنم اما برداشت‌ موجود این است که گفت‌وگوها دارند در مسیر درست پیش می‌روند.» همچنین سخنگوی ارشد دستگاه دیپلماسی اتحادیه اروپا ابراز امیدواری کرد مذاکرات در وین به سرعت به توافق درباره احیای برجام بینجامد.در ان میان اما مشاور هیأت مذاکره‌کننده ایران تأکید کرد که پیشرفت کلی در مذاکرات رفع تحریم حاصل شده اما برخی مسائل همچنان نیاز به حل‌وفصل دارد. «محمد مرندی» مشاور هیأت مذاکره‌کننده ایران گفت که پیشرفت‌هایی حاصل شده اما باید احتیاط کرد.وی با اشاره به بدعهدی‌های آمریکا در خصوص توافقنامه‌ها در طول تاریخ افزود: آمریکا بایستی تصمیماتی اتخاذ کند که دغدغه‌های ایران را برطرف سازد.مشاور هیأت مذاکره‌کننده ایران تصریح کرد که مهم برای ایران این است که پیشرفت‌ها را ببیند و تا جایی که پیشرفت ادامه دارد، مذاکرات نیز ادامه خواهد داشت و آنچه برای ما اهمیت دارد دستیابی به یک توافق عادلانه است.وی تأکید کرد: نمی‌دانم که به توافق می‌رسیم یا خیر و شانس دستیابی به توافق ۵۰ درصد است.مرندی تصریح کرد که تمام خواسته‌های ایران در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بوده و چیزی خارج از آن نبوده است و آنچه باقی مانده اختلافات بین ایران و آمریکا بر سر برخی مسائل است و بین ایران با اروپایی‌ها و روسیه اختلافی وجود ندارد.
https://siasatrooz.ir/vdcfvmdy0w6d0ja.igiw.html
نام شما
آدرس ايميل شما