چهارشنبه ۱۶ فروردين ۱۴۰۲ - ۲۱:۱۸
کد مطلب : 125545
سفر اجباری مکرون و رئیس کمیسیون اروپا به پکن

اروپا سرانجام دست به دامان چین شد

اروپا سرانجام دست به دامان چین شد
همزمان با تشدید بحران اقتصادی در اروپا و ناتوانی آنها در مقابله با ایستادگی روسیه در برابر ناتو، غرب در نهای دست به دامان چین شد و رئيس جمهور فرانسه که در سفری رسمی همراه با رئیس کمیسیون اروپا وارد چين شد در سخنانی از قدرت اقتصادی چين تمجيد کرد
امانوئل مکرون که به همراه اورسلا فون در لاین رئیس کمیسیون اروپا که وارد پکن شد، در سخنرانی در جمع فرانسوی‌های مقیم چین گفت: چین جایگاه خاصی از نظر ما دارد و بزرگترین شریک تجاری بیش از ۶۰ کشور محسوب می‌شود و تولید ناخالص داخلی ملی آن از اتحادیه اروپا بیشتر است.رئیس جمهور فرانسه افزود: جنگ روسیه باعث بی ثباتی نظم جهانی شد و به منشور سازمان ملل ضربه زد. چین با توجه به روابطش با مسکو، می‌تواند نقش بزرگی درباره جنگ در اوکراین ایفا کند. گفتگو با چین درباره حمله روسیه به اوکراین و پیامد‌های آن بر اروپا و جهان بسیار مهم است.وی خاطر نشان کرد: برای توسعه روابط با چین در سطح اروپا تلاش می‌کنیم و علت سفر رئیس کمیسیون اروپا هم همین مسئله بود.بر همین اساس، جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیش از سفر امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه به پکن و روابط اتحادیه اروپا با چین اظهارنظر کرده بود.بورل در این باره گفت: «ما به چین به صراحت گفته‌ایم که موضع این کشور در قبال جنگ روسیه با اوکراین، کیفیت روابط ما با پکن را تعیین خواهد کرد. انتظار روشنی از عضو دائم شورای امنیت وجود دارد . چین وظیفه اخلاقی دارد که به صلح عادلانه کمک کند. آنها نمی‌توانند در کنار متجاوز قرار بگیرند. نمی‌توان از تجاوز نظامی حمایت کرد. این پیام ما به چین و همه سفرهای اعضای اتحادیه اروپا به پکن است». کاخ الیزه اعلام کرد امانوئل مكرون رئیس جمهوری فرانسه و جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا پیش از سفر مكرون به پکن در تماسی تلفنی با تعامل با چین برای تسریع در پایان جنگ روسیه علیه اوکراین موافقت کردند. این سفر در حالی صورت می گیرد که همزمان ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در یک کنفرانس مطبوعاتی با یوشیماسا هایاشی، وزیر امور خارجه ژاپن پس از نشست وزرای خارجه ناتو در بروکسل، گفت: ما از تصمیم ژاپن برای افتتاح یک نمایندگی دیپلماتیک اختصاصی در مقر ناتو بسیار استقبال می‌کنیم. همچنین پرچم فنلاند پس از مراسمى با حضور آنتونى بلينكن در كنار ٣٠ پرچم ديگر اعضاى ناتو در مقر اين ائتلاف نصب شد.منابع مطلع در ناتو ضمن اشاره به بی‌توجهی این ائتلاف نظامی به درخواست اوکراین برای عضویت، گفتند که در آینده نزدیک امکان پیوستن کی‌یف به آنها وجود ندارد. در این میان بیل کلینتون رئیس‌جمهور پیشین آمریکا با این ادعا که اگر اوکراین تسلیحات هسته‌ای خود را داشت، روسیه به آن حمله نمی‌کرد، از نقشش در خلع سلاح هسته‌ای کی‌یف ابراز پشیمانی کرد. همچنین وزیر خارجه مجارستان گفت اعضای ناتو باید هر کاری که ممکن است را برای جلوگیری از درگیری مستقیم با روسیه انجام دهند.
خبر دیگر آنکه «لی گیانگ» نخست‌وزیر چین در رایزنی تلفنی با «میخائیل میشوستین» نخست‌وزیر روسیه از روابط خوب دو کشور تمجید کرد و به هشدارهای غربی‌ها درباره این روابط پاسخ داد.نخست‌وزیر چین در رایزنی تلفنی روز سه شنبه (دیروز) در دفاع از روابط خوب دو کشور اعلام کرد، روابط چین و روسیه مبتنی بر اصول عدم تعهد و عدم تقابل است و این روابط علیه هیچ کشور ثالثی نیست. همچنین مقام ارشد وزارت خارجه روسیه به کشورهای غربی هشدار داد که روسیه هم پتانسیل نظامی و هم اراده برای دفاع از حاکمیت خود و دفع هرگونه تهدید را دارد. پنتاگون همزمان با اعلام خبر بسته جدید کمک‌های نظامی به اوکراین، برای گسترش آموزش نظامی به نظامیان اوکراین برای نبرد با روسیه اعلام آمادگی کرده است.
https://siasatrooz.ir/vdcjxieviuqe8iz.fsfu.html
نام شما
آدرس ايميل شما