چهارشنبه ۳۰ فروردين ۱۴۰۲ - ۲۰:۵۱
کد مطلب : 125656
واکنش شهروندان انگلیس به تاج‌گذاری چارلز سوم

تو شاه من نیستی

تو شاه من نیستی
رهبر بزرگترین جنبش ضد سلطنت انگلیس از برنامه‌ریزی اعضای این گروه برای برپایی تظاهرات اعتراضی در مراسم تاج‌گذاری «چارلز سوم» و حمل پلاکاردهایی با شعار «تو شاه من نیستی» خبر داد.
گراهام اسمیت رئیس جنبش جمهوری‌خواهان انگلیس به نشریه تایمز چاپ لندن گفت که این تظاهرات بزرگترین حرکت اعتراضی ضد سلطنتی در نزدیک به ۴۰ سال گذشته است.
به گزارش ایرنا به گفته او معترضان قصد دارند تا در مسیر حرکت ارابه چارلز در روز تاج‌گذاری، پلاکاردهای زرد رنگی را حمل کنند که روی آن نوشته است: «تو شاه من نیستی».
اسمیت با بیان اینکه هدف معترضان این است که صبح زود در محل حاضر و تا حد امکان به فنس‌های کنار خیابان نزدیک شوند، افزود: ما می‌خواهیم مطمئن شویم که وقتی چارلز عبور می‌کند، پلاکاردهای ما در معرض دید او و رسانه‌ها باشد. این فعال مدنی با بیان اینکه هماهنگی‌ها با پلیس لندن صورت گرفته است، گفت: اعضای این گروه حتی خود را برای جدال لفظی با طرفداران نظام سلطنتی آماده کرده‌اند.چارلز از سپتامبر سال گذشته، پس از فوت مادرش ملقب به الیزابت دوم، سکان تاج و تخت را بدست گرفته است و آیین تاج‌گذاری او قرار است اواسط اردیبهشت برگزار شود.
او در چندین سفری که بعد از تکیه زدن بر کرسی پادشاهی، به شهرهای انگلیس داشته، با تجمع مخالفان نظام سلطنتی رو برو شده و در چند مورد با پرتاب تخم‌مرغ مورد استقبال قرار گرفته است.
طبق برنامه اعلام شده، مراسم تاج‌گذاری چارلز برای روز ششم ماه «مه» تدارک دیده شده است. اما اعتراض‌ها علیه وی، در شرایطی که مردم جزیره تحت فشار هزینه‌های سرسام‌آور زندگی و تورم دو رقمی روزگار دشواری را سپری می‌کنند، بالا گرفته است.جنبش جمهوری‌خواه انگلیس سالهاست که برگزاری همه پرسی در خصوص آینده نظام سلطنتی انگلیس را خواهان است و تاکید دارد که این نظام یادآور ستم‌هایی است که پادشاهان انگلیس بر مردم روا داشته‌اند.
نتایج یک نظرسنجی نشان می‌دهد که بیشتر اعضای دومین حزب سیاسی انگلیس (کارگر) هم مخالف نظام سلطنتی در این کشور هستند و از خواندن سرود ملی انگلیس در تمجید از ملکه الیزابت خجالت می‌کشند.تحقیقات موسسه نظرسنجی «یوگاو» (YouGov) حاکیست که فقط ۱۵ درصد اعضای این حزب به تاریخ انگلیس مفتخر و ۴۳‌درصد دیگر از تاریخ استعمارگری آن شرمنده و سرافکنده هستند. بر همین اساس ۶۲ درصد برافتادن نظام سلطنتی و استقرار نظام جمهوری را خواستار هستند.
https://siasatrooz.ir/vdccppqse2bqie8.ala2.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی