سه شنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۵
کد مطلب : 124386

پشت پرده تعطیلی برخی از مغازه‌ها در بازار بزرگ تهران

پشت پرده تعطیلی برخی از مغازه‌ها در بازار بزرگ تهران
علت تعطیلی بسیاری از مغازه‌ها بنا بر اعلام بسیاری از کسبه در محدوده بازار بزرگ تهران، نه اعتصاب؛ بلکه ترس از توحش، تحریق و تخریب عده قلیلی از اغتشاشگران است. به گزارش مهر، با توجه به فروکش کردن اغتشاشات و آشوب‌ها در کشور، دشمن بار دیگر و این بار به بهانه حوادث آبان‌ماه ۹۸ اقدام به انتشار گسترده فراخوان برای ایجاد ناامنی، آشوب و اعتصاب سراسری از طریق عناصر خود و به‌طور خاص رسانه‌های تروریستی منتسب به خود کرده بود.

دمیدن در آتش رو به زوال اغتشاش با کلیدواژه اعتصاب
ظهر دیروز برخی تصاویر و ویدئوها از محدوده مرکزی شهر و به‌طور خاص بازار بزرگ تهران منتشر شد که با عناوینی هم‌چون «پیوستن بازاریان به اعتصابات سراسری» در حال دست به دست شدن بود.

تردد عادی شهروندان در محدوده چهارراه گلوبندک به سمت سبزه میدان
نقطه آغاز حرکت، چهارراه گلوبندک به سمت سبزه میدان بود. در این محدوده هم‌چون روزهای گذشته تردد شهروندان و فعالیت مغازه‌داران در حال انجام بود. پس از رسیدن به سبزه میدان، از ورودی بازار کفاش‌ها وارد بازار بزرگ تهران شدیم. در این محدوده به‌رغم روزهای گذشته اغلب مغازه‌ها بسته و یا در حال بستن بودند.
یکی از کسبه در خصوص علت تعطیلی بازار بزرگ تهران گفت: ساعتی قبل عده‌ای وارد بازار شدند و شروع به سر دادن شعارهای تند کردند. سپس به سراغ ما آمدند و تهدید کردند که اگر نبندیم، مغازه‌ها را آتش می‌زنند. وی ادامه داد: همین موضوع سبب شد که اغلب کسبه مغازه خود را تعطیل کنند و بروند؛ البته از ساعتی قبل مأموران انتظامی در بازار مستقر شدند و آن افراد رفتند اما به هر حال بازاریان می‌ترسند که اموالشان از بین برود و به همین دلیل ریسک نمی‌کنیم و مغازه را می‌بندیم.

نبود ایمنی؛ پاشنه آشیل بازار بزرگ تهران
کمی جلوتر یکی از کسبه اغذیه‌فروشی که هنوز مغازه خود را باز نگهداشته بود گفت: مساله بازاریان اعتصاب نیست؛ بلکه ترس از آتش زدن و تخریب اموال است. وضعیت بازار تهران از لحاظ ایمنی خاص است و اگر اتفاقی داخل آن رخ دهد به سرعت به سایر مغازه‌ها نیز سرایت می‌کند. وی افزود: بر همین اساس بازاریان ریسک نمی‌کنند که مغازه‌ها را باز نگهدارند؛ چرا که در صورت بروز کوچک‌ترین اتفاقی، همه ما به شدت خسارت خواهیم دید. نکته قابل تأمل؛ حضور خوب و مؤثر مأموران انتظامی در محدوده بازار تهران بزرگ بود که از بروز هر گونه حادثه‌ای پیشگیری کرد.
پس از خارج شدن از بازار بزرگ تهران، به سمت خیابان ناصر خسرو حرکت کردیم. در این محدوده نیز برخی از مغازه‌ها تعطیل و یا نیمه تعطیل بودند. یکی از کسبه که مغازه دوربین‌فروشی داشت، در خصوص علت پایین کشیدن کرکره خود تا نیمه گفت: ساعتی قبل عده‌ای از اینجا رد شدند و شروع به شعار دادن و فحاشی کردند و تهدید کردند که اگر نبندی مغازه‌ات را آتش می‌زنیم. وی گفت: قیمت دوربین بسیار زیاد است و حتی اگر برای یکی از دوربین‌ها اتفاقی رخ دهد، ضرر قابل توجهی می‌کنم. به‌همین دلیل کرکره را تا نیمه پایین کشیده‌ام تا مشکلی پیش نیاید.
بررسی‌های از مرکز شهر و محدوده بازار بزرگ تهران حاکی از این است که علت تعطیلی بسیاری از مغازه‌ها نه اعتصاب؛ بلکه ترس از توحش، تحریق و تخریب عده قلیلی از اغتشاشگران است؛ بر همین اساس انتظار شهروندان و به‌ خصوص بازاریان از پلیس و نهادهای مسئول تأمین امنیت این است که امنیت برای فعالیت آن‌ها به‌نحو مطلوب فراهم باشد و برای فعالیت حلال و مشروع خود با تهدید عده‌ای قلیل از آشوب‌طلبان مواجه نشوند.
https://siasatrooz.ir/vdcbwab80rhb5fp.uiur.html
نام شما
آدرس ايميل شما