يکشنبه ۴ دی ۱۴۰۱ - ۱۹:۲۷
کد مطلب : 124761

شمارش معکوس برای شروع جشنواره فیلم فجر

شمارش معکوس برای شروع جشنواره فیلم فجر
یک ماه و هشت روز دیگر تا شروع بزرگترین جشنواره فرهنگی کشور یعنی جشنواره فجر فرصت داریم. در شرایط نابسامان اجتماعی صد روز اخیر کشور نگرانی‌هایی بابت استقبال هنرمندان و فیلمسازان از جشنواره امسال وجود دارد.
این نگرانی‌ها در حالی مطرح می‌شود که از قرار معلوم و با اعلام رسمی روابط عمومی جشنواره فجر ، تنها ۷۵ فیلم برای حضور در این جشنواره بزرگ اعلام آمادگی کرده‌اند. این تعداد کمترین میزان تقاضای چند دوره اخیر است. جشنواره چهلم ۹۴ فیلم ، سی و نهم ۱۱۰ فیلم و سی هشتم ۱۵۱ فیلم برای حضور در این جشنواره اعلام آمادگی کرده بودند.
البته اگر اخبار منتشر شده درباره فیلم‌هایی که بعد از جشنواره چهلم جلوی دوربین رفته‌اند و تولید خود را آغاز کرده اند، ملاک قرار دهیم و فیلم‌هایی را که پروانه ساخت گرفته اند رصد کنیم پی می بریم که ممکن است امسال قرار باشد آثار فاخری را برخلاف جشنواره چهلم به تماشا بنشینیم.
بهمن فرمان آرا ، تهمینه میلانی ، نرگس آبیار ، بهروز شعیبی فقط تعدادی از نام‌های شناخته شده سینمای ایران هستند که امسال فیلم‌های خود را جلوی دوربین برده اند و احتمال می‌رود فیلم‌های آنها جزوی از ۷۵ فیلم معرفی شده امسال باشد. با وجود چنین نام‌هایی در جشنواره فجر و رزومه پربار این کارگردان‌ها می‌توان امیدوار بود که قرار است جشنواره ای با بار هنری بالا را شاهد باشیم.
همچنین علاوه بر کارگردان‌ها، نام‌هایی همچون پیمان معادی، مصطفی کیایی، حامد عنقا، بهروز افخمی و چندین و چند نام دیگر هم مجوز ساخت گرفته اند و انتظار می رود با ورودشان به جشنواره فجر ، جشنواره ای حساس و پر بیننده را رقم بزنند.
با توجه به این که هنوز اسامی فیلم‌های حاضر در این جشنواره منتشر نشده و برخی علاقمندان به سینما بی‌صبرانه منتظر اسامی نهایی هستند نبض جامعه سینمایی و علاقمندانش فارغ از حضور در جشنواره یا تحریم این رویداد منتظر اکران برخی فیلم‌ها است که مدتی است انتظارش را می‌کشند.
«چشمهایش» اثر بهمن فرمان آرا می تواند از آثاری باشد که دوستداران سینما قطعا انتظارش را می کشند. فرمان آرا این فیلم را با اقتباس از رمانی با همین نام اثر بزرگ علوی جلوی دوربین خود برده است.
«پرونده باز است» اثر کیومرث پوراحمد، «رکسانا» ساخته پرویز شهبازی ، «شهر خاموش» اثر احمد بهرامی، «قیف» محسن امیریوسفی، یازده سال بعد از «آشغال‌های دوست ‌داشتنی» با بازی جواد عزتی، غلام‌رضا نیک‌خواه از جمله فیلم‌هایی است که سینما دوستان بی‌صبرانه منتظر اکرانش هستند.
در مقابل فیلم‌هایی که نام بردیم امسال با وجود حضور مجتبی امینی به عنوان دبیر جشنواره و با سمت و سوی او که بیشتر کفه ترازو را به سمت جریان ارزشی سنگین می کند ، احتمال می رود شاهد چند اثر سینمایی از موسسه‌های فیلمسازی همچون اوج باشیم .
«غریب» ساخته محمد حسین لطیفی که درباره دوران فرماندهی شهید محمد بروجردی در منطقه کردستان است با بازی بابک حمیدیان از محتمل ترین گزینه‌ها برای اکران در جشنواره چهل و یکم است.
«سرهنگ ثریا» به کارگردانی لیلی عاج که از دیگر تولیدات سازمان اوج است با محوریت پادگان اشرف جلوی دوربین رفته یکی دیگر از گزینه‌های اکران در جشنواره امسال است .
«انقلاب ف» به کارگردانی سید سجاد قافله ‌باشی در حوزه انقلاب و دفاع مقدس، «پالایشگاه» ساخته مهرداد خوشبخت با موضوع مهندسی جنگ، «سینما متروپل» به کارگردانی محمدعلی باشه‌آهنگر با محوریت حوادث انقلاب و دفاع مقدس، «نامیرا» ساخته شهریار بحرانی و «دست ناپیدا» به کارگردانی انسیه شاه‌‌حسینی از دیگر تولیدات نهادهای فرهنگی-هنری دولتی در سال جاری است.
علاوه بر این تولیدات، سینمای مستقل هم همیشه در جشنواره حرفی برای گفتن داشته است و در صورت حضور این دست از تولیدات در جشنواره چهل و یکم می‌توانیم شاهد رقابت حساسی میان آثار فاخر باشیم.
«حدود ساعت ۸ صبح» منوچهر‌هادی؛«مست عشق» حسن فتحی با بازی شهاب حسینی و پارسا پیروزفر، «کابل؛ پلاک ۱۰» نوید محمودی با حضور الناز شاکردوست و پدرام شریفی، «پیر پسر» اکتای براهنی با نقش‌آفرینی لیلا حاتمی و حامد بهداد، «سمفونی باران»، دهمین فیلم علیرضا امینی، سازنده فیلم‌های «دانه‌های ریز برف»، «انتهای خیابان هشتم» و «هفت دقیقه تا پاییز»؛ «آتش بس ۳» تهمینه میلانی که می‌تواند بعد از سال‌ها این فیلمساز جنجالی را به جشنواره برساند؛ «دست تنها»ی امیرحسین ثقفی که برای دوستداران سینمای نامتعارف این فیلمساز فیلم کنجکاوی ‌برانگیزی می‌تواند باشد؛ تنها گوشه ای از فیلم‌هایی است که امسال جلوی دوربین رفته و می‌توان امیدوار بود که جزوی از ۷۵ فیلم معرفی شده به جشنواره فجر امسال باشند.
جشنواره فجر همیشه برای سینماگران و سینما دوستان مورد اقبال بوده و بهترین و بزرگترین فیلم‌های سینمای ایران همیشه ابتدا از این جشنواره به مردم معرفی شده‌اند . جا دارد که سینماگران امسال با جدا کردن سیاست از هنر با به میدان آمدن، دوباره تنور هنر و سینما را در کشورمان روشن کنند.

نویسنده: علی کلانتری
https://siasatrooz.ir/vdciq5azzt1ary2.cbct.html
نام شما
آدرس ايميل شما