دوشنبه ۱۴ فروردين ۱۴۰۲ - ۲۱:۲۱
کد مطلب : 125528
نوری از آموزش و پرورش رفت

نمایان شدن ضعف مدیریتی

نمایان شدن ضعف مدیریتی
وزیر آموزش و پرورش برکنار شد یا استعفا کرد، نمی‌تواند جبران کننده اتفاقی که برای فرهنگیان کشور آن هم در آستانه نوروز افتاد باشد. پرداخت نشدن به موقع حقوق فرهنگیان باعث استعفا یا برکناری یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش شد.
تاکنون ضعف وزیر و وزارتخانه پنهان مانده بود، وضعیت نامشهص مدارس به دلیل کرونا و حوادثی که در چند ماه گذشته افتاده بود، مانع آشکار شدن ضعف مدیریت‌ها در وزارتخانه مهم آموزش و پرورش شده بود.
در واپسین روزهای سال ۱۴۰۱ معلمان و فرهنگیان نسبت به پرداخت نشدن حقوق پایان سال گلایه و اعتراض داشتند اما گوشی برای شنیدن آن نبود، کار به سال نو رسید و رئیس جمهور زمانی که از قصور وزارت آموزش و پرورش آگاه شد معاون اول خود را مأمور کرد تا مسئله را پیگیری کند.
پس از تاخیر در پرداخت حقوق اسفندماه ۱۴۰۱ فرهنگیان، رییس جمهور به معاون اول خود دستور داد تا علت این اتفاق مشخص شود.
مخبر معاون اول رییس جمهور نیز پس از بررسی موضوع اعلام کرد که وزارت آموزش و پرورش مقصر بوده است.
چرا چنین سهل انگاری آن هم زمانی که فرهنگیان در پایان سال به حقوق خود نیاز بیشتری از دیگر ماه‌ها دارند صورت گرفته جای سوال دارد.هر چند دو نفر از مسئولان مربوط به پرداخت حقوق معلمان فرهنگیان برکنار شدند اما در وهله نحست نباید چنین اتفاقی می‌افتاد.
آیا در این زمینه سهوی در کار بود یا یک کار عمدی صورت گرفته بود تا فرهنگیان را ناراضی کند؟ چنین رفتاری قطعا بر خانواده فرهنگیان تأثیر نامناسبی داشته است، در حالی که بودجه پرداخت آن از سوی دولت تأمین شده بود.
اکنون نیز معلمان قرارداد کار معین می‌گویند که از مهر ۱۴۰۱ تاکنون ریالی حقوق و حتی عیدی دریافت نکرده‌اند.
دهم فروردین اعلام شد که با مسئولان مقصر در تاخیر پرداخت حقوق فرهنگیان در سطح مدیران عالی آموزش و پرورش برخورد خواهد شد که به برکناری دو نفر انجامید.
روز گذشته وزیر استعفای خود را تقدیم رئیس جمهور کردو رئیسی نیز بی درنگ آن را پذیرفت. قدر مسلم فرهنگ استعفا به هنگام ناتوانی یک مسئول، واکنشی درخور است که در بسیاری کشورها میان مسئولان‌ آنها دیده می‌شود چنین فرهنگی در ژاپن به شدت وجود دارد اما مسئولان در ایران با وجود اشکالات بزرگی هم داشته باشند اما دست از خدمت بر نمی‌دارند!
رئیس‌جمهور با استعفای «یوسف نوری» وزیر آموزش و پرورش موافقت و رضا مراد صحرایی رئیس دانشگاه فرهنگیان را با حفظ سمت به عنوان سرپرست وزارت آموزش و پرورش انتخاب کرد.
در پی استعفای یوسف نوری از وزارت آموزش وپرورش، سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور با پذیرش این استعفا، رضا مراد صحرایی رئیس دانشگاه فرهنگیان را با حفظ سمت به عنوان سرپرست وزارت آموزش و پرورش انتخاب کرد.
صحرایی متولد ۱۳۵۵ و دکتری زبان‌شناسی از دانشگاه علامه طباطبایی و استاد تمام این دانشگاه است که از اردیبهشت سال گذشته به عنوان رئیس دانشگاه فرهنگیان انتخاب شد.
https://siasatrooz.ir/vdcaumn6a49num1.k5k4.html
نام شما
آدرس ايميل شما