يکشنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۱
کد مطلب : 124429
آمریکا مدعی ایجاد سامانه‌های دفاعی در خاورمیانه شد

تکرار سرکیسه کردن کشورهای عربی با یاوه سرایی ضدایرانی

در ادامه رویکرد کاسبکارانه برای سرکیسه کردن کشورهای عربی و بار دیگر با ادعای مقابله با جایگاه منطقه‌ای ایران، هماهنگ‌کننده شورای امنیت ملی کاخ سفید در امور غرب آسیا و شمال آفریقا در کنفرانس منامه مدعی شد ایالات متحده در حال تقویت زیرساخت‌های دفاعی در غرب آسیاست.
«برت مک‌گورک» هماهنگ‌کننده شورای امنیت ملی کاخ سفید در امور غرب آسیا و شمال آفریقا در کنفرانس سالانه گفت‌وگوی منامه در بحرین مدعی شد ایالات متحده در حال تقویت زیرساخت‌های دفاعی در غرب آسیا است. این مقام ارشد کاخ سفید در امور خاورمیانه ضمن این ادعا که «واشنگتن بر جلوگیری از تهدیدهای قریب‌الوقوع در منطقه استراتژیک غنی از انرژی و پردرگیری متمرکز است»، گفت: ایالات متحده در حال حاضر فعالانه در حال ساخت و ایجاد معماری یکپارچه دفاع هوایی و دریایی در این منطقه است. او بدون اشاره به جزئیات مدعی شد: چیزی که مدت‌ها درباره آن صحبت می‌شد، اکنون از طریق شراکت نوآورانه و فناوری‌های جدید در حال انجام است.
فرمانده سنتکام (فرماندهی مرکزی آمریکا) هم شنبه (۱۹ نوامبر، ۲۸ آبان) در کنفرانس سالانه منامه در بحرین گفت گروه ضربت به رهبری این کشور ۱۰۰ شناور بدون سرنشین را در آب‌های راهبردی منطقه خلیج فارس برای جلوگیری از آنچه «تهدیدات دریایی» خواند، مستقر خواهد کرد. اظهارات این دو مقام آمریکایی بعد از آن مطرح شده که رژیم صهیونیستی و آمریکا با اتهام‌زنی علیه ایران، آن را مقصر حمله پهپادی هفته جاری به نفتکش متعلق به میلیاردر صهیونیست در سواحل عمان، خواندند. طبق گزارش خبرگزاری فرانسه، مک‌گورک همچنین مدعی شد که نیروهای آمریکایی «تهدیدهای قریب‌الوقوع» ایران را «افشا کرده و مانع آن شده‌اند» و گزارش‌های بی‌اساس قبلی مبنی بر برنامه‌ریزی ایران برای حمله به عربستان سعودی را تایید کرد. این مقام کاخ سفید ادعا کرد: آن حمله احتملاً به دلیل همکاری امنیتی نزدیک بین عربستان سعودی و ایالات متحده که در جریان و مستمر است، رخ نداد.«ایال هولاتا» مشاور امنیت رژیم صهیونیستی هم در همین نشست ایران را بارزترین تهدید امنیتی این رژیم خواند.
همچنین وزیر دفاع آمریکا با تکرار ادعاها مبنی بر ارسال پهپادهای ایران به روسیه برای استفاده در جنگ با اوکراین گفت که این همکاری‌ها نگرانی‌های امنیتی جدید را برای واشنگتن و متحدانش ایجاد کرده است.لوید آستین وزیر دفاع آمریکا (پنتاگون) در مجمع "امنیت بین‌المللی هالیفکس" در کانادا سخنرانی کرد که اصلی‌ترین موضوع آن جنگ اوکراین و اهمیت آن برای آمریکا بود. وی تاکید کرد که حمایت از اوکراین از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چراکه یک مساله امنیت ملی برای ایالات متحده به شمار می‌آید.بنابر گزارش وب سایت پنتاگون، آستین در بخشی از سخنان خود با بیان اینکه "کمک گرفتن روسیه از دیگران در واقع نگرانی‌های امنیتی جدید را برای متحدان و شرکای ما فراتر از ناتو ایجاد کرده است" ادعاهای مقامات واشنگتن و برخی کشورهای غربی مبنی بر این را تکرار کرد که ایران پهپادهای خود را در اختیار روسیه قرار داده است تا از آنها در جنگ علیه اوکراین استفاده کند.وی مدعی شد: روسیه برای حملات خود علیه اوکراین به ایران و کره شمالی روی آورده است که شامل استفاده از پهپادهای ایرانی می‌شود. در این میان، ایران نیز در حال کسب تجارب مهم میدان جنگ است. این رفتار غیر مسئولانه از سوی ایران و کره شمالی نگرانی‌هایی جدی برای ما و متحدان‌مان در خاورمیانه و هند و اقیانوسیه ایجاد کرده است.
از سوی دیگر دولت انگلیس اعلام کرد که یک بسته جدید کمک‌های دفاع هوایی را برای کمک به حفاظت از غیرنظامیان اوکراین و زیرساخت‌های حیاتی ملی آن در قبال حملات روسیه به کی‌یف ارائه خواهد کرد.در این بیانیه آمده است: بسته ۵۰ میلیون پوندی کمک‌های دفاع هوایی شامل ۱۲۵ توپ و فناوری ضدهوایی برای مقابله با پهپادهای ارائه شده ایران خواهد بود، از جمله بیش از ده رادار و توانمندی الکترونیک ضد پهپادی.
در این میان هم نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل در دوران ریاست‌جمهوری ترامپ که رؤیای ریاست‌جمهوری بعدی کشورش را در سرمی‌پروراند گفته که در روز اول ریاست‌جمهوری برجام را پاره خواهد کرد.«نیکی هیلی» نماینده پیشین ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل در دوران ریاست‌جمهوری «دونالد ترامپ» که آرزوی ریاست‌جمهوری ایالات متحده آمریکا بعنوان نماینده جمهوری‌خواهان را در سرمی‌پروراند، این بار در جمع یهودیان جمهوری‌خواه آمریکا، مواضع تند این حزب آمریکایی در قبال برجام را تکرار کرد. نیکی هیلی در صدد بود تا برای جمعی از فعالان جمهوری‌خواه که برای بررسی رقبای احتمالی این حزب برای نامزدی ریاست‌‌جمهوری ۲۰۲۴، اصلاحاتی را که این حزب در ادامه مسیر رسیدن به ریاست‌جمهوری نیاز دارد، گوشزد کند، در حقیقت سیگنال‌هایی را در خصوص احتمال شرکت در رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری بعنوان نامزد جمهوری‌خواهان را ارسال کرد.
هیلی که همچون بسیاری دیگر از جمهوری‌خواهان آمریکا مثل ترامپ مواضعی بسیار تند در قبال جمهوری اسلامی ایران دارد، در سخنرانی شب گذشته (شنبه) به وقت محلی با انتقاد از سیاست‌های دولت «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا در قبال ایران گفت: «اگر بایدن در بازگرداندن ما به توافق ایران موفق شود، به شما یک قول خواهم داد. رئیس‌جمهور بعدی (نیکی هیلی) در روز اول ریاست‌جمهوری، آن را پاره خواهد کرد».
همچنین رئیس‌جمهور سابق آمریکا در یک سخنرانی در جمع یهودی‌های جمهوری‌خواه آمریکایی گفت که رئیس‌جمهور فعلی کشورش برای ورود مجدد به برجام به ایران التماس کرده است.دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا در نشست سالانه «ائتلاف یهودی‌های جمهوری‌خواه» در انتقاد از سیاست‌های رئیس‌جمهور فعلی کشورش گفت که آمریکا به طرز بی‌سابقه‌ای در دنیا تحقیر شده است.ترامپ در بخش دیگری از این سخنرانی در توضیح خدماتش به رژیم صهیونیستی به خروج از برجام اشاره کرد و گفت: «من از توافق هسته‌ای یکجانبه با ایران خارج شدم و سخت‌ترین تحریم‌ها را علیه رژیم ایران اعمال کردم.»رئیس‌جمهور سابق آمریکا اضافه کرد: «من هیچ وقت اجازه نخواهم داد اسرائیل مثل آن چیزی که الان در حال وقوع است با نابودی هسته‌ای مورد تهدید واقع شود.»
در این میان اما معاون نخست وزیر و وزیر انرژی سابق روسیه تحریم‌های غرب علیه ایران را مغایر با قوانین سازمان ملل و بی نتیجه دانست. از سوی دیگر سفیر سابق آمریکا در عربستان در مصاحبه‌ای حصول توافق هسته‌ای با ایران را تا پایان سال جاری میلادی غیرممکن دانست.جوزف وستفال، سفیر سابق آمریکا در عربستان سعودی در مصاحبه با شبکه سی ان بی سی گفت پیش بینی نمی‌کند که آمریکا امسال به توافق هسته‌ای برگردد و این فرایند مدتی زمان می‌برد.
https://siasatrooz.ir/vdcj8xevhuqe8xz.fsfu.html
نام شما
آدرس ايميل شما