جمعه ۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۶
کد مطلب : 125322

نوای «ایران» و «صلح» جشنواره موسیقی فجر را پایان داد

نوای «ایران» و «صلح» جشنواره موسیقی فجر را پایان داد
زنگ پایانی مراسم سی و هشتمین جشنواره موسیقی فجر با نوای «ایران» و «صلح» در تالار وحدت نواخته شد و این رویداد موسیقایی رسما به کار خود پایان داد.
مراسم اختتامیه جشنواره موسیقی فجر از حدود ساعت ۱۹ در تالار وحدت، با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مسئولان فرهنگی و هنری، هنرمندان، اصحاب رسانه و علاقمندان برگزار شد.
در ابتدای آیین ‌پایانی جشنواره، گروه سرود «فرزندان ایران» با رهبری مهرداد سعیدا، قطعات «صلح» و «ایران» را اجرا کردند. همچنین گروه شبدیز از بوشهر برای دقایقی به اجرای برنامه پرداختند که فضای متفاوتی را با اجرای موسیقی جنوب به جشنواره بخشید.
اجرای کلیپ‌هایی از روند برگزاری، داوری‌ها و بخش‌های مختلف جشنواره بخش‌های دیگر این مراسم را شامل می‌شد. جشنواره موسیقی فجر برای سرعت بخشیدن به برگزاری مراسم اختتامیه، با سخنرانی زنده برخی از متولیان همراه نبود و صحبت‌های پایانیِ محمود سالاری (معاون هنری)، محمد اله‌یاری (مدیرکل دفتر موسیقی) و بهزاد عبدی (دبیر جشنواره سی و هشتم) در قالب کلیپ برای حاضران در تالار وحدت پخش شد.
بر اساس گزارش ایسنا، تجلیل از پیشکوستان موسیقی بخش دیگر جشنواره بود که در جریان آن از «محسن نفر» (آهنگ‌ساز، پژوهش‌گر، مدرس موسیقی و نوازنده تار و سه تار) و «خالو قنبر راستگو» (خواننده جنوبی و یکی از نوازندگان شناخته‌شده‌ی ساز جفتی در ایران و جهان) تقدیر شد.
اهدای نشان درجه یک هنری به برخی هنرمندان موسیقی نواحی کشورمان ادامه‌بخش مراسم اختتامیه جشنواره موسیقی فجر بود که این مراسم حضور محمد مهدی اسماعیلی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، محمود سالاری (معاون هنری)، مجید زین‌العابدین (مدیرعامل سابق بنیاد رودکی و مشاور وزیر)، محمد الهیاری (مدیرکل دفتر موسیقی) و مهدی سالم (مدیرعامل بنیاد رودکی) به روی سن را به همراه داشت.
نشان درجه یک هنری به سه هنرمند کشورمان، غلام رسول صوفی (خواننده موسیقی نواحی اهل خراسان که یکی ـ دو بیت در مدح امام حسین (ع) خواند)، غلامحسین غفاری (خواننده اهل تربت جام) و وحید اسداللهی(نوازنده نقاره از تبریز) اهدا شد.
اسداللهی پیش از دریافت جایزه خود گفت: آخرین آرزوی من این است که این موسیقی اقوام ما که سینه به سینه منتقل می‌شود، در هنرستان‌ها و دانشگاه‌ها تدریس شود تا سال‌ها بعد بتوانیم یک ارکستر ملی داشته باشیم.
اهدای جایزه هنری گوهرشاد به علیرضا افتخاری ـ خواننده ـ ادامه دهنده مراسم اختتامیه سی و هشتمین جشنواره موسیقی فجر بود که او بخش‌هایی از یک قطعه را زنده روی سن اجرا کرد و در انتها حلقه گل خود را به سمت تماشاگران حاضر در تالار وحدت پرتاب کرد.
اختتامیه جشنواره موسیقی فجر با سخنرانی محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه پیدا کرد.
اسماعیلی گفت: درباره موسیقی وقتی صحبت می‌کنیم، تقریبا جایی از جغرافیای پرعظمت ایران عزیزمان نیست که نام ببریم و دارای شأن و رتبه‌ای اختصاصی در حوزه موسیقی نباشد. این جمله معروف که هنر نزد ایرانیان است و بس با موسیقی و افتخارآفرینی این هنر به واقعیت پیوسته است. من هر نقطه‌ای از ایران عزیزمان را سفر می‌کنم، هنرمندان موسیقی حضور دارند و با نجابت کامل و حداقل توقعات می‌درخشند. این اهالی شریف را در هر کجا که می‌بینیم مورد محبت مردم هستند. چون تلاش این بزرگان، جزئی از تاریخ، جزئی از خاطرات و بهترین لحظاتی است که هر ایرانی در ذهنش به یادگار گذاشته است.
وزیر ارشاد با اشاره به برگزاری جشنواره موسیقی فجر در سال ۱۴۰۱، یادآور شد: در دوره اخیر اهالی موسیقی در همه بخش‌ها ـ موسیقی مردمی، پاپ، نواحی، ارکسترها، بانوان هنرمندان ما، اهالی سرود و ... ـ همه در کنار هم شب‌های به یادماندنی را در مجموعه‌های فرهنگی ما در تهران و ۱۴ استان دیگر به ثبت رساندند.
او سپس از برنامه‌های آتی وزارت ارشاد برای تقویت حوزه موسیقی خبر داد و در این زمینه اظهار کرد: تلاش ما این است که بتوانیم زمینه‌های ارتقای این هنر اصیل را بیش از گذشته فراهم کنیم. در همین یک سال اخیر به یاری خدا، مجموعه‌های بی‌نظیر و گاه کم‌نظیری در ۴۰ ـ ۵۰ سال اخیر، در جاهای مختلف در اختیار هنرمندان قرار گرفته است؛ در کرمان، ساری و ارومیه و همچنان هم در شهرهای دیگر سالن‌های مجهز موسیقایی، با پیشرفته‌ترین فناوری‌های روز ساخته شده است و ان‌شاءالله به گسترش موسیقی اصیل ایرانی کمک خواهد کرد.
اسماعیلی با تاکید بر لزوم تقویت موسیقی نواحی در کشور، چنین خاطرنشان کرد: من به دوستان خودم تاکید کرده‌ام که ان‌شاءالله سال آینده موسیقی نواحی را مانند بخش تئاتر در مناطق مختلفی از ایران سرافرازمان برگزار کنند. ما امسال این جشنواره را در گلستان داشتیم، در سال‌های گذشته در کرمان بود. ان‌شاءالله سال آینده در چند نقطه از ایران عزیز، این گونه موسیقی به صورت جشنواره‌ای برگزار خواهد شد.
وزیر ارشاد به حضور پررنگ جوانان در جشنواره موسیقی فجر اشاره کرد و گفت: در این دوره در بخش‌های مختلف جوانان سربلندی به منصه ظهور رسیدند و ما را به آینده‌ای غنی از حضور اهالی هنر موسیقی امیدوار ساختند. من از پیشکسوتان بزرگوار که تعدادی از آنها در این جلسه حضور دارند، تقدیر و تشکر می‌کنم که هنر را سینه به سینه حفظ کردند و امروز در اختیار این جوانان قرار دارند.
بخش دیگری از صحبت‌های محمدمهدی اسماعیلی در مراسم اختتامیه جشنواره موسیقی فجر به تقدیر از برگزارکنندگان و همچنین شرکت‌کنندگان گذشت. اسماعیلی گفت: در جشنواره اخیر همه نقش‌آفرینی کردند. انصافا دوستان من مجاهدت شبانه‌روزی برای برگزاری باشکوه این دوره از جشنواره داشتند. باید از مردم عزیز و هنردوستان عزیز هم تشکر کنم که با حضور خودشان گرمابخش این دوره از جشنواره بودند.
معرفی برگزیدگان بخش رقابتی سی و هشتمین جشنواره موسیقی فجر (جایزه باربد) و «مسابقه ملی موسیقی ایران» دیگر بخش مراسم پنجشنبه شب بود.
هیات داوران جایزه باربد سی و هشتمین جشنواره موسیقی فجر متشکل از بهزاد عبدی، مجید اخشابی، هادی آزرم، همایون رحیمیان، هوشنگ جاوید، رضا مهدوی، آنتوان تنتوف، اولگا خومووا اسامی هنرمندان و آثار برگزیده را به ترتیب زیر اعلام کردند:
برگزیده مردمی بخش سرود:
گروه سرود «شمیم یاس» به سرپرستی فاطمه سادات قاضوی
مسابقه ملی موسیقی ایران:
دیپلم افتخار: گروه «هور» به سرپرستی حسین روزبهانی از تهران و گروه «کوبان شمس» به سرپرستی مهدی حبیب‌وند (همدان)
بخش کتاب موسیقی:
در بخش کتاب‌های تئوری: مجموعه آثار امیر انجیری
در بخش کتاب آموزشی: هوتن شرف‌بیانی برای کتاب «ردیف موسیقی ایرانی و ضربی‌های یوسفی فروتن»
در حوزه کتاب‌های پژوهشی: محسن شریفیان برای کتاب «باب الهوا» با موضوع موسیقی و مردم‌شناسی کیش
بخش موسیقی دستگاهی:
آهنگسازی موسیقی بی‌کلام:
دیپلم افتخار/ محمدعلی نجف‌پور/ آلبوم «اوراد»
خوانندگی موسیقی دستگاهی:
دیپلم افتخار/ سیدمحمد حسینی/ آلبوم جز عشق ندارم هنری
موسیقی نواحی:
دیپلم افتخار: به احسان جوکار/ آلبوم «حرا»
جایزه باربد: محسن شریفیان/ آلبوم «لوکا»
بخش پاپ:
دیپلم افتخار خوانندگی موسیقی پاپ و تلفیقی/ غلامرضا صنعتگر و عارف علیزاده/ آلبوم «تهران جان»
جایزه باربد: وهاب ابراهیمی/ آلبوم «باید ستاره شد»
آهنگسازی موسیقی معاصر و ارکسترال ایرانی بی‌کلام:
جایزه باربد: امیرحسین سمیعی/ آلبوم «اروند»
https://siasatrooz.ir/vdccipqsi2bqi18.ala2.html
نام شما
آدرس ايميل شما