جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۰
کد مطلب : 124596
امروز و فردا مدارس تهران تعطیل

عمق فاجعه از ارتفاعات تهران دیدن دارد

عمق فاجعه از ارتفاعات تهران دیدن دارد
کافی است در یک روز زمستانی به ارتفاعات تهران بروید تا عمق فاجعه را به تماشا بنشینید. آنهایی که روزهای پنجشنبه یا جمعه به ارتفاعات تهران می‌روند؛‌به ویژه در فصل پاییز و زمستان می‌دانند که چه بر سر تهران آمده است.
هاله سنگینی از دود آسمان تهران را فرا گرفته و در زیر تین دود غلیظ مردم همچنان زندگی می‌کنند و بی توجه به عوازض و عواقب آن به گشت و گذار و خرید مشغولند. حتی برج میلاد هم در میان دود پنهان می‌شود.
تهران نه پاییز زیبایی دارد نه زمستان، در حالی که هر دو فصل زیبایی‌های خاص خود را دارد که تهرانی‌ها از آن محرومند چرا که بجای باران و برف، دود و آلودگی نفس می‌کشند و با هر نفس، بیماری و مرگ بر سر آلودگی هوا را به ریه‌ها و تن خود تزریق می‌کنند. مسئولانی هم که متولی حل آلودگی هوا هستند تنها کاری که از دستشان بر می‌آید، تعطیلی مدارس و یا حتی اداره‌‌ها و سازمان‌ها است.
کار به تعطیلی کارخانه‌های آلاینده هم می‌رسد اما باز هم برای رفه این غبار غلیظ از آسمان تهران، باید در انتظار باد و باران بود تا شاید خدا لطفی کند و مردم چند روزی از شر آلودگ در امان باشند، اما همین که بارش‌ها پایان می‌یابد، آلاینده‌ها خود را به سرعت به آسمان تهران می‌رسانند و هشدار‌های قرمز و نارنجی و زرد است که از سوی سازمان هواشناسی، سازمان کنترل کیفیت هوا و کارگروه اضطرار آلودگی هوا صادر می‌شود.
شهروندان دارای بیماری‌های قلبی و ریوی از خانه خارج نشوند، فعالیت‌های سنگین همچون ورزش انجام نشود، شهروندان حتی المقدور از تردد در شهر پرهیز کنند و دست آخر مدارس تهران تعطیل می‌شود.
یک فرایند تکراری که هیچ سازمان و نهاد مربوطه اقدامی برای رفه معضل آلودگی هوا انجام نمی‌دهد در حالی که قانون هوای پاک وجود دارد و این حق مردم است که که هوای پاک بهره ببرند.
بر اساس مصوبات کارگروه اضطرار آلودگی هوا، مقطع ابتدایی و متوسطه استان‌های تهران و البرز به جز دماوند و فیروزکوه امروز شنبه و فردا یکشنبه تعطیل خواهد بود و کلاس‌ها به صورت غیرحضوری دایر خواهد بود. ظهر روز جمعه ۱۸ آذر ماه جلسه کارگروه اضطرار آلودگی هوا با حضور اعضا برگزار شد. بر اساس مصوبات این کارگروه، شنبه و یکشنبه ۱۹ و ۲۰ آذر ماه در تمامی شهرستان‌های استان تهران و البرز به جز دماوند و فیروزکوه، مهدهای کودک و پیش‌دبستانی‌ها تعطیل و تمام مدارس در مقاطع ابتدایی و متوسطه غیرحضوری و به‌صورت مجازی دایر است. همچنین فعالیت‌های ورزشی در فضاهای باز روزهای شنبه و یکشنبه ممنوع است. از شهروندان تقاضا می‌شود از تردد غیرضروری خودداری کنند. میانگین شاخص آلودگی هوای تهران هم‌اکنون با رسیدن به عدد ۱۵۱ در شرایط «ناسالم» قرار گرفته است و البته امروز برخی از مناطق تهران، شاخص آلودگی هوای بسیار خطرناکی را در حال تجربه کردن هستند مانند منطقه ۱۹ که شاخص آن به‌روی عدد ۲۲۰ در وضعیت «بسیار ناسالم» قرار دارد. و ای کاش می‌شد یک چوب جادوی سحرآمیز با اشاره‌ای هوای تهران را از آلودگی‌ها پاک می‌کرد و مردم نفسی تازه می‌کردند!
https://siasatrooz.ir/vdceoe8zpjh8wni.b9bj.html
نام شما
آدرس ايميل شما