دوشنبه ۱۴ فروردين ۱۴۰۲ - ۲۱:۲۱
کد مطلب : 125525
پرچم روسیه بر فراز باخموت برافراشته شد

بر باد رفتن دوباره حیثیت غرب

بر باد رفتن دوباره حیثیت غرب
رئیس گروه نظامی واگنر در حالی اعلام کرد پرچم روسیه را بر فراز شهرداری باخموت برافراشتیم و از لحاظ فنی این شهر در تصرف ماست که طی هفته‌های اخیر غرب میلیاردها دلار تسلیحات و کمک‌های مالی به اوکراین داشته که با این شکست عملا حثیت غرب بار دیگر به باد رفته است.
«یووگنی پریگوژین» رئیس گروه نظامی واگنر وابسته به ارتش روسیه از به اهتزار درآمدن پرچم این کشور بر فراز ساختمان شهرداری شهر باخموت در جمهوری خودخوانده دونتسک خبر داد. وی در حساب تلگرامی خود نوشت: دقیقا ساعت ۲۳ روز دوم آوریل. پشت سر من ساختمان شهرداری باخموت است. این پرچم روسیه برای ولادلین تاتارسکی است(روزنامه نگاری که در انفجار سن پترزبورگ کشته شد). به لحاظ فنی(حقوقی) ما باخموت را تصرف کرده‌ایم. وی در ادامه اضافه کرد، فرماندهان واحدهای نظامی روسیه ساختمان شهرداری و کل منطقه مرکزی باخموت را تصرف کرده‌اند. دشمن در بخشهای غربی هنوز باقی مانده است. اوکراین از ماه‌ها پیش برای مقاومت و عقب‌راندن نیروهای روسی خواستار دریافت تسلیحات سنگین، از جمله تانک‌های پیشرفته تهاجمی و هواپیماهای جنگنده شده است.ارتش اوکراین سقوط کامل شهر باخموت را رد کرد و گفت که نیروهایش هنوز کنترل بخش شرقی شهر را در اختیار دارند. خبر دیگر آنکه کمیته تحقیقات روسیه اعلام کرد که یک مظنون به دست داشتن در ترور «ولادلن تاتارسکی» خبرنگار اخبار حوزه جنگ را بازداشت کرده است.به گزارش خبرگزاری تاس، به گفته این نهاد دولتی روسیه فردی به نام «داریا ترپووا» به عنوان مظنون به دست داشتن در کشتن «ولادلن تاتارسکی» خبرنگار حوزه جنگ در انفجار سنت پترزبورگ دستگیر شده است.انتشار خبر بازداشت مظنون به دست داشتن ترور تاتارسکی در شرایطی انجام شده که پیشتر وزارت بهداشت روسیه اعلام کرده بود که تعداد مجروحان انفجاری در یک رستوران در سنت پترزبورگ که در آن این خبرنگار اخبار حوزه جنگ ترور شد، به ۳۲ زخمی افزایش یافت.این وزارتخانه در خصوص حادثه انفجار در سنت پترزبورگ اعلام کرد که ۳۲ نفر در پی حادثه انفجار در رستوران زخمی شدند و ولادلن تاتارسکی جان خود را از دست داد.
در ادامه این بیانیه آمده است که وضعیت جسمانی ۱۰ نفر از زخمی‌شدگان وخیم است ۱۶ نفر دیگر از جمله یک دختر ۱۴ ساله نیز جدی گزارش شده است و حال پنج زخمی دیگر نیز مساعد است و همگی در بیمارستان بستری هستند.در یکی از رستوران‌های سنت پترزبورگ در جریان نشستی با تاتارسکی، انفجار رخ داد که جان این خبرنگار حوزه اخبار جنگ و وبلاگ نویس را گرفت.به گفته منابع خبری روسیه، وسیله انفجاری توسط افرادی که به نشست آمده بودند، به عنوان هدیه‌ای به تاتارسکی تحویل داده شده بود.«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه درباره انفجار سن پترزبورگ گفت: سکوت و عدم واکنش آمریکا، انگلیس و فرانسه به کشته خبرنگار حوزه جنگ «ولادلین تارتارسکی» بسیار گویا است».وی افزود: زمانی که غرب با افراط گرایی و تروریستم مبارزه می‌کرد برای روزنامه نگارانی که هدف حملات تروریستی قرار می‌گرفتند داستان سرایی می‌کردند. امروز سکوت و عدم واکنش کاخ سفید، کاخ الیزه و داونینگ استریت(نخست‌وزیری انگلیس) و بقیه، توجه دروغین آنها به زندگی روزنامه نگاران را آشکار کرد و این گویای همه چیز است.
سقوط باخموت در حالی روی داده است که همزمان با تشدید حمایت‌های غرب از کی‌یف، دفتر ریاست جمهوری لهستان اعلام کرد که این کشور اولین محموله جنگنده‌های «میگ-۲۹» را به اوکراین تحویل داده است.به رغم هشدارهای روسیه به کشورهای غربی درباره پیامدهای پمپاژ تسلیحاتی اوکراین، لهستان جنگنده‌های میگ-۲۹ به اوکراین داده است.منابع رسانه‌ای اوکراینی از قبیل «کی‌یف ایندیپندنت» به نقل از دفتر ریاست جمهوری لهستان گزارش دادند که اولین محموله جنگنده‌های میگ-۲۹ به اوکراین تحویل داده شده است. مقام‌های لهستانی به تعداد دقیق جنگنده‌های ارسالی اشاره نکردند. از سوی دیگر وزیر اقتصاد و معاون صدراعظم آلمان و در سفری از پیش اعلام نشده برای انجام «گفت‌وگوها در زمینه بازسازی اوکراین » وارد کی یف شد.وزیر اقتصاد آلمان در مورد سرمایه‌گذاری‌ها در رابطه با توسعه مجدد بخش انرژی در اوکراین گفت: تصمیم‌گیری ها در این خصوص یا انجام شده و یا قرار است به زودی صورت گیرد.
خبر دیگر آنکه دبیرکل ناتو اعلام کرد که با موافقت تمامی اعضای ناتو، کشور فنلاند رسماً‌ از امروز به عضویت ناتو درمی‌آید.شبکه اسکای نیوز در این خصوص گزارش کرد، استولتنبرگ با تأیید این خبر تصریح کرد که عضویت فنلاند در ناتو، این کشور را امن‌تر خواهد کرد.پیش از این در سال ۲۰۲۰، مقدونیه شمالی به ائتلاف ناتو پیوسته بود و از آن زمان تاکنون هیچ کشوری به این ائتلاف اضافه نشده بود.
خبر دیگر آنکه دونالد ترامپ جونیور شنبه (اول آوریل) در پستی اینستاگرامی در انتقاد از کمک‌های ده‌ها میلیارد دلاری آمریکا که ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین و کمدین سابق دریافت کرده، او را به تمسخر «پردرآمدترین بازیگر» سال ۲۰۲۲ خواند. پسر رئیس‌جمهور سابق آمریکا که پدرش بارها از حجم کمک‌های آمریکا به اوکراین انتقاد کرده، در این پست، تصویری از یک مکالمه توییتری را منتشر کرد که در آن تام کروز به عنوان پردرآمدترین بازیگر سال ۲۰۲۲ معرفی شده، و یک نظردهنده در پاسخ گفته «در واقع زلنسکی پردرآمدترین بازیگر بوده زیرا رئیس‌جمهور اوکراین ۱۸ میلیارد دلار در مقابل ۱۰۰ میلیون دلار تام کروز کسب کرده است. ترامپ جونیور در ادامه نوشته که فکر می‌کند رقمی که زلنسکی دریافت کرده ۱۳۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰.۰۰ دلار است.
به نوشته راشا تودی، هر دو این ارقام اشتباه است و از زمان آغاز درگیری‌ها در اوکراین، آمریکا حدود ۱۱۳ میلیارد دلار کمک نظامی، اقتصادی و انسان‌دوستانه به کی‌یف اختصاص داده که طبق داده‌های یک اندیشکده آلمانی بیش از ۷۵ میلیارد دلار آن پرداخت شده است. طبق این گزارش، اگر کمک‌های اتحادیه اروپا و تک تک اعضای آن، و متحدان آمریکا شامل کانادا، ژاپن و انگلیس هم در نظر گرفته شود، مجموع مبالغ ارسالی به کی‌یف به بیش از ۱۴۳ میلیارد دلار می‌رسد که تقریباً ۲۵ برابر بودجه دفاعی سال ۲۰۲۱ اوکراین است.
https://siasatrooz.ir/vdchimnzm23nimd.tft2.html
نام شما
آدرس ايميل شما