يکشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۵
کد مطلب : 125411
سرکوب‌گری لندن علیه آوارگان تشدید می‌شود

چاقوی نسل‌کشی انگلیس زیرگلوی پناه‌جویان

چاقوی نسل‌کشی انگلیس زیرگلوی پناه‌جویان
در ادامه رویکردهای ضد بشری و مغایر با کنوانسی۱۹۵۲ سازمان ملل درباره پناه‌جویان دولت انگلیس تصویب قانون جدیدی را در نظر دارد که پناه‌جویانی را که ازکانال مانش با قایق‌های کوچک عبور می‌کنند، متوقف می‌کند.
قانون مهاجرتي جديد انگليس احتمالاً هفته آینده اعلام می‌شود. اين قانون اختیارات گسترده‌ای به مسئولان می‌دهد تا بتوانند هزاران پناهجو را که به انگلیس وارد می‌شوند، پیش از آن که به رواندا یا یک کشور امن ثالث فرستاده شوند، بازداشت کنند. تا الان طرح‌های فرستادن پناهجویان به رواندا به علت چالش‌های جدی حقوقی در حالت تعلیق قرار دارد.طبق قانون جدید درخواست پناهندگی همه کسانی که با قایق‌های کوچک از کانال مانش عبور می‌کنند پذیرفته نمی‌شود. این افراد همچنین برای همیشه از ورود به انگلیس منع خواهند شد. البته این طرح‌های جدید انگلیس ممکن است با موانعی برخورد کند اگر که کنوانسیون حقوق بشر اروپا را نقض کند.
طبق آمار وزارت کشور انگلیس، بیش از ۴۵ هزار ۷۵۰ مهاجر سال گذشته از کانال مانش عبور کردند که نشان دهنده افزایش ۶۰ درصدی در مقایسه با سال ۲۰۲۱ بود.انگلیس هم اکنون با مشکل پناهجویان روبروست. بیش از ۱۶۰ هزار مهاجر در این کشور منتظر صدور حکم در خصوص درخواست شان هستند. ۸۳ درصد درخواست‌های پناهندگی از سال ۲۰۱۸، هنوز در انتظار تصمیم گیری مسئولان انگلیسی هستند.در حالی که سازمان‌های بشردوستانه بارها درباره وضعیت بحرانی کمپ‌های پناه‌جویان هشدار داده‌اند، غربی‌ها با تغییر واژه مهاجر به جای پناه‌جو، این رفتارها را توجیه و حتی با نادیده گرفتن قوانین بین‌المللی به وضع قوانین سخت‌گیرانه علیه پناه‌جویان می‌پردازند.
غربی‌ها همچنین به جای رویکرد مسئولانه در قبال پناه‌جویان، مواضعی خصمانه علیه کشورهایی مانند ایران که بیش از ۴ دهه میزبان میلیون‌ها مهاجر از کشورهای همسایه از جمله افغانستان بوده، اتخاذ می‌کنند.
طبق اعلام سازمان ملل، ایران با وجود تحریم‌های کشورهای غربی و تمام مشکلات اقتصادی از هیچ خدمتی به این افراد کوتاهی نکرده و نام کشورمان از این حیث در جمع برترین‌ها قرار دارد.
آنکه به رغم آنکه آمریکا و کشورهای اروپایی کنوانسیون‌های بین‌المللی همچون کنوانسیون ۱۹۵۲ پناه‌جویان را امضا و متعهد به حمایت و پذیرش آنها شده‌اند اما تا به امروز از اجرای این تعهدات سرباز زده‌اند و یا اینکه به صورت گزینشی رفتار کرده‌اند. قوانین سختگیرانه برای پذیرش پناه‌جویان که گاه ماه‌ها و سالها آنها را در بدترین شرایط غیر انسانی در اردوگاه‌ها و کمپ‌ها نگهداری می‌کنند و برخی از این کشورها نیز کودکان را از خانواده‌هایشان جدا کرده و صرفا کودکان را پذیرش می‌کنند، ایجاد موانع چند لایه و دیوار کشی در مرزها در حالی که هزاران نفر پشت مرزهای کشورهای اروپایی در سرما و گرما بدون کوچکترین امکانات زندگی به سر می‌برند تنها گوشه‌ای از رفتارهای غیر قانونی اروپا و آمریکا در قبال پناه‌جویان است.
وضعیت بحرانی پناه‌جویان منحصر به پشت مرزهای اروپا و آمریکا و یا کمپ‌های پناه‌جویان نیست بلکه بسیاری از این افراد پس از ورود به خاک این کشورها، در مراکز نگهداری پناه‌جویان با زنجیره‌ای از بحران‌ها و رفتارهای ضد انسانی روبه‌رو می‌شوند. نمونه بارز این وضعیت بحرانی را می‌توان در انگلیس مشاهده کرد که اخیراً با رسوایی ربوده شدن کودکان در هتل‌های اسکان پناه‌جویان مواجه شده است.
تحقیقات هفته‌نامه «آبزرور» نشان می‌دهد که ده‌ها کودک پناهجو توسط گروه‌های تبه‌کار از هتلی در شهر برایتون در جنوب انگلستان که توسط وزارت کشور اداره می‌شود، ربوده شده‌اند و این روند ظاهراً در سراسر سواحل جنوبی این کشور همچنان جریان دارد.گزارش این نشریه می‌گوید «حدود ۶۰۰ کودک بدون همراه در ۱۸ ماه گذشته وارد هتل پناهجویان شده‌اند که ۱۳۶ تن آنان ناپدید شده‌اند! بیش از نیمی از این مفقود شده‌ها یعنی حدود ۷۹ مورد، هنوز شناسایی نشده‌اند.» «ایوت کوپر»، وزیرِ در سایه کشور از حزب کارگر، این افشاگری را وحشتناک و رسواکننده توصیف کرده است. او افزوده: «سولا براورمن [وزیر کشور] به هشدارهای مکرری که به او درباره تدابیر کاملاً ناکافی برای کودکان تحت مراقبت داده شده است، عمل نکرده است.» نکته قابل توجه آنکه این وضعیت بحرانی صرفا برای امروز نبوده چنانکه در سال ۱۳۹۵ به گزارش نشریه انگلیسی ایندیپندنت، مقام‌های بریتانیایی درباره سرنوشت ۳۶۰ نفر از این کودکان و آینکه آیا صحیح و سالم هستند، هیچ اطلاعی ندارند.نکته قابل توجه آنکه؛ این وضعیت بحرانی، جدید نیست و از مدت‌ها قبل جریان داشته و نقش مقامات ارشد انگلیسی در آن آشکار است. اسناد غیر قابل انکاری نیز وجود دارد که از ارتباط نزدیک اعضای خاندان سلطنتی انگلیس با برخی از باندهای قاچاق دختران و کودکان حکایت می‌کند.در کنار این مباحث، می‌توان به رفتارهای نژادپرستانه مانند پذیرش کودکان پناه‌جو بدون والدینشان و یا طرح‌های انتقال پناهجویان از انگلیس به کشورهای پناه‌جویان و... اشاره کرد.
اگرچه اروپا و آمریکا سعی دارند با ظاهرسازی خود را به عنوان حامی حقوق بشر و امور انسان دوستانه به جهان معرفی کنند، اما در عمل به مجرمانی می‌مانند که حتی حقوق اولیه بشر را نیز نقض کرده و باید مورد بازخواست و مجازات جوامع بین‌المللی قرار گیرند.نمای آشکار حقوق بشر غربی و آمریکایی را می‌توان در نشست اخیر شورای حقوق بشر سازمان ملل مشاهده کرد که به جای تعهدپذیر شدن و اذعان به اشتباهاتشان، دست به پرونده‌سازی و هوچی‌گری‌های بی‌پایه و اساس علیه کشورها از جمله ایران زدند.
رفتار غیر اصولی نشست شورای حقوق بشر و بی‌توجهی آن به فجایع انسانی، بیان‌گر لزوم توجه به دیدگاه‌ها و نظراتی برای تغییر در این ساختار از یک‌جانبه‌گرایی غرب‌ به چندجانبه‌گرایی با محوریت کشورهایی است که در عمل الگویی موفق در حمایت از امنیت جهان و آواره‌گان و پناه‌جویان داشته‌اند. در ادامه رویکرد سرکوب‌گرایانه نخست وزیر ایتالیا بعد از غرق شدن یک کشتی در سواحل ایتالیا و کشته شدن حداقل ۷۰ مهاجر هرگونه مسئولیت درباره این حادثه را رد کرده و از دولت و نیروهای گارد ساحلی ایتالیا در برابر انتقادها دفاع کرد. در همن حال انگلیس نیز چارچوب رویکردهای جنگ افروزانه که میلیون‌ها آواره برجای گذاشته است وزیر خارجه انگلیس از ارسال تانک و موشک ضدتانک برای ارتش اوکراین جهت استفاده در جنگ با روسیه خبر داد.
https://siasatrooz.ir/vdcb8sb88rhb5ap.uiur.html
نام شما
آدرس ايميل شما