سه شنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۵
کد مطلب : 124384
در سایه حمایت‌های انگلیس از سعودی و امارات صورت می‌گیرد

از تخریب مساجد تا هتک‌حرمت زنان در یمن

از تخریب مساجد تا هتک‌حرمت زنان در یمن
نخست‌وزیر انگلیس و ولی‌عهد سعودی در حاشیه نشست گروه ۲۰ در جزیره بالی اندونزی در حالی با یکدیگر گفت‌وگو کردند که در سایه حمایت‌های انگلیس و آمریکا، جنایات سعودی از جمله تخریب مساجد، کشتار و تجاوز به زنان یمن و مانع تراشی بر سر ارسال سوخت به یمن ادامه دارد.
دولتمردان انگلیس از جانسون گرفته تا لیز تراس و اکنون سوناک همه و همه بر سر یک اصل هم نظر بوده‌اند و آن حمایت از سعودی برای کشتار و جنایت است چرا که سعی را عاملی برای فروش تسلیحات خود و نیز جنگ افروزی و ناامن سازی منطقه و نیز تامین نفت خود می‌دانند. البته سعودی هزینه‌های برخی رسانه‌های انگلیسی همچون بی بی سی و ایران اینترنشنال را نیز به صورت آشکار و پنهان تامین می‌کند. در این میان در ادامه حمایت انگلیس از سعودی، «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی، دیروز در حاشیه نشست گروه ۲۰ در جزیره بالی اندونزی با «ریشی سوناک» نخست‌وزیر انگلیس دیدار و رایزنی کرد.نخست‌وزیر انگلیس پس از این دیدار ابراز امیدواری کرد که بریتانیا و عربستان سعودی به منظور ثبات در بازار انرژی با یکدیگر همکاری کنند. به نوشته وبگاه شبکه العربیه، «سوناک و محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی در خصوص تهدیدات منطقه از جمله رفتار ایران ابراز نگرانی کردند».
این در حالی است که همزمان شرکت ملی نفت یمن اعلام کرد که عربستان سعودی در ادامه کارشکنی علیه مردم یمن، اجازه نمی‌دهد یک کشتی حامل بنزین در بندر غربی یمن پهلو بگیرد.خبرگزاری رسمی یمن (سبأ)، به نقل از «عصام المتوکل» سخنگوی رسمی شرکت ملی نفت یمن گزارش کرد که «ائتلاف سعودی آمریکایی روز دوشنبه [دیروز] کشتی "رد روبی" را با آنکه در ساحل جیبوتی تفتیش شده، توقیف کرده است». طبق توافق صنعاء و ائتلاف سعودی با سازمان ملل که در سوئد حاصل شد (توافق سوئد)، کشتی‌های حامل مواد غذایی یا سوختی به شرط بازرسی شدن اجازه ورود به بندر الحدیده را دارند اما در بیشتر موارد، ائتلاف سعودی کارشکنی می‌کند و با گرو کشی از نیازهای روزانه مردم یمن، سعی در باج‌خواهی دارد. عصام المتوکل تأکید کرد که ائتلاف متجاوز سعودی-آمریکایی همچنان به دزدی دریایی ادامه می‌دهد و در اجازه دادن برای ورود کشتی‌های حامل سوخت با مقاصد بشردوستانه، دل‌بخواهی کرد. به گفته این مقام یمنی، این گونه اقدامات زورمندانه با هدف افزایش درد و رنج مردم صورت می‌گیرد.
از سوی دیگر رسانه‌های مختلف از بازداشت قاضی دادگاه تجدید نظر مدینه و امام جماعت مسجد قبا به اتهام رشوه خبر دادند.سازمان موسوم به کنترل و مبارزه با فساد « النزاهه» اعلام کرد :« قاضی «ابراهیم بن عبدالعزیز الجهنی» به دلیل دریافت رشوه به مبلغ نیم میلیون ریال (۱۳۳ هزار دلار) دستگیر شد».این سازمان سعودی در ادامه تاکید کرد: ابراهیم بن عبدالعزیز الجهنی موافقت کرده بود در ازای دریافت رشوه از یک شهروند سعودی، حکم قطعی به نفع او صادر کند.ابراهیم الجهنی حدود دو سال پیش به عنوان امام جماعت و خطیب مسجد «قبا» در دوره ای منصوب شد، که« صالح المغامیسی» امام مسجد قباء پس از درخواست از « سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان برای آزادی زندانیان آزادی بیاان جنجال به راه انداخت و از سمت خود برکنار شد.در آوریل گذشته، حساب‌های حقوق بشر گزارش دادند که مقامات سعودی بدون اطلاع از ماهیت اتهامات علیه آنها، کمپین دستگیری قضات را آغاز کردند.
از سوی دیگر حساب کاربری «نحو الحریه» اعلام کرد که «علی نایف الصحفی» مبلغ سعودی بدون دلایل قانونی به ۱۰ سال زندان محکوم شده است.این درحالی است که اخیرا دادگاهی در عربستان سعودی «سالم الدینی» معاون سابق وزارت کار و توسعه اجتماعی عربستان را که نزدیک به پنج سال است به دلیل انتقاد از مقامات سعودی در بازداشت به سر می برد، به ۱۵ سال حبس محکوم کرد.
از سوی دیگر رویکرد ظالمانه و تبعیض‌آمیز رژیم آل سعود علیه اهالی مناطق شیعه نشین قطیف و الاحساء ادامه دارد.به گزارش مرآة الجزیره، مقامات سعودی در ۱۰ نوامبر ۲۰۲۲ مسجد تاریخی «الحریف» واقع در بین شهرهای «العوامیه» و «القدیح» را تخریب و محتوای آن را تخلیه کردند.مسئولان سعودی علت تخریب این مسجد تاریخی را لزوم تعریض جاده‌های امتداد العوامیه تا قطیف ذکر کردند.این اولین بار نیست که مقامات سعودی مسجد شیعیان را تخریب می‌کنند؛ بلکه سال گذشته دستور تخریب مسجد « العهد» را بین دو شهر «ام الحمام» و «الملاحه» در غرب استان قطیف به بهانه توسعه محله‌ها صادر کردند.
ناظران تاکید کردند که هدف عربستان سعودی از این اقدام از بین بردن خیابان‌هایی است که در مارس ۲۰۱۱ شاهد اعتراضاتی علیه حکومت سعودی بود و این سیاست به منظور انتقام‌جویی از خانواده‌هایی که در اعتراضات سال ۲۰۱۱ از معترضین حمایت کردند نیز اتخاذ شد.تخریب مسجد الحریف و قبل از آن العهد، به عنوان بخشی از یک اعمال تبعیض فرقه‌ای خودسرانه و سیستماتیک آل سعود علیه اهالی قطیف و الاحساء است که در آن مقامات سعودی عامدانه میراث فرهنگی و مذهبی منطقه را مورد هدف قرار می‌دهند.مقامات سعودی در دسامبر ۲۰۲۰ مسجد« امام حسین (ع)» در « الزاره» واقع در جنوب منطقه العوامیه را بعد از آنکه از صبح آن را بدون هشدار قبلی محاصره کرده بودند، تخریب کردند. این مسجد مکانی بود که شهید «نمر باقر النمر» در آن امامت جماعت نمازگزاران را برعهده داشت.
خبر دیگر از جنایت سعودی آنکه قرار بود "کورسوی امیدی" برای پناه دادن به آوارگانی باشد که خانه و زندگی شان را در جنگ بیهوده ائتلاف متجاوز از دست داده اند، اما ناگهان تبدیل به رسوایی بزرگی برای سازمان های امدادرسانی - که تحت پوشش کمک های بشردوستانه فعالیت می کردند – و شبه نظامیان وابسته به امارات در ساحل غربی شد که آبرو و حیثیت زنان پناهجو را به بازی گرفتند.صحبت از اردوگاه های الخوخه است. این اردوگاه ها توسط هلال احمر امارات در جنوب استان الحدیده دایر شده اند و امروز تبدیل به محلی برای سوء‌استفاده مزدوران متجاوز از زنان شده است.اما یکی از زنان پناهجو بالاخره سکوت را شکست و در ویدیویی که در سطحی گسترده در شبکه های اجتماعی منتشر شده بود پرده از این حقیقت تلخ برداشت و ماجرای سوء استفاده مسئولان بخش اجرایی و کارکنان این سازمان ها و مزدوران اماراتی از زنان را رسوا کرد.وی گفت: ارائه خدمات در این سازمان ها بستگی به شرایط خاص زنان و نیازمندی های آنها و چیزهای مخصوص مسائل شبانه دارد ... آنها مخصوصا کسانی که نزدیکان و خانواده خود را در جنگ از دست داده اند، در معرض سوء استفاده کارکنان این سازمان ها و مزدوران اماراتی هستند.از این گذشته ماجرای ربودن دختران جوان این روزها به طور وحشتناکی در شهر مأرب گسترش یافته است.
https://siasatrooz.ir/vdcjoxevxuqe8tz.fsfu.html
نام شما
آدرس ايميل شما