دوشنبه ۷ شهريور ۱۴۰۱ - ۰۰:۵۳
کد مطلب : 123714
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور:

همسان‌سازی حقوق به معنای پرداخت حقوق یکسان به کارکنان یک دستگاه و سازمان نیست

به مناسبت هفته دولت نشست خبری با موضوع هفدهمین جشنواره شهید رجایی با حضور دکتر میثم لطیفی؛ معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور، دکتر علاءالدین رفیع زاده؛ معاون نوسازی اداری و دبیر جشنواره ، ایمان منصوری؛ رئیس امور عملکرد و ارتقای فرهنگ سازمانی و دبیر کمیته ارزیابی و دیگر مسئولان جشنواره در سالن امیرکبیرسازمان اداری و استخدامی کشور برگزار شد.
میثم لطیفی به اجرای طرح رضایت سنجی خدمات دولت از مردم اشاره کرد و افزود: هر چه فرایند نظرسنجی از شهروندان در خصوص خدمات ارائه شده از سوی دستگاه‌های اجرایی راحت تر باشد، مشارکت مردم نیز در ارزیابی خدمات بیشتر می شود. به گزارش سیاست روز لطیفی در این نشست گفت: روز چهارشنبه با حضور رئیس‌جمهور در سالن اجلاس سران و با حضور وزرا و استانداران ، هفدهمین جشنواره شهید رجایی برگزار می‌شود و بعد از جشنواره سامانه دولت سنج راه‌اندازی خواهد شد. در این سامانه وضعیت ارزیابی عملکرد دستگاه‌ها برای عموم مردم قابل مشاهده است و فرصتی است که ارزیابی دقیق‌تری از عملکرد دستگاه‌ها داشته باشیم و قضاوت را به مردم واگذار کنیم.

اصلاح نظام جبران خدمات
معاون رئیس جمهور درباره تصمیمات اتخاذ شده برای افزایش حقوق و دستمزد کارکنان دولت اظهار کرد: برای جبران خدمات، پیشنهادهایی را تهیه کرده‌ایم که البته این موضوع در لایحه بودجه ١۴٠١ هم آمده‌بود اما مجلس آن را تغییر داد.وی افزود: نظام جبران خدمات مبتنی بر درصد است و برای کارکنانی که دریافتی بالاتری دارند، این درصد باعث می‌شود دریافتی این افراد بالاتر برود از این رو با توجه قانون خدمات مصوب سال ٨۶ افزایش حقوق باید بر اساس امتیاز و ضریب سالانه باشد که مغفول مانده‌است. لطیفی تاکید کرد: پیشنهاد ما این بود که الگوی امتیازی برای افزایش حقوق و دستمزد در نظر گرفته شود همچنین پیشنهاد دادیم تا افزایش حقوق و دستمزد از ابتدای شهریورماه به اجرا برسد البته نگران منابع افزایش حقوق و دستمزد هستیم. وی درباره همسان‌سازی حقوق کارمندان گفت: موضوع اصلی بحث تورم است و تا زمانی که مساله تورم حل نشود، افزایش حقوق هر چند به طور مقطعی نشاطی را ایجاد می‌کند اما در نهایت اثری نخواهد داشت. رئیس سازمان اداری و استخدامی با بیان اینکه در بحث حقوق و دستمزد اقتضائات سازمان‌ها و دستگاه‌ها را در نظر می‌گیریم تاکید کرد: در بحث پرداخت حقوق عادلانه به سمت شغل خاص در دستگاه و سازمان‌ها می‌رویم و قطعاً همسان‌سازی حقوق به معنای پرداخت حقوق یکسان به کارکنان یک دستگاه و سازمان نیست چراکه شرایط رقابتی بین کارکنان در این شرایط از بین می‌رود اما به زودی نظام جامع یکپارچه حقوق و دستمزد خواهیم داشت و ایجاد شناسه یکتا برای کارکنان دقیقاً در همین راستاست.

کارمندان کد یکتای ۳۰ رقمی می‌گیرند
معاون رئیس جمهور با اعلام اینکه کارمندان از سال آینده کد شناسه یکتای ۳۰ رقمی دریافت می‌کنند گفت: ما در حال حاضر ۲.۱ میلیون کارمند در کشور داریم و از سال آینده همه کارمندان دولت کد یکتای شناسایی سی‌رقمی دریافت می‌کنند. وی افزود: همچنین برای هر یک از کارمندان QR کد تعریف و در محل خدمت آن‌ها نصب می‌شود که مردم می‌توانند با اسکن کردن این کد به ارزیابی عملکرد کارمند بپردازند.
لطیفی همچنین گفت: تعداد کارمندان بر حسب تعریف اینکه چه کسانی کارمند محسوب می‌شوند و آیا کارمندان شرکتی که از دولت حقوق می‌گیرند، اما با دولت رابطه استخدامی ندارند، آیا جزو کارمندان محسوب می‌شوند، بررسی می‌شود همچنین در مورد دستگاه‌های دولتی، کدام دستگاه‌ها به عنوان دستگاه دولتی به حساب می‌آیند نیز لحاظ خواهد شد.

نویسنده: سمیه ملکی
https://siasatrooz.ir/vdcfymdyjw6d0ea.igiw.html
نام شما
آدرس ايميل شما