سه شنبه ۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۹
کد مطلب : 124518
با الگو گیری از جمعیت‌سازی انگلیسی - اسراییلی اجرا می‌شود

طرح آل‌سعود علیه ساکنان جزیره شیعه‌نشین «تاروت»

طرح آل‌سعود علیه ساکنان جزیره شیعه‌نشین «تاروت»
سعودی با الگو گیری از جمعیت سازی و سرکوب منتقدان به سبک انگلیس و رژیم صهیونیستی، به دنبال حذف شیعیان است چنانکه انجمن مخالفان در شبه جزیره عربستان نسبت به تلاش آل سعود برای نابودی موقعیت تاریخی و فرهنگی جزیره شیعه نشین «تاروت» هشدار دارد.
انجمن مخالفان در شبه جزیره عربستان نسبت به تلاش رژیم آل سعود برای نابودی موقعیت تاریخی و فرهنگی جزیره شیعه نشین « تاروت» در شرق عربستان همانند آنچه در حذف بسیاری از آثار اسلامی و تاریخی در مناطق مختلف این کشور از جمله بناهای اسلامی در مکه مکرمه و مدینه منوره مرتبط با تاریخ پیامبر اکرم (ص) و خاندان (ع) و یارانش (رضی الله عنه )، علاوه بر ده‌ها محله تاریخی در شهر جده و آثار تاریخی «الاحساء» و دیوارهای «القطیف » و غیره هشدار داد.انجمن مخالفان در شبه جزیره عربستان تاکید کرد: « آنچه «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی تحت عنوان «راهنمای توسعه جزیره دارین و تاروت» و طرح های وسوسه‌انگیز اعلام کرده است را تنها می‌توان در چارچوب ده‌ها پروژه گمراه کننده قرار داد . طرح‌هایی که نیازهای مردم و دغدغه‌های اساسی آن‌ها را در هیچ زمینه‌ای برآورده نمی‌کند و در درجه اول، هدفش رواج هویتی جدید و تضعیف تنوع فرهنگی مناطق شبه جزیره عربستان است. این تنها پوششی برای پنهان کردن فساد اداری و غفلت عامدانه‌ای است که بدنه نهادهای کشور را می‌ بلعد.
بر اساس گزارش این انجمن، اطلاعیه محمد بن سلمان در خصوص توسعه جزیره دارین و تاروت در راستای بی‌توجهی حکومت سعودی و به حاشیه راندن مطالبات مکرر مردم جزیره تاروت مبنی بر ایجاد بیمارستان دولتی و همچنین تعطیل کردن بسیاری از پروژه‌های عمرانی و توسعه زیرساخت‌ها صورت گرفت که این موضوع پرسش‌هایی را درباره جدیت حکومت و صداقتش در خصوص توسعه اعلام شده جزیره مطرح می‌کند و آن اینکه آیا این تصمیم در راستای هدف قرار دادن موقعیت تاریخی و ویژگی‌های فرهنگی این منطقه است؟
انجمن مخالفان در شبه جزیره عربستان گفت: «حفظ میراث فرهنگی جزیره شیعه نشین تاروت مستلزم در نظر گرفتن جایگاه بالا و معتبر این جزیره در طول تاریخ و عدم تغییر نام ثابت و متداول آن یعنی «جزیره تاروت» است» . این انجمن در ادامه افزود:« نامگذاری عمدی جزیره تاروت از سوی این حکومت به «جزیره دارین و تاروت» تخطی از حقایق تاریخی و توهین به هویت ساکنان منطقه است. از زمان‌های قدیم جزیره تاروت دارای یک ویژگی خاص بوده که به دلیل عمق تاریخی خود شناخته شده است و نمی‌توان آن را نادیده گرفت».
این گروه معارض آل سعود در پایان تاکید کرد: «ما مخالفت کامل خود با آسیب زدن به هویت منطقه، نام‌های تاریخی و فرهنگی و تخریب آثار باستانی جزیره تاروت اعلام می‌کنیم و از مردم این منطقه می‌خواهیم تا در برابر این اقدام ظالمانه آل سعود بایستند. همچنین ما از فرهنگیان می‌خواهیم تا اسناد مربوط به تاریخ باستانی جزیره تاروت و غیره را نمایش دهند و منتشر کنند».جزیره تاروت از توابع استان القطیف در منطقه شرق عربستان است. این جزیره با یک گذرگاه‌ با قطیف ارتباط دارد. چند روز گذشته محمد بن سلمان بر اساس تصمیم شورای وزیران، تصویب رویکرد توسعه‌ای جزیره «دارین و تاروت» و تأسیس موسسه توسعه «جزیره دارن و تاروت» را اعلام کرد.
طرح موهوم آل سعود نگرانی مردم جزیره تاروت را برانگیخته است علی الخصوص اینکه مردم منطقه الشرقیه چیزی جز ناامیدی و وعده‌های توخالی را از رژیم آل سعود ندیده اند و همچنان در انتظار وعده‌های ریاض در خصوص اجرای پروه‌های عمرانی در منطقه قطیف هستند که به بهانه آن اقدام به تخریب قلعه تاریخی این منطقه کردند.سیاست ریاض برای تخریب نشانه‌های فرهنگی، تاریخی و اجتماعی مردم منطقه الشرقیه متوقف نشده است این در حالی است که رژیم آل سعود روز به روز بر حملات خود به شهرها و روستاهای این منطقه ادامه می‌دهد و سریال تخریب سیستماتیک هویت فرزندان این منطقه در سایه نبود هیچ رقیبی ادامه خواهد یافت. مقامات آل سعود مدعی هستند که هدف این تخریب‌ها توسعه است، اما اسناد و شواهد واقعیت دیگری را نشان می‌دهد و آن این است که این عملیات‌ها تنها در راستای انتقام گرفتن از اهالی شیعه نشین است تا هویت آن‌ها محو شود.آواره کردن شهروندان به رویکرد آل سعود به عنوان بخشی از مبارزه با مردم شبه جزیره عربستان تبدیل شده است، همان‌طور که محله تاریخی « المسوره» در العوامیه شاهد وضعیت آوارگی مردم از خلال زور و اسلحه بود. ارعاب ساکنان این محله توسط مقامات امنیتی سعودی و بستن تمامی ورودی‌های شهر، این منطقه را به یک میدان جنگ واقعی تبدیل کرد.
رژیم سعودی تلاش می‌کند ساختار جمعیت شیعیان را در این منطقه به‌منظور تضعیف بزرگ‌ترین اقلیت آن، تغییر و اتباع دیگر کشورها و غیرخودی‌ها را در این منطقه اسکان دهد. حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد از جمعیت عربستان را شیعیان تشکیل می‌‌دهند که عمدتاً در استان «الشرقیه» ساکن هستند. اگرچه سرکوبگری آل‌سعود شامل همه مردم این کشور می‌شود اما شیعیان عربستان، با نقض شدیدتر و فراگیرتر حقوق بشر مواجه هستند.
https://siasatrooz.ir/vdciz5azvt1arw2.cbct.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی