سه شنبه ۱۷ آبان ۱۴۰۱ - ۲۱:۳۸
کد مطلب : 124328
ستایشی در پاسخ به سیاست روز تشریح کرد

اقدامات قوه قضاییه در حوزه اصلاح نظام بانکی

اقدامات قوه قضاییه در حوزه اصلاح نظام بانکی
سخنگوی دستگاه قضا گفت: اهتمام است بر اینکه فرامین با دقت و سرعت، اجرایی و محقق شود. یکی از این موارد اصلاح نظام بانکی است، اصلاح نظام بانکی پیش مقدمه دارد و مقدمتا باید قوانین و مقررات بانکی مورد توجه قرار گرفته و حسب مورد، اصلاحات صورت گیرد.
مسعود ستایشی سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری دیروز در پاسخ به سوال سیاست روز در خصوص اقدامات عملی قوه قضاییه برای اصلاح نظام بانکی کشور گفت: اهتمام است بر اینکه فرامین با دقت و سرعت اجرایی و محقق شود. یکی از این موارد اصلاح نظام بانکی است، اصلاح نظام بانکی پیش مقدمه دارد و مقدمتا باید قوانین و مقررات بانکی مرتبط از جمله قوانین پولی و بانکی و قانون عملیات بانکی بدون ربا مورد توجه قرار گرفته و حسب مورد اصلاحات صورت گیرد.
وی ادامه داد: این امر به طور مستقیم با قوه قضاییه نیست اما قوه قضاییه به لحاظ اجرا و ارکانی که دارا است تمهیداتی را در قوه بانکی و پولی کشور از جمله از ناحیه سازمان بازرسی کل کشور به عمل آورده است که همواره مورد تاکید قرار گرفته و در راستای شرح وظایف قانونی‌اش است.
ستایشی گفت: سازمان بازرسی به موضوعات کلان بانکی ورود پیدا کرده و در قبال این وضعیت به اقتضای شرایط پیشنهاداتی در قالب گزارش اصلاحی، گزارشات هشداری و یا اظهار قانونی به موضوع می دهد،که این موارد در حوزه اصلاح مقررات در فرآیندهای بانکی است که به عنوان مثال می توانیم به کنترل حجم نقدینگی، پیگیری وصول مطالبات کلان بانک ها، جلوگیری از بنگاه داری بانک ها ،واگذاری اموال مازاد بانک ها و بهبود وضعیت کفایت سرمایه بانک هاست.
وی گفت :در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی به ریاست معاون اول قوه قضاییه به صورت مستمر برگزار می شود که در این جلسات نکاتی تاکید می شود که یکی از نکات اموزش تخصصی همکاران قضایی است که در حوزه بانکی و پولی آموزش تخصصی بگیرند که از ناحیه منابع انسانی مجموعه این اموزش صورت می گیرد و دادستان کشور نیز بر اجرای فرایند وهمچنین رفع موانع در این زمینه نظارت مستمر دارد و همچنین ایرادات و اشکالات در فرایندها ملاحظه می شود به بانک مرکزی و بانک عامل توجه داده می شود اگر هم پرونده شود به صورت قضایی مورد رسیدگی و اعمال نظر قرار می گیرد. به صورت خاص هم پرونده های حوزه ورشکستگی مورد توجه قرار گرفته و نسبت به این پرونده ها گزارش داده می شود.
سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه از سوی رئیس کل دادگستری استان تهران اعلام شد که یک هزار کیفرخواست برای متهمان اغتشاشات اخیر صادر شده است و نتیجه این کیفرخواست‌ها به کجا رسید، گفت: طبق آخرین آماری که در دست داریم، یک هزار و ۲۴ مورد کیفرخواست برای متهمان اغتشاشات اخیر در تهران صادر شده است. وی با ابیان اینکه رسالت نسبت به اغتشاشگران بر این است تا تفکیک آن‌ها به نحو احسن الوجه و با دقت کامل انجام شود و رسیدگی‌های به پرونده‌هایشان متضمن سرعت، دقت و صحت باشد، گفت: باید نتیجه اقدامات و تصمیماتی که می‌گیریم باعث عبرت گیری و بازدارندگی متهمان باشد، این تصمیمات باید پیشمان کننده باشد و از طرفی تمام تلاش ما بر این است تا حقی از احدی ضایع نشود.

تعیین شعبه‌های رسیدگی به پرونده‌های اغتشاشات
ستایشی با تاکید بر این که دادگاه‌های اغتشاشگران به صورت علنی برگزار می‌شود مگر اینکه قرار غیر علنی بودن آن توسط مقام متصدی دادگاه صادر شود، اظهار کرد: در استان تهران به تعداد متناسب با حجم فرآیند برای رسیدن به نتیجه پرونده‌های اغتشاشگران، ۴ شعبه در دادگاه انقلاب اسلامی تهران، یک شعبه در دادگاه کیفری ۲ برای سرعت در رسیدگی‌ها، یک شعبه در دادگاه کیفری ۱ کلانشهر تهران برای رسیدگی به جرایم حوزه‌های مهم و شعباتی در شهرستان‌هایی همچون اسلامشهر، دماوند، پردیس و ورامین نیز برای پاسخگویی به مطالبات برای رسیدگی بهتر و دقیق تر به پرونده اغتشاشگران در نظر گرفته شده است.وی افزود: بر اساس مقررات، دادگاه‌هایی که در صلاحیت کیفری ۲ باشد اما به عنوان مثال متهم پرونده‌‎ای دو فعل مجرمانه یکی در صلاحیت دادگاه کیفری ۱ و دیگری در صلاحیت دادگاه کیفری ۲ را مرتکب شده باشد، قابلیت طرح در دادگاه کیفری ۱ را دارند.

رسیدگی به اتهامات افرادی که در اغتشاشات اخیر به مردم خسارت وارد کرده اند
سخنگوی قوه قضاییه در جریان نشست خبری خود در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه رئیس قوه قضاییه تاکید داشتند که کسانی که در اغتشاشات اخیر به آنها خسارت وارد شده می توانند به دستگاه قضا مراجعه کنند، در این بخش چه میزان پرونده تشکیل شده است؟ بیان کرد: قوه قضاییه آمادگی کامل دارد که در مقام پاسخ به مطالبات مردم باشد. هرکسی در این اغتشاشات متحمل خساراتی اعم از مادی و معنوی شده، حق دارند مطابق قانون مشکل خود را از مرجع قضایی ذی ربط  مطالبه کنند.
وی ادامه داد: کسانی که این زیان را برای زیان دیدگان ایجادکرده اند و مرتکب آشوب شدند و اغتشاشات را راه انداخته و عاملیت داشتند، این افراد هم در هر سطح و شرایطی که قراردارند، در صورت رسیدگی به اتهاماتشان و احراز مجرمیت شان مطمئن باشید نسبت به اعمالی که داشته و خساراتی که وارد کردند، باید پاسخگو باشند. وی تاکید کرد: بنابر این شرایط شکایات و طرح دعوی شروع شده و ارتقا پیدا کرده است و مردم در حال مراجعه هستند. به واقع دستگاه قضایی پناهگان آنهایی هستند که تظلم خواهی می کنند.
ستایشی در ادامه درباره نتایج جلسات در زمینه اغتشاشات اخیر در دستگاه قضا بیان کرد: ما در این رابطه جلسه شورای معاونین به ریاست معاون اول قوه قضاییه را مدنظر داشتیم و در این جلسه درباره چگونگی و تببین اطلاع رسانی شفاف، ضابطه مند و دقیق درباره مسائل روز، بحث و تبادل نظر صورت گرفت. ستایشی با بیان اینکه پاسخگویی صریح و شفاف از جمله رسالت های دستگاه قضا بوده است، بیان کرد: این موضوع به ویژه در زمینه دادگاه های علنی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و انشالله نتیجه این تصمیمات در ایام پیش روی مشخص و تبیین خواهد شد.

تعداد انگشت شماری از دانش آموزان، معلم، دانشجو و استاد دانشگاه در اغتشاشات بازداشت شده‌اند
سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به این سوال که در جریان اغتشاشات اخیر چه تعداد بازداشتی در دانشگاه‌ها و مدارس و تشکیل پرونده برای آن‌ها صورت گرفته و اینکه در بین بازداشتی‌ها استاید دانشگاهی و معلمان نیز وجود داشتند یا خیر؟ گفت: قشر دانش آموز، دانشجو، معلم و مدرس دانشگاهی از بهترین اقشار جامعه و از فرهیختگان کشور هستند. وی افزود: وای بر روزی که عزیزان جامعه و مردم در صف آشوب طلبان قرار گیرند، صف معترض از صف آشوبگران جدا است اما آشوب طلب و اغتشاشگر جایگاهش جدا است. ستایشی با بیان اینکه کسانی که در این صف قرار می‌گیرند یا هیجانی هستند یا فریب خوردند، تعداد بازداشتی‌های معلمان و مدرسان دانشگاهی در اغتشاشات اخیر انگشت شمار هستند و علت انگشت شمار بودنشان این است که جرایم مهمی را مرتکب شدند. وی افزود: همه در مقابل قانون یکسان هستیم و حسب مورد در دادگاه‌ها و محیط‌های مربوطه به موارد تخلفی و جرایم این افراد رسیدگی خواهد شد.

تشریح پرونده ۲ خبرنگار روزنامه شرق و هم میهن
وی در پاسخ به این سوال که آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده دو خبرنگار شرق و هم میهن چیست و آنها به چه اتهامی بازداشت شده اند، گفت: این دو نفر به اتهام اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی و فعالیت تبلیغی علیه نظام بازداشت شده اند و با قرار بازداشت موقت در زندان هستند و پرونده در شرف تصمیم نهایی است.
وی افزود: اگر در این فاصله و در روند تحقیقات، عناوین اتهامی دیگری مطرح شود،قطعا مورد رسیدگی قرار می گیرد و اگر ثابت شود عناوین مجرمانه ای غیر از موارد اتهامی انجام دادند، به آنها نیز رسیدگی می شود.
سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اخیرا در کرج شاهد حمله تروریستی آشوبگران به نیروهای انتظامی بودیم که در تصاویر مشخص شد این افراد مسلح به سلاح گرم بودند، اینکه قوه قضاییه در رابطه با اغتشاشات مسلحانه چه واکنشی خواهد داشت و برای اصلاح قانون استفاده از سلاح آیا با مجلس شورای اسلامی توسط دستگاه قضا رایزنی‌هایی صورت خواهد گرفت یا خیر؟ گفت: در رابطه با استفاده از سلاح، قانون بکارگیری سلاح را داریم که در این رابطه نیز اصلاحاتی در قانون مذکور توسط مراجع مربوطه در حال انحام است. وی با بیان اینکه در روزهای اخیر تاکید بر این بوده تا از سلاح استفاده نشود، گفت: تا به امروز نیز این موضوع تاکید شده رعایت شد، چه بسا معاندین موارد خلاف واقعی را در رابطه با این موضوع، مطرح کردند.
ستایشی با بیان اینکه در بحث برخورد با آشوبگران خلاء قانونی نداریم، اظهار کرد: بابت اتفاقاتی که در استان البرز حادث شد بسیار متاثر شدیم، ظلمی که به مامور بسیجی شد در هیچ جایی مصداق آن دیده نمی‌شود.

نویسنده: هدی دهقان
https://siasatrooz.ir/vdchiknz623nixd.tft2.html
نام شما
آدرس ايميل شما