سه شنبه ۲۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۷
کد مطلب : 125246
ستایشی در پاسخ به سیاست روز:

پایان بهمن‌ماه آمار عفو‌شدگان را اعلام خواهیم کرد

پایان بهمن‌ماه آمار عفو‌شدگان را اعلام خواهیم کرد
سخنگوی دستگاه قضا توضیحاتی را درخصوص آخرین فرآیند اجرای عفو گسترده توضیح داد.
مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری در پاسخ به سوال سیاست روز در خصوص فرایند اجرای عفو گسترده اظهار کرد: با عنایت ویژه مقام معظم رهبری این عفو ابلاغ شد و اکنون کار در دست دستگاه قضا است. جلسه‌ای ۱۸ بهمن ماه برگزار و طی آن به روسای کل دادگستری استان‌ها این وظیفه محول شد که با استفاده از قضات باتجربه و روسای زندان‌ها و تشکیل کارگروه تخصصی در سریع ترین بازه زمانی با استفاده از اوقات خارج از وقت اداری و روزهای تعطیل کار مصادیق با معیارها را آغاز کنیم و نتیجه نهایی را طی ۱۵ روز در معاونت قوه قضائیه ارائه شود‌.
وی گفت: تدبیر اجرای عفو گسترده است و محکومان و متهمان اغتشاشات اخیر در اولویت قرار گرفتند. تاکید شده که استان ها به صورت سلیقه‌ای برخورد نکنند و در صورت وجود ابهام از معاونت مربوطه استعلام صورت بگیرند.
ستایشی با اشاره به سیاست اجرای عفو گسترده گفت: هنوز تعداد دقیق آمار عفو شدگان مشخص نشده است و آخر بهمن ماه نتایج را اعلام خواهیم کرد. سخنگوی قوه قضائیه درخصوص آمار عفو شدگان اظهار کرد: ما اعلام کردیم جمع قابل توجهی است‌.

فیلیمو مرتکب جرم شده است؟
وی در خصوص اقدام غیرقانونی فیلیمو برای ساخت سریالی به اسم سقوط گفت: در خصوص تخلف و رسیدگی به آن نباید قضاوت کنیم، بنا بر قانون، رسیدگی به شکایات برعهده دستگاه قضائی است، چنانچه شکایتی ابراز شد مطابق موازین قانون مبادرت به رسیدگی کنیم. در دادسرای عمومی و انقلاب تهران شکایت این امر ثبت شده که در حال رسیدگی است.
ستایشی اظهار کرد: باید توجه شود اصل مربوط به جرم و مجازات، فعل و یا ترک فعل و وصف قانونی آن است، چنانچه در مقررات قانونی مورد بحث افعال و یا ترک افعال مرتکبین اگر به موجب قانون وصف مجرمانه داشته باشد و قانون گذار مجازات آن را مشخص کرده باشد، در صورت احراز مجرمیت قطعا در دادگاه های صالح تصمیم گیری می‌شود.

جزئیات جدید از دادگاه تروریستی حرم شاه چراغ
وی در خصوص حادثه تروریستی شاه چراغ گفت: نسبت به شناسایی مجرمین و تحقیق این پرونده اهتمام ویژه صورت گرفته است که منجر به دستگیری متهمین شد‌. اقدامات لازم در خصوص صدور قرار تامین و قرار نهایی و کیفرخواست صورت پذیرفت. پرونده به دادگاه انقلاب اسلامی شهرستان شیراز ارسال شده و ۵ نفر متهم خارجی دارد که جلسه دوم آن برگزار شده است‌.

عدم توزیع خودروهای چینی، احتکار است؟
ستایشی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا عدم توزیع خودرو احتکار است، اظهار کرد: تشخیص این امر برعهده مقام رسیدگی کننده و بر اساس صلاحیت است. اگر احتکار باشد، برعهده سازمان تعزیرات حکومتی است و اگر در حوزه جرائم عمومی باشد، در صلاحیت دادسرای عمومی و انقلاب کشور خواهد بود. وی ادامه داد: در خصوص توزیع خودرو‌ چند مجموعه از جمله معاونت حقوق عامه ،معاونت اقتصادی دادستانی کل کشور، سازمان بورس و غیره ورود کرده‌اند و در حال بررسی هستند که در روزهای آتی نتایج به دست آمده اطلاع رسانی خواهد باشد.وی در ادامه خطاب به برخی از مسئولان گفت: افرادی که تریبون دارند در صحبت های خود دقت کنند، مطالب مطرح شده باید دقیق، عالمانه و حکیمانه باشد‌. دستگاه‌ها وظایف نظارتی خود را انجام می‌دهد و صرف وجود پرونده، دلیل اثبات آن است. ممکن است نتیجه رسیدگی به پرونده‌ برائت باشد.
ستایشی گفت: از اظهارات غیر دقیق و از تشویش اذهان عمومی باید جلوگیری شود. اطلاع رسانی شفاف و قابل دفاع از سوی قوه قضائیه صورت می‌گیرد‌ و نتایج را اعلام خواهیم کرد.
وی درخصوص اختلاس گفت: ممکن است پرونده‌ای تشکیل شود و عنوان جرم تغییر پیدا کند، پرونده فولاد مبارکه تشکیل شده و در حال بررسی است‌.
ستایشی در خصوص آخرین وضعیت پرونده حمله به سفارت آذربایجان اظهار کرد: پرونده در مرحله بررسی های مقدماتی بوده و در این مرحله پرونده محرمانه است.ابعاد و زوایای موضوع با دقت در حال بررسی است و با حاصل شدن نتایج آن را اعلام خواهیم کرد.
وی در خصوص عفو دو خبرنگار بازداشت شده، اظهار کرد: در انتشار مطالب باید دقت شود، عفو معیاری است، پرونده اشخاص با معیارهای عفو تطبیق داده و در صورت تطابق فرد آزاد می شود، پس از بررسی‌های انجام شده مشخص می شود که افراد بازداشت شده مشمول عفو می‌شوند یا خیر.
ستایشی در خصوص آمار مدیران دستگیرشده دولت قبل گفت: بر اساس اعلام جرمی که یکی از سازمان های دولتی اعلام کرده است، پرونده‌ای مطرح رسیدگی و در مرحله‌ تحقیقات مقدماتی است.
سخنگوی قوه قضائیه درباره مسمومیت دانش آموزان قم اظهار کرد: در خصوص این موضوع متاسف هستیم که دانش آموزان عزیز ما دچار مسمویت شدند.برخی از خانواده ها در این رابطه شکایت کرده اند که در حال بررسی و زوایای موضوع مطرح شده هستیم.
وی ادامه داد: پزشکی قانونی نیز به موضوع ورود پیدا کرده است و به محض وصول نتیجه ، نتایج را به سمع و نظر مردم خواهیم رساند‌. این عارضه از ۹ آذرماه از هنرستان قم آغاز شد که منجر به مسمویت ۱۸ دانش آموز شد،۲۲ آذر ماه این حادثه تکرار شد و ۵۱ نفر دیگر دچار مسمومیت شدند البته این حادثه در تعداد محدودی از مدارس رخ داده است. ۳۰ نفر از خانواده ها نیز ثبت شکایت کرده‌اند.
ستایشی در ادامه و در خصوص مولفه‌های اطاله دادرسی اظهار کرد: اقداماتی صورت گرفته که منجر به کاهش اطاله دادرسی است از جمله ایجاد سامانه ابلاغ الکترونیک. امروز ۹۳ درصد ابلاغ ها به صورت هوشمند انجام می شود و با امکان ثبت اتباع بیگانه افزایش پیدا خواهد کرد و روزانه ۹۰۰ هزار مراجعه به این سامانه را شاهد هستیم.

نویسنده: هدی دهقان
https://siasatrooz.ir/vdchkmnz-23niid.tft2.html
نام شما
آدرس ايميل شما