دوشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۱ - ۲۰:۰۲
کد مطلب : 124439
اروپا و آمریکا همچنان بر آتش بحران اوکراین می‌دمند

ناتو نسخه جنگ طولانی را تجویز می‌کند

ناتو نسخه جنگ طولانی را تجویز می‌کند
در مواضعی که حکایت از رویکرد جنگ افروزانه کشورهای اروپایی و آمریکا برای برهم زدن نظم جهانی دارد، دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) خواستار آماده شدن اروپایی‌ها برای جنگی طولانی مدت در اوکراین شد .
ینس استولتنبرگ دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) گفت: شکست‌های میدانی روسیه، باور این کشور مبنی بر احتمال شکست را تغییر نداده است.وی در ادامه خاطر نشان کرد باید برای یک جنگ طولانی مدت خود را آماده کنیم.
دبیرکل ناتو گفت نمی‌توان به پوتین اجازه داد در اوکراین به پیروزی برسد، باید حمایت‌های لازم از کی‌یف صورت گیرد.وی افزود پوتین در ارزیابی قدرت اوکراین اشتباه کرد و تصور می‌کرد به راحتی می‌تواند آن را شکست دهد، اما در خیلی از مناطق شکست خورد.استولتنبرگ اذعان کرد جنگ در اوکراین خیلی از نقاط ضعف ما از جمله تکیه ما بر انرژی روسیه برای مدتی طولانی را برملا کرد.وی افزود اروپایی‌ها از پیامدهای اقتصادی جنگ روسیه رنج می‌برند، اما اوکراینی‌ها بهایش را با خونشان می‌پردازند.استولتنبرگ گفت کشورهای عضو ناتو آمادگی و هزینه نظامی خود را افزایش می‌دهد و روسیه از انرژی به عنوان سلاحی برای باج خواهی از ما استفاده می‌کند.
در این میان در واکنش به تهدیدات اوکراین، رئیس‌جمهور سابق روسیه و معاون شورای امنیت ملی این کشور در واکنش به تهدیدهای اوکراین برای بازپس‌گیری کریمه، کی‌یف را یک شهر روسی و «پایتخت روسیه باستان» خواند. «دیمیتری مدودف» رئیس‌جمهور سابق روسیه و معاون شورای امنیت ملی این کشور در پستی تلگرامی در واکنش به تهدیدهای اوکراین درباره بازپس‌گیری کریمه، کی‌یف را یک شهر روسی خواند و تهدید به پس گرفتن آن کرد. شنبه (۱۹ نوامبر، ۲۸ آبان) «آندری یرماک» رئیس دفتر ریاست‌جمهوری اوکراین مدعی شد صلح در این کشور تنها در صورتی ممکن است که مرزهای ۱۹۹۱ آن احیا شود. اشاره او به سال استقلال اوکراین با انحلال اتحاد جماهیر شوروی بود.
از سوی دیگر سخنگوی کاخ کرملین اعلام کرد که تغییر رژیم در اوکراین، جزو اهداف «عملیات نظامی ویژه» روسیه در این کشور همسایه نیست.دیمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین در نشست خبری خود با سوالی درباره سخنان اخیر «کنستانتین کساچف» سناتور روس درباره شرایط لازم برای عادی سازی روابط بین روسیه و اوکراین مواجه شد.سناتور روس در اظهارات اخیر خود گفته بود که عادی سازی روابط روسیه و اوکراین تنها در صورتی ممکن است که در اوکراین «تغییر رژیم» صورت گیرد.
در همین حال روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست نوشت اروپایی‌ها و واشنگتن به دلیل کاهش تسلیحات موجود در انبارهای خود برای ارسال به اوکراین جهت نبرد با روسیه، با چالش بزرگی روبه‌رو شده‌اند.این روزنامه به نقل از منبعی در ناتو - که خواست نامش فاش نشود - نوشت: «غرب با وضعیت دشواری روبه‌رو است. بسیاری از تسلیحات تاکنون به اوکراین ارسال شده‌اند. کشورهای غربی باید بیش از پیش در زرادخانه‌های خود جستجو کنند».
وی با بیان اینکه راهکار چالش کمبود تسلیحات در اروپا و آمریکا به اقدامی راهبردی و طولانی‌مدت نیاز دارد، گفت: «در آن طرف اما روسیه حجم زیادی از تجهیزات نظامی را در اختیار دارد. کارخانه‌های روسی تولید گلوله‌های توپخانه‌ای، دو یا سه شیفت در روز کار می‌کنند».بر اساس داده‌های وزارت خارجه آمریکا، طی ۹ ماهی که از آغاز جنگ روسیه با اوکراین می‌گذرد آمریکا تاکنون ۸۸ هزار تن تسلیحات به ارزش بیش از ۲۱ میلیارد دلار به اوکراین ارسال کرده است.مقام مذکور ناتو همچنین به واشنگتن‌پست گفت که هم‌اکنون ۹۰ هزار نظامی روسی در خطوط مقدم جنگ با اوکراین قرار داشته و ۲۰۰ هزار نفر دیگر نیز در حال طی کردن دوره‌های آموزشی و اعزام شدن به نبرد در ماه‌های پیش رو هستند. در همین حال وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد تاکنون بیش از ۲۰ میلیارد دلار به اوکراین کمک نظامی اعطاء کرده است.
همچنین در حالی که اخیرا رسانه‌ها از فشار متحدان غربی به کی‌یف برای وارد شدن به مذاکرات صلح با مسکو نوشتند، فرانسه اعلام کرد، در جستجوی یک راه‌حل سیاسی برای جنگ در اوکراین است.«سباستین لوکورنو»، وزیر دفاع فرانسه اظهار کرد، این کشور به همراه متحدانش گزینه‌ها برای دستیابی به یک راه حل سیاسی برای جنگ در اوکراین را جستجو می‌کند.به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، لوکورنو در مصاحبه با یک مجله فرانسوی بیان داشت: «ما به همراه متحدانمان، راه‌حل‌های سیاسی احتمالی برای پایان دادن به جنگ در اوکراین را در نظر داریم.» وزیر دفاع فرانسه اضافه کرد، هیچ جنگی بدون یک راه‌حل دیپلماتیک و سیاسی پایان نمی‌یابد.
لوکورنو ادعا کرد، «امانوئل ماکرون»، رئیس جمور فرانسه «چندین ساعت بحث» با همه طرف‌های این جنگ داشته و به این کار ادامه خواهد داد.این وزیر دولت فرانسه اظهار کرد، تنها اوکراین باید بگوید چه شرایط و زمانبندی برای مذاکرات قابل قبول است. همچنین در حالی که برلین همچنان به تامین تسلیحاتی اوکراین ادامه می‌دهد، قانونگذار ارشد «بوندستاگ» هشدار داد که ارتش آلمان با کمبود شدید مهمات و همچنین برخی تجهیزات شخصی اولیه نیروهایش مواجه است. «اوا هوگل» کمیسر کمیته نیروهای مسلح در پارلمان آلمان (بوندستاگ) یکشنبه هشدار داد ارتش این کشور با کمبود شدید مهمات مواجه است. او همچنین نبود برخی تجهیزات شخصی اولیه مورد نیاز ارتش را مورد تاکید قرار داد. این نماینده آلمانی در مصاحبه با روزنامه بیلد فاش کرد که پر کردن ذخایر مهمات ارتش آلمان ۲۰ میلیارد یورو هزینه خواهد داشت. وی خواستار تکمیل انبارهای مهمات ارتش شد و گفت که دولت سال‌ها در این خصوص تعلل کرده است. وی گفت: بدون مهمات، همه چیز، هیچ است. او همچنین به وضعیت تاسف‌بار تجهیزات اولیه مورد نیاز نیروهای آلمانی هم پرداخت و به عنوان نمونه از موردی یاد کرد که کارکنان ارتش مستقر در لیتوانی مجبور شدند در تمرینات نظامی بدون جلیقه ضد گلوله شرکت کنند.
https://siasatrooz.ir/vdcaeyn6o49nuy1.k5k4.html
نام شما
آدرس ايميل شما