چهارشنبه ۲۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۲
کد مطلب : 125495

فرانسه و انگلیس در گردباد اعتصاب و اعتراض

فرانسه و انگلیس در گردباد اعتصاب و اعتراض
مردم فرانسه که هفته‌هاست به اصلاحات دولت برای قانون بازنشستگی و افزایش سن آن اعتراض و اعتصاب می‌کنند، دیروز برای هشتمین بار دست از کار کشیدند در حالی که تظاهرات و اعتراض‌های مشابهی نیز در انگلیس علیه سیاست‌های اقتصادی سوناک برگزار شده است.
کارکنان بخش‌های مختلف از آموزش و انرژی گرفته تا حمل و نقل و خدمات عمومی دیروز برای هشتمین بار برای اعلام اعتراض خود به افزایش سن بازنشستگی در اصلاحات دولت امانوئل مکرون، اعتصاب کردند.تاکنون دولت از تصمیم خود کوتاه نیامده و برنامه‌ای هم برای پس گرفتن طرح اصلاحات جنجالی خود ندارد. همچنان که با توسل به ابزاری قانونی توانسته در زمانی اندک اصلاحات را در مجلس سنا به تصویب برساند.
سامانه حمل و نقل پاریس و استان ایل دو فرانس (RATP) از «عادی بودن» تردد در خطوط مترو و شبکه اتوبوس و تراموا خبر داد اما اختلال جدی در سامانه موسوم به RER خبر داد که حمل و نقل شبکه ریلی پاریس به حومه را شامل می‌شود.شرکت راه آهن فرانسه (SNCF) نیز اعلام کرد که از هر ۵ قطار تندرو سه قطار حرکت خواهد کرد. همچنین این شرکت اختلال جدی در استان ایل دو فرانس را که فرانسه در آن واقع شده، پیش‌بینی کرد. انتظار می‌رود که فعالیت کارکنان این بخش به نصف کاهش یابد.متیو بول-ردا از مسئولان منطقه‌ای کنفدراسیون عمومی کار که مهم‌ترین اتحادیه دعوت‌کننده به اعتصاب است، به شبکه خبری «ب. اف. ام» گفت که شمار اعلام‌های فردی کارکنان برای پیوستن به اعتصاب در بخش حمل و نقل ریلی افزایش یافته است.در فعالیت بخش حمل و نقل هوایی نیز اختلال پیش بینی می‌شود. روز دوشنبه اداره کل هوانوردی کشوری از شرکت‌های هواپیمایی خواست تا ۲۰ درصد پروازهای فرودگاه پاریس- اورلی را تعلیق کنند.در برخی پالایشگاه‌ها از ۶ مارس (۱۵ اسفند) اعتصاب قابل تمدید آغاز شده است. انیس پانیه روناشه وزیر انتقال انرژی از متاثر شدن پنج پالایشگاه‌ در جریان اعتصاب خبر داد.همچنین کارکنان پالایشگاه متعلق به شرکت «توتال» در نزدیکی سن نزر اعتصاب کرده‌اند.در بخش انرژی برق و گاز که تحت تأثیر اعتصاب های ادامه دار قرار گرفته‌اند، اعتراضات همچنان ادامه دارد. فدراسیون بنادر کنفدراسیون عمومی کار سه روز ۱۴ تا ۱۶ مارس (۲۳ تا ۲۵ اسفند) را برای اعتصاب اعلام کرده است. رژی ویسلی دبیر کل بخش خدمات پسماند و فاضلاب پاریس در کنفدراسیون عمومی کار به شبکه خبری «ب. اف. ام» گفت: اگر اصلاحات امروز رای بیاورد گام دیگری در این زمینه برمی داریم.در شهرهای آنتیب و والوری در منطقه آلپ- ماریتیم، رفتگران تحت پوشش یک اتحادیه اعتصاب تا «اطلاع ثانوی» را اعلام کرده اند که ممکن است تا پایان ماه مارس (اواسط فروردین) ادامه یابد.اتحادیه رفتگران در شهر نانت هم تسلیم نشده است. به گزارش شبکه خبری «فرانس بلو» این روند می‌تواند در روزهای آینده شدت گیرد.شبکه تلویزیونی سی جی تی ان گزارش داد: چندین تن زباله در خیابان‌های شهر پاریس پایتخت فرانسه انباشته شده است. این به خاطر آن است که کارگران بخش خدمات شهری در اعتراض به قانون افزایش سن بازنشستگی دست به اعتصاب زده اند. راس کالین در این رابطه از پاریس گزارش می‌دهد.
در همین حال از انگلیس خبر می رسد هزاران تن از کارکنان نظام درمانی، آموزش و حمل‌ونقل انگلیس، امروز چهارشنبه در ادامه موج روز افزون اعتراض‌ها علیه بحران هزینه‌های زندگی دست از کار کشیدند.رانندگان و کارکنان مترو لندن اعتصاب کرده و هزاران مسافر در پایتخت را سرگردان کرده‌اند.اداره حمل و نقل لندن (TfL) از مسافران خواست قبل از سفر مسیر خود را بررسی کنند، زیرا تقریباً تمام شبکه زیرزمینی بسته است و سایر خدمات احتمالاً بسیار شلوغ‌تر و در معرض اختلال و تأخیر هستند.دبیرکل اتحادیه آقای میک لینچ می‌گوید کارکنان معترض از روی ناچاری اعتصاب کرده‌اند تا نارضایتی خود را به تصمیمات کارفرمایان منتقل کنند.همچنین آموزگاران مدارس انگلیسی نیز دیروز دست به اعتصاب زده و به این ترتیب هزاران مرکز آموزشی در این کشور تعطیل شده‌اند. معترضان خواهان بهبود شرایط کاری و افزایش دستمزدهای خود هستند.
https://siasatrooz.ir/vdcdnk0fkyt0xo6.2a2y.html
نام شما
آدرس ايميل شما