سه شنبه ۲۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۹
کد مطلب : 125478
سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سیاست روز تشریح کرد:

آخرین وضعیت پرونده قضایی زیبا کلام، کیانیان و منصوری

آخرین وضعیت پرونده قضایی زیبا کلام، کیانیان و منصوری
سخنگوی قوه قضاییه در خصوص آخرین وضعیت پرونده جرم علیه ۳ رسانه و پرونده قضایی زیباکلام، منصوری و کیانیان توضیحاتی را ارائه کرد.
مسعود ستایشی دیروز در بیست و سومین نشست خبری خود ضمن گرامیداشت روز شهید در پاسخ به سوال سیاست روز درباره آخرین وضعیت پرونده قضایی زیبا کلام، کیانیان و منصوری، اظهارکرد: عده‌ای مرتکب نشر اکاذیب به قصد اضرار به غیر و تشویش اذهان عمومی که این نشر اکاذیب مشکلی است که با آن مواجه هستیم و بار‌ها نیز تذکراتی داده می‌شود تا جامعه گرفتار این آفت نشود. وی افزود: این فرد (کیانیان) متهم به نشر اکاذیب به قصد اضراربه غیر و تشویش اذهان عمومی بوده و پرونده این شخص در شعبه ویژه بازپرسی ناحیه دادسرای عمومی و انقلاب تهران مطرح رسیدگی بوده و در مرحله تحقیقات مقدماتی است به محض اینکه نتیجه مشخص شود براساس مقررات اطلاع‌رسانی می‌کنیم.
ستایشی بیان کرد: دو نفر دیگر (زیباکلام و منصوری) متهم به نشر اکاذیب به قصد اضرار به غیر و تشویش اذهان عمومی در فضای مجازی بوده که قرار جلب به دادرسی صادر شده و پرونده به دادگاه کیفری ۲ ارسال شده است همچنین برای این دو شخص نسبت به فعالیت تبلیغی علیه نظام قرار منع تعقیب نیز صادر شده است.
وی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر فعالیت فیلیمو و اینکه هرگونه فعالیت مجازی در حوزه صوت و تصویر باید با استعلام صدا و سیما باشد، به اصل قانونی بودن جرم و مجازات اشاره کرد و افزود: فعل یا ترک فعل در صورتی جرم تلقی می‌شود که واجد وصف مجرمانه باشد.
وی ادامه داد: ساترا در رابطه با سکوی مورد اشاره شکایت کرد و این موضوع در دادسرای عمومی و انقلاب تهران مطرح شد و در نتیجه به شعبه بازپرسی ویژه ارجاع شد و برای پرونده با تصمیم قاضی، قرار منع تعقیب صادر شد.
ستایشی اظهارداشت: به نتیجه صادره اعتراض شده است و پرونده به دادگاه کیفری ۲ ویژه کارکنان دولت ارجاع شده و در حال رسیدگی است.
ستایشی در خصوص پرونده موسوم به ابر بدهکار بانکی اظهار کرد:این ابر بدهکار بانکی مربوط به امور خودرویی است و این پرونده ۲۷ متهم دارد، اتهام متهم ردیف اول اخلال کلان در نظام اقتصادی کشور از طریق تحصیل مال از طریق نامشروع ۴۱ هزار میلیارد ریال و ۲۹ میلیون وون کره جنوبی است .
وی افزود:کیفرخواست پرونده صادر شده و وقت رسیدگی فرودین ماه ۱۴۰۲ است. قرار تامین قانونی برای متهمین صادر شده و با توثیق وثیقه آزاد شدند.
سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوال دیگری درخصوص عفو گسترده گفت: تعداد عفوشدگان حدود ۸۲ هزار نفر است. این عفوشدگان ناظر بر دو بخش می شود، نخست اینکه ناظر بر متهمین و محکومین اغتشاشات اخیر بوده و متهمین مسبوق به سابقه نبوده است و این عفو اولین عفو پس از سال ۹۷ است.
وی افزود: بخش دوم عفو شدگان ناظر بر محکومین است که ناظر بر سال جاری نیست و مشمول عفو شدند.
ستایشی ادامه داد: حدود ۲۲ هزار نفر عفو شدگان مربوط به اتفاقات اخیر هستند. این تعداد لزوما در زندان و بازداشت نبودند، بلکه برخی از آنان زمانی که بازداشت شدند باقید تعهد آزاد شدند و حتی مورد تعقیب نیز قرار نگرفتند، اما مشمول عفو شدند. عفو به این افراد، زوال سابقه می دهد.
ستایشی گفت: از ۶۰ هزار مابقی عفو شدگان، ۲۵ هزار نفر آنان آزاد شدند و ۳۴ هزار نفر آنان مشمول تخفیف شدند.
وی درباره آخرین وضعیت پرونده آتش سوزی زندان اوین اظهار کرد: این پرونده ۴۰ متهم دارد که تحقیقات ادامه دارد. تا یک ماه آینده قول داده اند که قرار نهایی در این پرونده صادر شود.
ستایشی درباره نوسانات بازار ارز و سکه گفت: در ارتباط اخلال گری در بازار ارز فردایی در برخی از استان های کشور افرادی دستگیر شدندکه پرونده این افراد در دادسرای حوزه قضایی مربوطه مطرح رسیدگی و در حال انجام تحقیقات است. اما در تهران ، ۶ نفر به اتهام قاچاق ارز دستگیر شدند.
سخنگوی قوه قضائیه بیان کرد: اتهامات عمدتا ناظر بر اقدامات افراد در بازار ارز و فردایی است. همچنین در استان آذربایجان غربی دو باند قاچاق ۷ و نیم میلیون یورو در دو شهرستان آیتستان شناسایی و ۶ نفر در این زمینه بازداشت شدند.متهمان اقدام به دریافت ارز مسافرتی کردند.
وی ادامه داد: در یک شهرستان دیگر استان آذربایجان غربی از طریق سواستفاده کارت کوله بری ۴ نفر بازداشت شدند. و از ۱۶ اسفندماه سال جاری روانه زندان شدند.
سخنگوی قوه قضائیه در رابطه با فیلم منتشر شده از برخورد با یک خانم جلوی درب یکی از مدارس اظهار کرد: کمتر از چندساعت فرد معترض به آن خانم، شناسایی و دستگیر می‌شود. پس از احضار تفهیم اتهام، قرار تامین کیفری صادر شده است. این فرد عضو فراجا نبوده است و در خصوص آن خانم پرونده ای تشکیل نشده است.
سخنگوی قوه قضائیه در رابطه با رای پرونده هواپیمای اوکراینی گفت: بیست جلسه دادگاه در رسیدگی به اتهامات متهمان تشکیل شده است و ریاست دادگاه و هیئت دادگاه وقت کامل گذاشته اند و با دقت و ظرافت به موضوع رسیدگی شده است بعد از برگزاری جلسات ختم دادرسی اعلام شد و مبادرت به انشای رای شد، براساس آخرین اطلاعات انشالله قبل از سال رای صادر میشود این رای قابلیت اعتراض دارد و در مرجع بالاتر قابلیت طرح دارد و می تواند مورد رسیدگی واقع شود.
سخنگوی دستگاه قضا درباره ماجرای فرار سینا استوی گفت: از همین تریبون اعلام می‌کنم اگر وی صدای من را می شنود به او می‌گویم تبعیت کن و بر اساس قرار وثیقه که صادر شده خودت را معرفی کن. این فرد با ۱۲۶ میلیارد تومان مطابق قانون آزاد شده و ایشان را احضار کرده اند ولی تاکنون مراجعه نکرده است.

هدی دهقان
https://siasatrooz.ir/vdcefn8zvjh8wei.b9bj.html
نام شما
آدرس ايميل شما