شنبه ۲۰ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۲:۱۲
کد مطلب : 125454

توافق سوناک و مکرون برای تشدید جنگ اوکراین

توافق سوناک و مکرون برای تشدید جنگ اوکراین
نخست‌وزیر انگلیس معتقد است، جنگ در اوکراین بر سر میز مذاکره پایان خواهد یافت و قول داد از ولودیمیر زلنسکی حمایت کند تا در بهترین موقعیت ممکن وارد این گفت‌وگوها شود در حالی که همزمان مکرون نیز بر لزوم شکست روسیه تاکید کرده است.
ریشی سوناک، نخست وزیر انگلیس گفته که اکنون زمان مذاکرات صلح نیست و بر حمایت‌های بیشتر از اوکراین به منظور تضمین دست بالای این کشور در صحنه نبرد تاکید کرده است.اظهارات سوناک در نخستین نشست فرانسه-انگلیس پس از پنج سال انجام شد که نشان دهنده اختلاف فاحش بین نظرات او با بوریس جانسون، نخست وزیر سابق انگلیس درباره جنگ اوکراین است. جانسون با اعمال فشار بر سوناک بر ارسال جنگنده و تانک به کی‌یف برای کمک به اوکراین در جنگ با روسیه تاکید داشت.سوناک در جریان دیدار و گفت‌وگو با امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه همچنین گفت: ما آماده آموزش به نیروهای اوکراینی برای نحوه استفاده از این ظرفیت‌ها هستیم. همه اینها در جریان است. کاری که ما باید انجام دهیم این است که آنها را در بهترین موقعیت ممکن قرار دهیم تا گفت‌وگوها را در یک لحظه مناسب که برای آنها منطقی است، انجام دهند. در همین زمان باید به تامین منابع، آموزش و حمایتی که نیاز دارند تا به سمت جلو پیش بروند، بپردازیم و برای اوکراین منفعتی در صحنه نبرد ایجاد کنیم.
نخست وزیر انگلیس همچنین ابراز امیدواری کرد که یک فصل جدید در روابطش با فرانسه ایجاد شود و گفت که درونمای مشترک دو کشور درباره احیای صلح در اوکراین روابط بین پاریس و لندن را تعمیق و تقویت می‌کند.
در سال‌های گذشته و در دوران نخست وزیری جانسون، روابط بین دو کشور آنچنان خوب نبود و در دوران پاندمی کرونا، وخیم‌تر هم شد.سوناک همچنین در یک نشست خبری در کاخ الیزه، فرانسه گفت: من و ماکرون بر آموزش تفنگداران اوکراینی، کمک به اوکراین برای نفع بردن از صحنه نبرد و همچنین پیروزی در این جنگ توافق کرده‌ایم.مکرون نیز گفت، می‌خواهد بهترین امکان روابط با انگلیس را داشته باشد اما باید پیامدهای بریگزیت را رفع و رجوع کنند. آنچه که امروز باید انجام بدهیم این است که در مواجهه با جنگ اوکراین و با توجه به تغییرات جوی و با هدف هماهنگی فعالیت‌های بین المللی خودمان، یک شراکت جدید امنیتی و دفاعی ایجاد کنیم. روسیه نمی‌تواند و نباید در این جنگ پیروز شود. ما به اوکراین و مردم این کشور از همان روز اول برای مقاومت هم از نظر اقتصادی، هم از نظر انسانی و هم نظامی کمک کرده‌ایم. ما همه کار انجام می‌دهیم تا این جنگ در سطح جهان گسترش پیدا نکند. مکرون ماه گذشته میلادی گفته بود، حمایت‌های نظامی از اوکراین با هدف آوردن روسیه بر سر میز مذاکره و ایجاد صلحی با دوام است.رئیس جمهور فرانسه در سخنانی تاکید کرد که روسیه نمی‌تواند و نباید در جنگ با اوکراین پیروز شود. در همین حال کانادا خبر داد که در اعتراض به ادامه جنگ اوکراین، واردات آلومینیوم و فولاد از روسیه را متوقف خواهد کرد.بر اساس گفته فریلند که وزیر اقتصاد کانادا نیز به شمار می‌آید، اوتاوا تصمیم گرفته است که محصولات آلومینیوم و فولاد روسیه را به دلیل ادامه جنگ این کشور با اوکراین، ممنوع کند.
نخست‌وزیر فنلاند گفت پس از مدرن سازی سیستم موشکی این کشور می‌توان بحث ارسال جنگنده‌های قدیمی هلسینکی به اوکراین را بررسی کرد.در حالی که پیشتر سائولی نینیستو رئیس جمهور فنلاند اعلام کرده بود که این کشور فقط می‌تواند تعداد معدودی تانک در اختیار کی‌یف بگذارد، اما سانا مارین، نخست‌وزیر فنلاند گفت: هلسینکی می‌تواند همراه با سایر متحدانش، ارائه جت‌های جنگنده به اوکراین را بررسی کند.به گزارش خبرگزاری رویترز، فنلاند ۶۴ فروند از جدیدترین جت‌های جنگنده F-۳۵ را برای بروزرسانی نیروی هوایی خود به ایالات متحده سفارش داده که قرار است تا سال ۲۰۲۶ تحویل این کشور داده شوند.اتحادیه اروپا در تلاش است تا دسترسی روسیه به فناوری های پیشرفته ساخت خود را به حداقل ممکن برساند.گزارش های رسانه ای حاکی از آن است که اتحادیه اروپا قصد دارد تا با گسترش کنترل‌های تجاری بر فناوری‌های پیشرفته از دسترسی روسیه به این نوع فناوری ها جلوگیری به عمل بیاورد.
مشاور امنیت ملی آمریکا به رئیس جمهور گرجستان در خصوص کمک به روسیه در جهت ناکام گذاشتن تحریم های غرب هشدار داد.دفتر مطبوعاتی کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرد که «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی آمریکا در گفتگو با «سالومه زورابیشویلی» رئیس جمهور گرجستان یادآور شد که این کشور نباید به روسیه در دور زدن تحریم های غرب کمک کند.در بیانیه کاخ سفید در خصوص این گفتگو آمده است که هر دو طرفین در خصوص ضرورت اطمینان از اینکه روسیه همچنان تمام هزینه‌های اقتصادی تحریم‌ها، کنترل‌های صادراتی و سایر محدودیت‌های اقتصادی اعمال‌شده از سوی آمریکا و متحدان این کشور را در ارتباط با عملیات ویژه نظامی این کشور در اوکراین درک می کند، گفت‌وگو کردند.بنا به بیانیه دفتر مطبوعاتی کاخ سفید، مشاور امنیت ملی آمریکا در این گفتگو تاکید کرد که گرجستان نباید به مفری برای روسیه در جهت فرار از بار تحریم های غرب تبدیل شود.
شرکت راه‌آهن آلمان اعلام کرده ارسال رایگان کمک‌های بشردوستانه به اوکران را متوقف کرده است.روزنامه «اشیپل» آلمان به نقل از منابع آگاه اعلام کرد شرکت راه‌آهن این کشور تصمیم گرفته از اوایل سال میلادی جدید ارسال و انتقال رایگان کمک‌های بشردوستانه به اوکراین را متوقف کند.نخست وزیر مجارستان نسبت به رویکرد جنگ طلبانه سران کشورهای غربی با توجه به بحران اوکراین هشدارداد.«ویکتور اوربان» نخست وزیر مجارستان اعلام کرد که جهان بیش از هر زمان دیگری به جنگ جهانی نزدیک شده است، زیرا سران کشورهای غربی تب جنگ گرفته اند.نخست وزیر مجارستان با انتقاد از رویکرد جنگ طلبانه کشورهای غربی گفت که آنها در سخنرانی های خود خواستار پیروزی در جنگ هستند، موضوعی که قربانی‌های بیشتری می طلبد و در عین حال سلاح های پیشرفته تری به اوکراین می فرستند.
https://siasatrooz.ir/vdciwwaz5t1ar52.cbct.html
نام شما
آدرس ايميل شما