جمعه ۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۲۳:۴۱
کد مطلب : 125776
در آستانه تاج گذاری چارلز و مخالفت ۷۸ درصدی جوانان با نظام پادشاهی صورت گرفت

تشدید سرکوب مردم با سلاح «نظم عمومی»

تشدید سرکوب مردم با سلاح «نظم عمومی»
در آستانه تاج گذاری چارلز سوم در مقام پادشاهی انگلیس و اقمار آن و در حالی که نظر سنجی‌ها از بی تفاوتی و دوری ۷۸ درصد جوانان از نظام سلطنت و تمایل اکثریت به جمهوریخواهی دارد دولتمردان انگلیس در چارچوب ادعای نظم عمومی، تشدید سرکوب مخالفان چارلز را در پیش گرفته‌اند.
مراسم تاجگذاری چارلز سوم پس از ماه‌ها گذشتن از مرگ ملکه الیزابت در حالی فضای سرکوب در انگلیس شدت گرفته است که همزمان با تصویب قانون جدید دولت انگلیس با عنوان "نظم عمومی" یا "منع اختلال" که از جانب منتقدان قانون ضد تظاهرات توصیف شده، واکنش‌ها به تصویب آن آغاز شده است.این لایحه ی دولت که در آستانه برگزاری مراسم تشریفاتی تاجگذاری چارلز سوم شاه جدید انگلیس و وارث تاج و تخت ملکه الیزابت دوم، با قید فوریت به تصویب رسید در همان آغاز مخالفت‌ها را آشکار کرده است.حامیان برقراری نظام جمهوری به جای سلطنت که اعلام کردند بزرگترین تظاهرات ضد سلطنتی را همزمان با برگزاری مراسم تاجگذاری شاه چارلز در این کشور برگزاری خواهند کرد این قانون را ضد تظاهرات و مغایر با اصول آزادی بیان دانستند.
تام توگندات، وزیر امنیت انگلیس پس از تصویب و اجرای این قانون گفته اعتراض علیه تاجگذاری مادامیکه مزاحمتی ایجاد نکند؛ مجاز است.اما هواداران نظام جمهوری این قانون را ارعاب آمیز و تهدیدی علیه معترضان توصیف و در عین حال تصریح کردند بزرگترین تظاهرات ضد نظام سلطنتی را همزمان با برگزاری مراسم تاجگذاری انجام می دهند.آنها می گویند تاکنون هزار و هفتصد نفر برای حضور در تظاهرات ضد سلطنتی که قرار است شنبه و همزمان با مراسم تاجگذاری شاه چارلز سوم در اطراف مجسمه چارلز اول که در سال ۱۶۴۹ سر بریده شد، جمع شوند و پلاکاردهای زردی در دست بگیرند که روی آن نوشته شده است "تو پادشاه من نیستی".هواداران نظام جمهوری در انگلیس می گویند این پذیرفته نیست که در سال ۲۰۲۳ میلادی مردم در تعیین عالی ترین مقام سیاسی این کشور به طور مستقیم یا غیرمستقیم نقشی نداشته باشند و صرفا به علت به دنیا آمدن فردی در یک خاندان سلطنتی و به صورت موروثی عالی ترین مقام این کشور شود.بیشترین مقبولیت پادشاهی موروثی در میان گروه سنی بالاتر از ۶۵ سال دیده شد، با ۷۸ درصد رای مثبت، و از آن طرف گروه ۱۸-۲۴ ساله‌ها کمترین تمایل را داشتند. تنها ۳۲درصد آنها طرفدار پادشاهی موروثی بودند. ۳۸درصد آنها فرمانروایی انتخابی را ترجیح می‌دادند، و ۳۰درصد باقیمانده نظر مشخصی نداشتند.
بی‌تفاوتی نیز به اندازه مخالفت موضوع مهمی است؛ ۷۸درصد جوانترها اعلام کردند خاندان سلطنتی در نظرشان اهمیتی ندارد و موضوعی نیست که به آن علاقمند باشند.
در همین حال در اعتراض به جنایات خاندان سلطنتی رهبران بومی دوازده کشور عضو حامعه مشترک المنافع از چارلز سوم، پادشاه بریتانیا خواسته‌اند تا به خاطر آنچه که «قرن‌ها تبعیض نژادی استعماری، برده‌داری، نسل‌کشی و سرقت فرهنگی» دولت‌های بریتانیا نامیده‌اند از این ملل رسما عذرخواهی کند.آنان در بیانیه خود که دو روز قبل از تاجگذاری منتشر شده گفته‌اند که پادشاه باید روند پرداخت غرامت و بازگرداندن آثار فرهنگی و انسانی برده شده از مستعمرات سابق بریتانیا را به جریان اندازد.به گفته آنان، آثار حضور استعماری بریتانیا هنوز توسط مردم بومی این کشورها احساس می‌شود. در حوزه سیاسی انگلیس نیز خبر می رسد نتایج اولیه انتخابات‌های محلی پارلمانی در برخی مناطق انگلیس نشان می‌دهد که حزب محافظه کار به رهبری "ریشی سوناک" کرسی‌های مهم و زیادی را در این انتخابات از دست داده و بازنده اصلی این انتخابات است.بر اساس نتایج اولیه اعلام شده ، محافظه کاران بریتانیا کرسی‌های مهمی را در انتخابات محلی از دست داده‌اند. ذینفعان اصلی این انتخابات حزب کارگر و لیبرال دموکرات هستند.بر اساس نتایج اولیه شمارش آرا، محافظه کاران بیش از یک چهارم کرسی‌های خود در شوراهای محلی انگلیس را از دست داده‌اند. در حالی که حزب کارگر و لیبرال دموکرات هر کدام حدود ۲۰ درصد کرسی‌ها را به دست آورده اند. سبزها نیز کرسی‌هایی را کسب کردند.بر اساس نتایج شمارش شده تاکنون، حزب کارگر توانسته است اکثریت مطلق کرسی‌های شوراهای استوک-آن-ترنت در نزدیکی منچستر، مدوی (کنت) و پلیموث در کورنوال را به دست آورد. بر اساس نتایج سرشماری تا به حال، لیبرال دموکرات‌ها توانستند اکثریت را در ویندزور و میدنهد - حوزه انتخابیه ترزا می نخست وزیر سابق - در خارج از لندن به دست آورند. در لندن و همچنین در کل اسکاتلند، در این تاریخ هیچ انتخاباتی برگزار نشد، در ایرلند شمالی انتخابات دو هفته به تعویق افتاد، زیرا سیستم انتخاباتی موجود در آنجا که باید شمارش می شد، در غیر این صورت بر جشن‌ها برای تاج گذاری چارلز سوم تاثیر می گذاشت و آن را مختل می کرد.
محافظه کاران تاکنون اکثریت را در چهار پارلمان محلی از دست داده‌اند. صبح روز جمعه تنها ۶۴ شهرداری از ۲۳۰ شهرداری که تمام یا بخشی از کرسی‌های آنها برای انتخابات تعیین شده بود شمارش شد، اکثریت نتایج در طول روز مشخص می شود.پیروزی‌های حزب کارگر در مدوی و کنت، سیگنال‌های هشدار دهنده‌ای را برای محافظه کاران ارسال می‌کند. اکثریت دولتی این حزب در انتخابات عمومی دسامبر که توسط بوریس جانسون، نخست‌وزیر پیشین به دست آمد، متکی بر دستاوردهای حوزه‌های انتخابیه در مناطقی است که اکنون آن ها آن را به حزب کارگر باخته‌اند.. یک سخنگوی محافظه کار صبح جمعه گفت که انتظار می رود یک شب سخت انتخاباتی برای حزب او وجود داشته باشد، اما هنوز نتایج زیادی اعلام نشده است.سخنگوی حزب کارگر گفت که نتایج تاکنون این انتخابات به او اطمینان می دهد که حزب کارگر در یک پروژه سراسری حداقل ۸ درصد از محافظه کاران جلوتر خواهد بود. این پیشتازی برای کسب اکثریت مطلق کرسی‌های مجلس عوام در انتخابات پارلمانی کافی خواهد بود - اگر حزب کارگر بتواند از ضعف ملی گرایان اسکاتلندی در این منطقه نیز بهره مند شود.
https://siasatrooz.ir/vdcfetdyvw6d0ea.igiw.html
نام شما
آدرس ايميل شما