يکشنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۲۱:۴۴
کد مطلب : 125802

روز پر کار رئیس جمهور

روز پر کار رئیس جمهور
رئیس جمهور دیروز روز پر کاری داشت، نخست به آیین افتتاح پنجمین نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی ایران(ایران اکسپو) رفت و پس از سخنرانی برای حاضران، به بزرگداشت روز معلم که در دانشگاه فرهنگیان برگزار شد رفت و برای معلمان و فرهنگیان سخنرانی کرد.
سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور دیروز در آیین افتتاحی پنجمین نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی ایران (Iran expo ۲۰۲۳) که در سالن اجلاس سران برگزار شد، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران بیشتر به صنعت نفت و گاز شناخته می‌شد، البته که ما از کشورهای بزرگ صادرکننده نفت و گاز هستیم اما دیگر توانمندی‌های ایران مورد غفلت قرار گرفته است. سطح روابط تجاری و اقتصادی ما با کشورها می‌تواند تغییر یابد و در سطح بالاتری قرار بگیرد.
وی با تأکید بر لزوم شناخت ظرفیت‌های داخلی افزود: دفاتر بازرگانی ایران در کشورها باید توانمندی‌های اقتصادی و تجاری‌مان را معرفی کنند و در دولت سیزدهم تلاش کردیم این دفاتر فعال شود.
رئیس‌جمهور بیان کرد: در حوزه سلامت و تجهیزات پزشکی اقدامات بزرگی انجام شده است و تأمین ۹۵درصدی داروی مورد نیازمان در کشور از داخل و صادرات آن، از افتخارات است. آمارها نشان می‌دهد که در حوزه پتروشیمی، معادن و سایر عرصه‌ها کارهای قابل‌توجهی انجام گرفته است. توصیه می‌کنیم فعالان اقتصادی به پارک‌های علم و فناوری سر بزنند و بازدید مفصلی داشته باشند.
رئیسی اضافه کرد: بازدید برخی سران کشورها از نمایشگاه‌های توانمندی‌های ما موجب شگفتی بوده است چون ما در تحریم‌ها و تهدیدها به این توانایی‌ها رسیده‌ایم. دشمنان نه‌فقط درباره صنعت هسته‌ای و نظامی، بلکه نمی‌خواهند به بسیاری از توانایی‌های صنعتی و تولیدی هم دست یابیم ولی جوانان و نخبگان ما با تکیه بر علم و دانش، دستاوردهای مهمی داشته‌اند و جمهوری اسلامی ایران در برخی صنایع حرف برای گفتن دارد.
وی عنوان کرد: سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد فشارهای حداکثری علیه جمهوری اسلامی شکست خورده است؛ بله، این شکست مفتضحانه‌ای بود و به صنایع مختلف رسیده‌ایم و شاهد دور زدن تحریم‌ها بوده‌ایم؛ این نمایشگاه یکی از جلوه‌های دور زدن تحریم‌هاست.
رئیسی در ادامه بیان کرد: ما رشد و تولید را بند به مذاکرات سیاسی نکرده و نمی‌کنیم؛ مذاکرات عزتمندانه پیش خواهد رفت و از موضع عزت مذاکرات را دنبال می‌کنیم. ما میز مذاکره را ترک نکردیم و آمریکایی‌ها میز مذاکره را ترک و پیمان‌شکنی کردند؛ اروپایی‌ها تعهدات خود را انجام ندادند و آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای ۱۵ بار اعلام کرده است که ایران به تعهدات خود عمل کرده است؛ ما حرف منطقی، متین و عقلانی داریم و خود اروپایی‌ها گفته‌اند "حرف‌های شما قابل دفاع است"، ولی دولت فعالیت‌های اقتصادی را به این مذاکرات گره نزده است.

رتبه‌بندی معلمان فقط درباره مسئله معیشت نبود
رئیس‌جمهور همچنین در آیین بزرگداشت روز معلم که در دانشگاه فرهنگیان برگزار شد، گفت: به برکت انقلاب اسلامی، تجربیات بسیاری داریم و در حوزه تعلیم و تربیت تجربیات زیادی داریم و نباید آزمون و خطا گرد و باید تمامی تصمیمات و اجراها همراه با صواب و رسیدن به مقصد و مقصود مورد توجه قرار بگیرد. اندوخته‌ی پیشینیان چراغ راه آینده است.
وی افزود: شورای عالی آموزش و پرورش اجرای فرمایش‌های رهبری معظم انقلاب را دنبال کرده و بررسی کند چرا سند تحول بنیادین تاکنون اجرایی نشده است؛ اگر کسانی در مجموعه مدیریتی این وزارتخانه آمادگی و روحیه‌ی تحولی نداشته باشند، نمی‌گوییم با آنان برخورد شود و یا کنار گذاشته شوند اما باید از پیشِ راه انجام تحول کنار بروند.
رئیسی گفت: کانون تحول در آموزش و پرورش، دانشگاه فرهنگیان است و این دانشگاه نقش اول و بی‌بدیلی دارد. نیاز است نگاه به پیشرفت همراه با خلاقیت، ابتکار، نوآوری و مهارت‌افزایی وجود داشته باشد. ابتکار عمل بین معلمان و متعلمان کم نیست ولی باید اجرایی شود؛ تربیت نفوس مستعدّه کار معلم است.
وی تصریح کرد: باید به بخش پرورش در کنار علم‌آموزی توجه دقیق شود که این از تأکیدات رهبری انقلاب است؛ ارتقای علم و افزایش بهره‌وری از مسائل مهم کشور است. در آموزش و پرورش نباید نگران هزینه کردن بود، مهم این است که باید ارزیابی ماهانه، هفتگی و روزانه برای افزایش بهره‌وری داشته باشیم؛ حتما باید نگرانِ بهره‌وریِ کم بود.
رئیسی بیان کرد: امام، رهبری معظم انقلاب و معلمان بزرگ انقلاب به ما آموخته‌اند که باید زمانه‌ساز شویم و امروز معلمان می‌توانند این نقش مهم را ایفا کنند. وی گفت: دانشگاه تربیت معلم باید جذب نخبگان را در دستورکار داشته باشد و بهترین جذب، نگهداری و ارتقا در دانشگاه فرهنگیان انجام بگیرد. در جلسه هیات امنای این دانشگاه گفتم که فضاهای آموزشی بلااستفاده بررسی شود و می‌تواند برای این دانشگاه مورد استفاده قرار بگیرد؛ احداث فضاهای آموزشی جدید هم می‌تواند در دستورکار قرار بگیرد.
رئیس‌جمهور تصریح کرد: باید نسبت به اصلاح برنامه‌های درسی متناسب با نیاز جامعه عمل شود و اساتید تعلیم و تربیت در این‌باره نظر بدهند و صاحبان نظر وارد عرصه شده و مورد توجه قرار بگیرد.
رئیسی با اشاره به درخواست‌های نمایندگان فرهنگیان در این مراسم، عنوان کرد: بله، ما هم با تأمین خوابگاه‌های متأهلی موافقیم و باید در همه دانشگاه‌ها و دانشگاه فرهنگیان ایجاد شود و نیاز است مورد بررسی و پیگیری قرار بگیرد. برخی درباره پرداخت حق‌التدریس‌ها سوال داشتند؛ حق‌التدریس باید آخر هرماه پرداخت شود و نباید در این‌باره تأخیر انجام بگیرد؛ اگر هم زمانی مشکلی هست و یا بودجه نیست، رسماً به فرد گفته شود ولی اینکه این تأخیر روال شده و همیشه با تأخیر پرداخت شود، این پسندیده نیست. وی هم‌چنین بیان کرد: نباید خانواده از حوزه‌ی تعلیم و تربیت دور شود و اتفاقا با کمک خانواده می‌توان زودتر به اهداف آموزشی و پرورشی رسید.
رئیس‌جمهور درباره لایحه رتبه‌بندی معلمان اظهار داشت: در جریان اجرای این لایحه که بعد از ۱۱ سال انجام گرفت، یکی از حوزه‌ها توجه به معیشت معلمان بود. تکریم، شأن، منزلت و کیفیت کار معلمان هم مورد توجه بوده است. بعضاً در افکار عمومی و رسانه‌ها این‌گونه مطرح شد گویا رتبه‌بندی مساوی با مسئله معیشت است، این مسئله یک بخش از آن قانون است.
https://siasatrooz.ir/vdcfxtdy0w6d0ca.igiw.html
نام شما
آدرس ايميل شما