جمعه ۸ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۲۱:۱۳
کد مطلب : 125712
راز هوچی‌گری این روزهای سران انگلیس در عرصه جهانی

از سرکوب مخالفان سلطنت تا تصویب پنهانی لایحه ضد پناهجویان

از سرکوب مخالفان سلطنت تا تصویب پنهانی لایحه ضد پناهجویان
دولتمردان انگلیس در حالی این روزها در آتش جنگ اوکراین می‌دهند و علیه سایر کشورها پرونده سازی می‌کنند که در داخل در کنار موج اعتصاب‌های ضد دولتی، سرکوب مخالفان نظام سلطنت در آستانه تاج گذاری پادشاه چارلز و نیز تصویب پنهانی لایحه ضد پناه‌جویان را اجرا می‌کنند.
انگلیس از جمله کشورهایی است که هر روز ابعاد جدیدی از جنگ افروزی در اوکراین را رقم می‌زند و همزمان نیز با ادعای حقوق بشری به دخالت در امور داخلی سایر کشورها می پردازد چنانکه در ادامه فرافکنی‌ها گروه «عملیات تجاری دریایی انگیلس» در بیانیه‌ای مدعی شد که یک فروند شناور در آب‌های نزدیک به جنوب یمن، هدف حمله قرار گرفته است.
حال آنکه راز این هوچی‌گری‌ها و بحران سازی‌ها را در وضعیت بحرانی داخل این کشور می‌توان جستجو کرد. چارلز در حالی در روزهای آتی رسما بر تخت پادشاهی می نشیند که ۷۰ درصد مردم خواستار پایان نظام پادشاهی و برقراری جمهوری می باشند لذا از هم اکنون سرکوب جنبش‌های اعتراضی شدت گرفته است. در ادامه رفتارهای غیر مردمی دولتمردان انگلیس به رغم مخالفت‌های گسترده، لایحه جنجالی دولت انگلیس درباره پناهجویان که به لایحه ضد پناهجویی دولت انگلیس مشهور شده است با اکثریت آرا در مجلس عوام انگلیس تصویب شد.اکنون این لایحه برای خوانش و تصویب نهایی به مجلس اعیان انگلیس ارسال می‌شود.بر اساس این لایحه دولت انگلیس می‌تواند افرادی را که بدون مجوز و به منظور کسب پناهندگی وارد انگلیس می‌شوند به وطنشان یا کشور ثالث همچون رواندا اخراج کند.مخالفان این لایحه معتقدند، مفاد این لایحه نه تنها نمی‌تواند تامین کننده اهداف دولت باشد بلکه موجب زیر زمینی شدن پدیده پناهجویی و تقویت برده داری نوین در این کشور خواهد شد.
در این میان در حوزه اقتصادی نیز انگلیس با وضعیت بحرانی مواجه است چنانکه یک سازمان خیریه که در زمینه کمک به نیازمندان در انگلیس فعالیت می‌کند، از جهش بی‌سابقه تعداد مراجعان نیازمند به بانک‌های غذا طی پنج سال گذشته خبر داد.پایگاه خبری «گلوب اکو» گزارش داد که تعداد نیازمندان به یک وعده غذایی گرم در سال جاری در بریتانیا با جهش بی‌سابقه رکورد زد.بزرگ‌ترین شبکه تأمین مواد غذایی برای نیازمندان را در سرتاسر انگلستان سرپرستی می‌کند با انتشار آماری از جهش بی‌سابقه ۳۷ درصدی شمار نیازمندان به مواد غذایی تا پایان ماه مارس جاری (اسفند) در پی افزایش هزینه بالای معیشت در این کشور خبر داد.
در ادامه رسوایی‌های ساختار حاکم بر انگلیس ریچارد شارپ رئیس بی بی سی که از سوی خاندان سلطنتی به این سمت منصوب شده است با رسوایی زیر پا گذاشتن مقررات و فساد مالی متهم بود، قبل از انتشار گزارش بررسی درباره عملکرد وی، استعفا کرد.رئیس بی بی سی متهم بود وامی به مبلغ ۸۰۰ هزار پوند برای بوریس جانسون، نخست وزیر سابق انگلیس، کارسازی کرده بود. مدت کوتاهی پس از این که بوریس جانسون این وام را دریافت کرد، ریچارد شارپ را به عنوان رئیس بی بی سی منصوب کرده بود. خبر دیگر از انگلیس آنکه در ادامه بحران اقتصادی این کشور، هزاران نفر از کارکنان راه آهن انگلیس ۱۳ مه اعتصاب می‌کنند. کارکنان اتحادیه ملی حمل و نقل هوایی و دریایی و ریلی انگلیس در پی رد پیشنهاد اخیر شرکت‌های قطار مسافربری در مورد سطح حقوق و دستمزد، این تصمیم را گرفتند. این اتحادیه گفت کارکنان راهی جز ادامه پویش خود برای مذاکره تا رسیدن به توافق بر سر حقوق، شرایط کاری و امنیت شغلی ندارند. شرکت‌های قطار مسافربری پیشنهاد کردند در صورتی که اتحادیه ملی حمل و نقل هوایی و دریایی و ریلی تضمین کند که اعتصاب‌ها خاتمه می‌یابد، در سال نخست حقوق کارکنان را ۵ درصد افزایش می‌دهد. انگلیس از تابستان گذشته با موجی از اعتصاب‌های بخش صنعتی دولتی و غیر دولتی روبرو شده است. در این میان در ادامه بر ملا شدن رفتارهای غیر انسانی جهانی انگلیس، "فرهان حق"، معاون سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد اعلام کرد که مقامات این سازمان جهانی از انتقال گلوله‌های حاوی اورانیوم ضعیف شده به اوکراین بسیار نگران است. وی بدین ترتیب به سئوال خبرنگاران درباره اظهارات معاون وزیر دفاع انگلیس در خصوص انتقال این گونه مهمات به کی‌یف پاسخ داد.فرهان در یک نشست خبری گفت: «شما به خوبی از نگرانی‌های ما در خصوص استفاده از اورانیوم ضعیف شده در سراسر جهان آگاه هستید و این نگرانی در خصوص امکان استفاده از این نوع مهمات در اوکراین نیز صدق می کند.»چند روز قبل، جیمز هیپی، معاون وزیر دفاع انگلیس اعتراف کرد که لندن هزاران گلوله برای تانک‌های چلنجر- ۲ از جمله دارای اورانیوم ضعیف شده به کی‌یف فرستاده است. وی در عین حال اشاره کرد که تمام تجهیزات نظامی و مهمات ارائه شده از سوی لندن تحت کنترل نیروهای نظامی اوکراین قرار داشته و وزارت دفاع بریتانیا نظارتی بر مکان و نحوه استفاده از آنها ندارد.
https://siasatrooz.ir/vdcfytdy0w6d0ea.igiw.html
نام شما
آدرس ايميل شما