سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۲:۲۴
کد مطلب : 123564

چه کسانی ممنوع الکار می‌شوند؟

چه کسانی ممنوع الکار می‌شوند؟
چه کسانی در فهرست ممنوع الکارها هستند؟ آنها چه کرده‌اند که باید بر اساس تصمیمی که گرفته شده فعلا یا برای همیشه از کار محروم شوند؟
به گزارش گروه فرهنگی سیاست روز، پرسش اساسی اینجا است که آنهایی که مرتکب تخلف در خارج شده‌اند به ایران بازگشته‌اند یا هنوز در خارج به سر می‌برند و شاید هم دیگر به ایران بازنگردند؟!
موضوع در باره سینماگرانی است که به تشخیص سازمان سینمایی کشور ممنوع الکار شده‌اند اما هنوز نام‌ آنها آشکار نشده است و قرار است به زودی ۶ نفر در فهرست ممنوع الکارها قرار گیرند.
این موضوع را محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی اعلام کرده و بدون آن امه از کسی نام ببرد تنها به یک نفر اشاره کرده است آن هم تدوینگر فیلم سینمایی عنکبوت مقدس که با حمایت صهیونیست‌ها و با سرمایه آنها در خارج کشور ساخته شده است اما تدوینگر آن از ایران بود.
اما گمانه زنی‌ها به سوی جشنواره فیلم کن می‌رود جایی که فیلمی از ایران آن هم بدون مجوز در کن پخش شد و بازیگران آن رفتارها و اظاهراتی از خود بروز دادند که منصفانه و منطقی نبود.
ترانه علی دوستی که پیش از آن ادعا کرده بود زنان در ایران اجازه شنا کردن و اسخر رفتن ندارند، در کن نیز گفته بود در ایران همه چیز ممنوع است و مردم هر روز از صبح تا شب مشغول جنگیدن با موانع هستند!
اما به این پرسش پاسخ نداد که اگر همه چیز ممنوع است او چگونه توانسته در چندین سریال و فیلم سینمایی نقش بازی کند و به کن برود تا بتواند از ایران سیاه نمایی کند؟
نوید محمدزاده و همسرش نیز در مکان جشنواره کن حاشیه ساز شدند وعلاوه بر رفتار نامتعارف در مقابل دیدگان همه اظهارتی سخیف چاشنی آن شد. هر چند خزاعی برخی برداشت‌ها از سخنان وزیر ارشاد در باره نوید محمدزاده را رد کرده است.
پیمان معادی نیز در همان جشنواره در باره تحریم‌ها سخن گفت اما به گونه‌ای که ایران مقصر تحریم‌هاست!
سعید پورصمیمی هم از بازیگران فیلمی بود که به کن رفته بود اما همچون دیگر همکارانش رفتار نکرد.
از زمان برگزاری جشنواره کن تاکنون از بازگشت آنها به ایران خبری نیست در همان زمان نیز شایعه پناهنده شدن برخی از آن بازیگران همچون ترانه علیدوستی بر سر زبان‌ها افتاد اما اگر او می‌خواهد به سرنوشت گلشیفته فراهانی دچار شود همن رفتن از ایران و پناهندگی شایسته او است.
رئیس سازمان سینمایی با اشاره به اینکه یک لیست از احتمال ممنوعیت برخی از افراد وجود دارد، توضیح داد: این لیست در جلسات متعددی مطرح شده و تعداد آن کم یا زیاد شده است و قرار است آخرین لیست تا آخر هفته آینده در اختیار ما قرار گیرد، البته ما تلاش کرده‌ایم که برخی از دوستان که اسامی آنها مطرح شده از این لیست کنار گذاشته شوند. در مجموع نام ۶ نفر اعلام شده بود که تعداد آن تا امروز کم شده است و هفته بعد مشخص می‌شود که به عنوان مثال تدوینگر «عنکبوت مقدس» در چه شرایطی قرار می‌گیرد.
خزاعی بار دیگر گفت: تاکید می‌کنم که من ندیدم آقای اسماعیلی نام شخص خاصی را بیاورد، بلکه گفته است تمام هنرمندانی که نام آنها به‌عنوان ممنوع الکار اعلام شوند، سعی خواهد کرد که عطف به ما سبق نشود و سرمایه، تهیه کننده و کارگردان و گروه تولید دچار آسیب نشوند. این به آن معنا است که جلوی آثاری که افراد ممنوع الکار در آن حضور دارند گرفته نشود و شرایط طبیعی اکران را طی کند. البته این مساله خیلی فرق می‌کند با آثار جدیدی که قرار است این افراد در آن حضور داشته باشند.
وی ضمن رد برخی برداشت‌ها از سخنان اخیر وزیر ارشاد درباره ممنوع‌الکاری نوید محمدزاده، از مشخص شدن تکلیف فیلم «برادران لیلا» طی هفته آینده خبر داد.
https://siasatrooz.ir/vdciqpaz5t1arw2.cbct.html
نام شما
آدرس ايميل شما