جمعه ۱۳ آبان ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۳
کد مطلب : 124301
واکنش ایران به مداخله بایدن در امور داخلی ایران همزمان با ارسال پیام‌های مذاکره

رفتار ریاکارانه و حمایت از داعش را متوقف کنید!

رفتار ریاکارانه و حمایت از داعش را متوقف کنید!
حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران با انتشار توئیتی در واکنش به سخنان مداخله جویانه بایدن نوشت:«کاخ سفید که به شکل فزاینده ای در اعتشاشات اخیر ایران ، مروج خشونت و‌ ترور شد ، هم زمان برای توافق هسته‌ای تلاش می‌کند. آقای بایدن ، رفتار ریاکارانه و حمایت از داعش را متوقف کنید!».
جو بایدن که در یک سخنرانی تبلیغاتی در کالج میراکوستا در نزدیکی سن‌دیه‌گو در ایالت کالیفرنیا حضور داشت، مدعی شد: «نگران نباشید، ما ایران را آزاد خواهیم کرد. آنها خیلی زود خودشان را آزاد خواهند کرد.»
این سخنان بایدن با واکنش سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران روبرو شد. او در سخنرانی یوم الله ۱۳ آبان گفت: «چند ساعت قبل مطلع شدم رئیس‌جمهور آمریکا جمله‌ای گفته که شاید از حواس پرتی‌اش بوده باشد. او گفته که ما بنا به آزاد کردن ایران داریم. ایران ۴۳ سال قبل آزاد شد و مصمم است به اسارت شما درنیاید. ما هرگز گاو شیرده نخواهیم شد.»دولت آمریکا و متحدان غربی این کشور در هفته‌های گذشته تلاش کرده‌اند با توسل به یک جنگ ترکیبی متشکل از فضاسازی‌های رسانه‌ای-تبلیغاتی، اعمال تحریم و موضع‌گیری‌های روزانه به اغتشاشات در ایران تنفس مصنوعی داده و آن را زنده نگاه دارند.
در همین حال حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پنجشنبه ۱۲ آبان ماه در یک رشته توئیت به گفت‌وگوی تلفنی با «جوزپ» بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اشاره کرد و نوشت: در مکالمه سازنده با جوزپ بورل، پیام‌های تبادل شده در مورد مذاکرات وین را بررسی کرده و مجددا بر آمادگی ایران برای جمع بندی مذاکرات در اسرع وقت تأکید کردم‌.وی افزود: آمریکا می‌بایست سیاست یک بام و دو هوا را متوقف کرده و اراده واقعی نشان دهد.رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین تأکید کرد: کاملا متعهد به تامین حقوق ملت ایران هستیم.
از سوی دیگر مالی، مذاکره‌کننده ارشد آمریکا بار دیگر در حمایت از اغتشاشاگران ایران نطق کرده و گفته که ایران بایستی از کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد حذف شود.«کاملا هریس»، معاون رئیس‌جمهور آمریکا هم در بیانیه‌ای گفته بود که آمریکا تلاش خواهد کرد با همکاری شریکانش ایران را از این کمیسیون حذف کند.چند روز پیش روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز نامه‌ای سرگشاده را منتشر کرده بود که در آن برخی چهره‌های زن شناخته شده مثل هیلاری کلینتون وزیر خارجه پیشین آمریکا و میشل اوباما همسر رئیس‌جمهور اسبق این کشور خواستار اخراج فوری جمهوری اسلامی ایران از کمیسیون مقام زن ملل متحد شده‌ بودند.همچنین منبع رسانه‌ای غربی گزارش داد، وزرای خارجه «گروه ۷» در نشست دو روزه به میزبانی شهر «مونستر» آلمان، علیه ایران و روسیه رایزنی می‌کنند.
از سوی دیگر وزارت خزانه‌داری آمریکا اسامی افراد جدیدی را به بهانه‌های مرتبط با ایران در فهرست تحریم‌ها قرار داد.تحریم‌های اعلام‌شده از سوی خزانه‌داری آمریکا اسامی ۶ فرد، ۱۷ شرکت و ۱۱ کشتی را شامل می‌شود. افراد تحریم‌شده تابعیت‌های ایرانی، سوئیسی، لبنانی و فرانسوی دارند.۱۷ شرکتی که در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار گرفته‌اند در امارات، سوئیس، جزایر مارشال، سنگاپور و ترکیه قرار دارند. کشتی‌های تحریم‌شده تحت پرچم پاناما، جیبوتی و لیبری، جزایر کوک هستند در این فهرست قرار گرفته‌اند.از سوی دیگر در ادامه حمایت‌های واشنگتن از اغتشاشات، یک گروه دو حزبی متشکل از ۱۷ عضو مجلس نمایندگان، حمایت وزارت خارجه آمریکا از تشکیل جلسه ویژه شورای حقوق بشر درباره ایران را خواستار شدند.

یاوه‌سرایی بورل
در این میان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در اظهارنظری توافق هسته‌ای را از حوادث اخیر ایران جدا توصیف کرد، اما گفت که تحول تازه‌ای در مذاکرات وین رخ نداده است.
جوسپ بورل در حاشیه نشست وزرای امور خارجه کشورهای عضو گروه هفت در آلمان این مطلب را بیان و ادعا کرد: مذاکرات در بن بست قرار دارد و هیچ چیز جدیدی وجود ندارد.وی در تداوم جو سازی مقامات غربی به بهانه مسائل حقوق بشری مدعی شد: باید حمایت قوی خود را از تظاهرکنندگان و به ویژه زنان [در ایران] از تلاش برای جلوگیری از تبدیل شدن ایران به یک قدرت هسته ای متمایز کنیم. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سپس ادامه داد: امروز وزرای امور خارجه گروه هفت درباره وضعیت آفریقا، ایران و آسیای مرکزی گفتگو خواهند کرد. وی با تکرار اظهارات مداخله‌جویانه درباره حوادث ایران افزود: من با وزیر امور خارجه ایران [حسین امیرعبداللهیان] گفت‌وگو و محکومیت اتحادیه اروپا را به دلیل سرکوب تظاهرکنندگان درپی کشته شدن مهسا‌امینی اعلام کردم.
بورل اشاره کرد که اتحادیه اروپا در این زمینه و همچنین ادعای بکارگیری پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین که بارها از سوی مقامات کشورمان رد شده، تحریم‌هایی را وضع کرده است. وی در تداوم اتهامات غرب مدعی شد که ارسال پهپادهای ایرانی به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین نقض قطعنامه سازمان ملل بشمار می‌رود. این مقام اروپایی با اشاره به حمایت ادعایی غرب از معترضان ایرانی و مردم اوکراین تکرار کرد: از ایران می‌خواهیم که از ارائه تسلیحات به روسیه خودداری کند. ایران آن را رد می‌کند، اما اوکراینی‌ها شواهدی مبنی بر استفاده از پهپاد ارائه می‌دهند. لازم به ذکر است وزرای امور خارجه سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان و ایالات متحده آمریکا که برای شرکت در اجلاس گروه هفت در آلمان بسر می‌برند، در جلسه‌ای مشترک پیرامون ایران گفت‌وگو کردند.
https://siasatrooz.ir/vdciu5azzt1arp2.cbct.html
نام شما
آدرس ايميل شما