يکشنبه ۲۷ شهريور ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۹
کد مطلب : 123958

پهپادهای ایرانی، کابوسی که غرب را به تناقض‌گویی انداخت

پهپادهای ایرانی، کابوسی که غرب را به تناقض‌گویی انداخت
غرب در حالی پیش از این ادعای نارضایتی روسیه از پهپادهای ایرانی به نقص‌های شدید فنی را مطرح کرده بودند اکنون در تناقضگویی آشکار مدعی خسارت شدید اوکراین از عملیات‌های پهپادهای ایرانی شده اند که خود سندی بر بی صداقتی رسانه‌ای غرب و در عین حال هراس آنها از توان پهپادی ایران است.
از مهر ۲۰۲۰ در حالی تحریم‌های تسلیحاتی ایران بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت لغو و ایران حق خرید و فروش تسلیحات را دارد که غرب به شدت نگران ورود ایران به بازار تسلیحات بویژه در حوزه پهپادی است. بر این اساس با سیاست ایران هراسی و حتی ادعای ایجاد شبکه پهپادی منطقه‌ای علیه ایران به دنبال مانع تراشی در این مسیر است. در عین حال غرب که به شدت در بحران اوکراین گرفتار آمده به دنبال ضعیف نشان دادن روسیه در برابر حملات غرب است. در این چارچوب غربی‌ها طرح ادعای نقش پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین را مطرح کردند در حالی که این امر ضمن قدرتنمایی برای پهپادهای ایرانی زمینه تضعیف روحیه اوکراینی‌ها را به همراه داشته است. در این میان غربی‌ها ادعای نارضایتی روسها از پهپادهای ایرانی را مطرح نمودند اما چند روز پس از آن ادعای نقش مخرب این پهپادها در جنگ مطرح شده است. روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال، در یک گزارش اختصاصی به نقل از فرماندهان اوکراینی نوشته که روسیه موفق شده با استفاده از پهپادهای انتحاری ایرانی، خسارات قابل‌توجهی متوجه نیروهای اوکراینی کند.رادیون کولاگین، از فرماندهان نیروی زمینی ارتش اوکراین به وال‌استریت ژورنال گفته است که ارتش روسیه پهپادهای «شاهد ۱۳۶ دلتا» را رنگ زده‌ و از هفته گذشته از آنها با نام «گرانیوم ۲» استفاده می‌کند.پهپاد «شاهد ۱۳۶ دلتا» یک پهپاد انتحاری است که توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تولید می‌شود.
به رغم اینکه مساله ارسال پهپادهای ایرانی برای استفاده در جنگ اوکراین از حدود سه هفته پیش از سوی مقام‌های آمریکایی مطرح شد، ایران این خبر را رد کرده است.ارتش اوکراین روز سه‌شنبه هفته گذشته (۲۲ شهریور) اعلام کرد که برای اولین بار با پهپادهای ساخت ایران روبه‌رو شده است.در آن روز تصاویری از بقایای یکی از این پهپادها منتشر شد و گفته شد بر اساس شماره سریالی که بر رویش نقش بسته، احتمالا از سری پهپادهای انتحاری شاهد است.یک روز بعد وزارت دفاع بریتانیا نیز با انتشار گزارشی اعلام کرد که به احتمال بسیار زیاد، پهپادهای ساخت ایران در جنگ اوکراین استفاده شده‌اند.در گزارش وزارت دفاع بریتانیا آمده بود که پهپادهای شاهد، بردی تا دو هزار و ۵۰۰ کیلومتر دارند.فرمانده اوکراینی به روزنامه وال‌استریت ژورنال گفته که تنها در یگان تحت نظر او، این پهپادها تا امروز دو توپ بزرگ «هویتزر» و دو خودروی زره‌ای نفربر را نابود کرده‌اند. تا امروز پهپادهای ایرانی به شکل گسترده در منطقه خارکیف استفاده شده‌اند که در آن ارتش اوکراین در ماه جاری میلادی یک عملیات تهاجمی گسترده را آغاز کرد و موفق شد هشت هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع از خاک اوکراین را آزاد کند.به گفته ژنرال کولاگین، ارتش روسیه در دیگر مناطق از پشتیبانی قوی توپخانه‌اش برخوردار است، اما در خارکیف از این منظر ضعیف است و در تلاش است تا این ضعف را با پهپادهای ایرانی جبران کند.ژنرال اوکراینی به وال‌استریت ژورنال گفته که پهپادهای ایرانی کوچک هستند و در ارتفاع کم پرواز می‌کنند و این موضوع موجب می‌شود تا ردگیری آنها توسط رادار سیستم‌های ضدهوایی دشوار باشد.
او ابراز امیدواری کرد که آمریکا و متحدانش، فناوری‌های پیشرفته ضدپهپاد در اختیار اوکراین قرار دهند یا اینکه جلوی صادرات پهپاد از ایران به روسیه را بگیرند.ایران اگرچه از سوی ایالات متحده با تحریم‌های سخت‌گیرانه‌ای روبه‌روست، اما بر اساس قوانین بین‌المللی منعی برای فروش پهپاد به روسیه ندارد.
ضمن اینکه اکثر نهادها و سازمان‌های مرتبط با برنامه‌های نظامی ایران نیز به طور مشخص در فهرست‌های گوناگون تحریم آمریکا قرار دارند.با این حال نه روسیه و نه ایران به طور علنی درباره قراردادهای تسلیحاتی فروش پهپاد، اظهارنظر روشنی نکرده‌اند.ایران همچنان به شکل رسمی با جنگ اوکراین مخالف است و از دو طرف خواسته تا از مسیر دیپلماسی، اختلافات خود را حل کنند. نکته قابل توجه آنکه
چندی پیش روزنامه آمریکایی واشنگتن پست خبر داد که ایران نخستین محموله از پهپادهای خود را به روسیه فرستاده اما روسیه در استفاده از آنها دچار مشکلات فنی شده به طوری که این وضعیت، نارضایتی روس‌ها را به دنبال داشته است.روزنامه آمریکایی واشنگتن پست ۷ شهریور نوشت که ایران، اولین محموله از پهپادهای رزمی خود را به روسیه فرستاده و روسیه قرار است از آنها در جنگ علیه اوکراین استفاده کند.این گزارش می‌افزاید که مقام‌های روس در نخستین بررسی‌های خود، متوجه چند اشکال در این پهپادها شده‌اند به طوری که در حال حاضر، 'روس‌ها راضی نیستند.' این روزنامه همچنین گزارش دیگری نیز درباره پهپادهایی که ایران در اختیار روسیه قرار داده، منتشر کرده است.بر اساس این گزارش و به گفته‌ مقام‌های دولت بایدن، روس‌ها در استفاده از پهپادهای ایرانی دچار مشکلات فنی شده و با 'شکست‌های متعددی' مواجه شده‌اند.
حال این سوال از سوی افکار عمومی از رسانه‌های به اصطلاح حرفه‌ای غربی مطرح است که چگونه می‌شود روسها از یک سو از پهپادهای ایرانی ناراضی و آنها را معیوب و غیر قابل استفاده بنامند و از سوی دیگر از آنها در عملیات نظامی استفاده کنند.؟ این نوع تناقض‌گویی‌ها و رفتارهای بی منطق این رسانه‌ها در حالی بیانگر خود فروشی آنها به ساختار جنگ افروز حاکم بر غرب می‌باشد که در این راه تمام اصول و موازین حرفه‌ای و اخلاقی را کنار می‌نهند و به نازل‌ترین سطح تنزل می‌کنند که همزمان وضعیت بحرانی نظام سرمایه داری برای حفظ آخرین رشته‌های نظام تک قطبی ادعایشان در برابر چند جانبه گرایی جاری شدن بر صحنه بین‌الملل را نیز آشکار می‌سازد. تقارن این ایران هراسی با آغاز نشست سازمان ملل و تقلای غرب برای افزایش فشارها بر این جای تامل دارد.
https://siasatrooz.ir/vdcftmdycw6d01a.igiw.html
نام شما
آدرس ايميل شما