چهارشنبه ۶ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۰۰:۰۲
کد مطلب : 125685

ردپای انگلیس و اسرائیل در بحران سودان

ردپای انگلیس و اسرائیل در بحران سودان
همزمان با اوج گیری بحران در سودان برخی منابع رسانه‌ای از استقرار شماری از نظامیان انگلیس در شرق سودان خبر دادند در حالی که شواهد امر نیز از دخالت صهیونیست‌ها در این بحران‌ها حکایت دارد.
همزمنان با تشدید اوضاع در سودان، برخی منابع خبری از اعزام گروهی از نظامیان انگلیس به شرق سودان برای بررسی اوضاع خبر دادند.خبرنگار شبکه خبری «اسکای نیوز» در رشته توییت‌هایی نوشت: «گروهی از نظامیان انگلیس برای ماموریت شناسایی به بندری در شرق سودان پرواز کرده‌اند.»گزارش‌ها نشان می‌دهد که اخیرا در پی درگیری‌ها در سودان، بیش از یک هزار شهروند اروپایی از جمله ۲۱ کارمند نمایندگی اروپا در سودان از این کشور خارج شدند.
در همین حال مشاور سیاسی فرمانده نیروهای پشتیبانی سریع سودان که یکی از طرفین درگیری‌های فعلی در این کشور است، ضمن تروریست خواندن گروه‌‌‌های مقاومت فلسطین، با رژیم صهیونیستی ابراز همدردی کرد. «یوسف عزت» مشاور سیاسی فرمانده نیروهای پشتیبانی سریع سودان که از روابط خوبی با رژیم صهیونیستی برخوردار است، در گفت‌و‌گو با شبکه اسرائیلی «کان» گروه‌های مقاومت فلسطین را تروریست خواند.
مشاور سیاسی فرمانده نیروهای پشتیبانی سریع در سودان گفت: «به اسرائیلی‌ها و کابینه آن‌ها می‌‌گویم آنچه خارطوم و نیروهای پشتیبانی سریع با آن‌ مواجه هستند، حمله ارتش است که گروه تروریستی اسلامگرا از آن بهره‌برداری کرده».یوسف عزت در ادامه با تروریست خواندن گروه‌های مقاومت فلسطین، اضافه کرد: «آنچه ما در معرض آن قرار داریم، تاکنون اسرائیل هزار بار با گروه‌های تروریستی‌ای مانند حماس و دیگر سازمان‌هایی که اسرائیلی‌ها خوب آن‌ها را می‌شناسند، مواجه شده است».وی همچنین از آنچه آن را تلاش‌های اسرائیل برای متوقف کردن درگیری‌های سودان خواند، استقبال و تصریح کرد که تل‌آویو و خارطوم از روابط خوبی برخوردار هستند.
اظهارات یوسف عزت در حالی در حمایت از رژیم صهیونیستی بیان شده که منابع سودانی و صهیونیستی پیشتر خبر داده بودند مقامات دستگاه جاسوسی رژیم صهیونیستی (موساد) در اواخر سال ۲۰۲۱ در سفر به خارطوم با نمایندگان نیروهای پشتیبانی سریع دیدار و گفت‌و‌گو کردند.منابع سودانی همچنین خبر داده بودند که «محمد حمیدان» فرمانده نیروهای پشتیبانی سریع سودان، «عبدالرحیم دقلو» برادر خود را مامور به هماهنگی با تل‌آویو کرده است. عبدالرحیم دقلو که یک فرمانده نظامی است، اخیرا در سفری علنی به اراضی اشغالی فلسطین با مقامات رژیم صهیونیستی دیدار و گفت‌وگو کرد.به دنبال عدم توافق سیاسی مقامات نظامی سودان بر سر قدرت، بیش از یک هفته پیش، نیروهای ارتش این کشور به فرماندهی «عبدالفتاح البرهان» و نیروهای پشتیبانی سریع به فرماندهی محمد حمیدان معروف به «حمیدتی» وارد درگیری شدند.یک مقام سازمان جهانی بهداشت گفت، تعداد غیرنظامیانی که در درگیری‌های اخیر سودان جان باخته‌اند، به ۴۵۹ نفر رسیده و چهار هزار و ۷۵ نفر هم زخمی شده‌اند. این مقام سازمان جهانی بهداشت همچنین تصریح کرد در این درگیری‌ها، چهار هزار و ۷۵ نفر زخمی شده‌اند. وی افزود آمار واقعی می‌تواند بسیار بیشتر باشد. پیش‌تر و در ادامه هشدار مقامات و کشورهای جهان به طرف‌های درگیر در سودان، دبیرکل سازمان ملل متحد عصر دوشنبه به وقت تهران خواستار خاتمه درگیری‌ها در این کشور آفریقایی شد و هشدار داد ادامه خشونت‌ها در سودان می‌تواند کل منطقه را در برگیرد.
بعد از بیش از ده روز درگیری در سودان، آمریکا بامداد سه‌شنبه از توافق طرف‌های درگیر در سودان برای برقراری آتش‌بس ۷۲ ساعته خبر داد. آنتونی بلینکن در این‌باره گفت که ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع سودان با آتش‌بس سه روزه موافقت کرده و این در حالی است که تعداد زیادی از کشورهای جهان مشغول خارج کردن دیپلمات‌ها و شهروندان خود از سودان هستند. در همین حال وزیر خارجه عربستان از اقدامات خود برای خارج کردن اتباع این کشور و نیز اتباع خارجی از سودان سخن گفت.عربستان سعودی اعلام کرد که با طرف های درگیر در سودان برای ایجاد گذرگاه های امن به منظور انتقال اتباع خارجی و سایر شهروندان در ارتباط است.فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه عربستان در صفحه توئیتر خود نوشت که این کشور با طرف های سودانی برای ایجاد گذرگاه های امن در ارتباط است. همچنین وزیر خارجه عراق اعلام کرد: تداوم درگیری در برخی مناطق سودان می تواند باعث گسترش دامنه درگیری در سراسر سودان شود و باید هرچه سریعتر جلوی این درگیری ها را گرفت.
احمد الصحاف، سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه عراق اعلام کرد که فواد حسین، وزیر امور خارجه این کشور طی تماس‌های تلفنی جداگانه با همتایان عربستانی و اماراتی خود، فیصل بن فرحان و عبدالله بن زائد به رایزنی با آنها پرداخت. در این گفتگوها به موضوعاتی از جمله وضعیت سودان پرداختند.همچنین فواد حسین نقش امارات و عربستان را در توقف درگیری‌ها ستود.وی تاکید کرد که تداوم درگیری در برخی مناطق سودان می‌تواند باعث گسترش دامنه درگیری‌ها در سراسر سودان شود و باید هرچه سریع‌تر جلوی این درگیری‌ها را گرفت. نیروهای ارتش سودان به فرماندهی «عبدالفتاح البرهان» و نیروهای پشتیبانی سریع این کشور به فرماندهی «محمد حمدان دقلو» ملقب به «حمیدتی» یکدیگر را به نقض آتش بس سه روزه اعلام شده متهم کردند.
نیروهای پشتیبانی سریع سودان، ارتش این کشور را به بمباران مواضع وابسته به آنها در کاخ ریاست جمهوری واقع در خارطوم متهم کردند.از سوی دیگر، ارتش سودان اعلام کرد که از ساعات آغازین امروز شاهد نقض آتش بس گسترده از سوی شبه نظامیان سرکش بودیم.ارتش سودان همچنین اعلام کرد که حق ما در تعامل با نقض آتش بس محفوظ است.درگیری‌های مسلحانه در سودان از صبح روز شنبه هفته گذشته (۲۶ فروردین) میان نیروهای ارتش به فرماندهی «عبدالفتاح البرهان» و نیروهای پشتیبانی سریع به فرماندهی «محمد حمدان دقلو» ملقب به «حمیدتی» بر سر قدرت آغاز شد.حملات متقابل ارتش سودان و نیروهای پشتیبانی سریع به یکدیگر به اموال عمومی خسارت وارد و تامین آب و برق را در برخی مناطق از خارطوم با مشکل مواجه کرد و هنوز رایزنی ها برای نشاندن دوطرف درگیر بر سر میز گفتگو بی ثمر بوده است.در همین مدت، بسیاری از کشورها و سازمان های بین المللی پرسنل و اتباع خود را از سودان خارج کرده اند. در این میان هواپیمای نظامی کره جنوبی با ۲۸ سرنشین با تکمیل عملیات تخلیه شهروندانش با افزایش درگیری میان نیروهای درگیر از کشور جنگ زده سودان به این کشور بازگشت.هواپیمای نظامی کی سی-۳۳۰ ارتش کره جنوبی با پایان آخرین مرحله عملیات پرامیس که بدقت از سوی نیروهای ویژه در ارتش، نیروی هوایی و دریایی و دیپلمات های این کشور برنامه ریزی و هماهنگ شده بود در پایگاه هوایی سئول واقع در سئونگنام در جنوب پایتخت این کشور با ۲۸ سرنشین بر روی زمین نشست.
https://siasatrooz.ir/vdcevn8znjh8wpi.b9bj.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی