دوشنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۲۱:۰۰
کد مطلب : 125815
سفر سرلشکر باقری به عمان

فصل دیگری از دیپلماسی نظامی

فصل دیگری از دیپلماسی نظامی
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در دیدار همتای عمانی خود گفت: همکاری‌های دفاعی میان ایران و عمان رو به جلو و با پیشرفت سریع است و از عمان دعوت می‌کنیم تا در رزمایش‌های مرکب بین المللی دریایی نیز شرکت کند.
سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح که در صدر یک هیات عالیرتبه نظامی به عمان سفر کرده، با دریاسالار عبدالله بن خمیس الرئیسی رئیس ستادکل نیروهای مسلح عمان دیدار و گفت‌وگو کرد.
سرلشکر باقری در این دیدار ضمن تشکر از مهمان‌نوازی همتای عمانی خود، از حمایت‌ها و کمک‌های مسئولان عمان به‌ویژه سلطان این کشور در قبال جمهوری اسلامی ایران تقدیر و این روابط را نشان دهنده عمق برادری و بجا آوردن حق همسایگی عنوان کرد.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، منطقه خلیج فارس و غرب آسیا را یکی از حساس‌ترین مناطق جهان دانست و گفت: این منطقه طی سال‌های اخیر محل زورآزمایی آمریکایی‌ها نیز بوده که سعی داشتند خودشان را به عنوان حاکم مطلق، به جهان و منطقه تحمیل کنند.
وی افزود: امروز نشانه‌های جدیدی از تغییر موازنه قدرت از غرب به شرق دیده می‌شود و باید تاکید کرد که آینده متعلق به منطقه ما و آسیاست.
سرلشکر باقری با بیان اینکه طی روزهای آینده، همایش بزرگ نظم جدید جهانی با حضور مقامات چند کشور ازجمله عمان در تهران برگزار خواهد شد، افزود: روابط میان دو کشور ایران و عمان روابطی ممتاز، دوستانه، گرم و صمیمی است و ما معتقدیم امنیت مرزهای دریایی میان دو کشور باید تقویت شود و ما آماده‌ایم تا یک برنامه مشترک درخصوص اقدامات اطلاعاتی و گشت‌های مشترک خصوصاً در حوزه مقابله با مواد مخدر داشته باشیم.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح همکاری‌های دفاعی میان دو کشور ایران و عمان را رو به جلو و با پیشرفت سریع توصیف کرد و گفت: از جمله این همکاری‌ها، تمرین‌های مشترک برای برقراری امنیت دریایی و انجام رزمایش‌های دریایی است و ما از کشور عمان دعوت می‌کنیم تا در رزمایش‌های مرکب بین المللی دریایی نیز شرکت کند. وی ادامه داد: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در حوزه های مختلف به خودکفایی صددرصد رسیده و ما می‌توانیم با تعامل و ارتباط در حوزه‌های تجهیزاتی، آموزشی و عملیاتی، همکاری های بیشتری با کشور عمان داشته باشیم.
سرلشکر باقری همچنین در بخش پایانی سخنان خود، مسئله فلسطین را یکی از اساسی‌ترین مسائل برای جمهوری اسلامی ایران و دنیای اسلام خواند و گفت: امروز رژیم اشغالگر صهیونیستی از سوی همه جوامع تحت فشار قرار دارد و ما شاهد یک دوگانگی در حاکمیت آن‌ها هستیم.
در ادامه این دیدار، دریاسالار عبدالله بن خمیس الرئیسی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح عمان، انجام سفرهایی از این دست را قوام‌بخش روابط میان دور کشور دانست و گفت: ما همگی فرزندان یک منطقه هستیم و از این رو منافع خود را بهتر از دیگران درک می‌کنیم و معتقدیم با اتحاد و همبستگی کشورهای منطقه می‌توان امنیت منطقه را تامین کرد.
سرلشکر محمد باقری در ادامه سفر به عمان، با شهاب بن طارق آل سعید معاون نخست وزیر در امور دفاع این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد. رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران با اشاره به حمایت‌های عمان از جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌های مختلف و همکاری با ایران برای حضور و پهلوگیری شناورهای ایرانی در این کشور خاطرنشان کرد: طی سال‌های اخیر، این روابط افزایش زیادی یافته است. اکنون نمایندگان این کشور نیز جهت شرکت در همایش هندسه نظم نوین جهانی به ایران سفر کرده‌اند و ما از افزایش این سفرها در آینده نیز استقبال می‌کنیم.
رئیس ستادکل نیروهای مسلح با تاکید بر لزوم مقابله همه جانبه با قاچاق مواد مخدر گفت: با انسداد مرزهای شرقی ایران، مسیر قاچاق تغییر کرده و باندهای قاچاق در دریا فعال‌تر شده‌اند و این برای همه کشورها از جمله عمان نیز مخاطره آمیز است. لذا؛ ما آماده هرگونه همکاری مشترک اطلاعاتی و عملیاتی برای مقابله با این پدیده شوم هستیم. وی افزود: جمهوری اسلامی ایران در زمینه مبارزه با تروریسم، جنگ‌های نوین، تجهیزات و... دارای تجارب زیادی است و آماده‌ایم این تجربیات را در اختیار برادران عمانی خود بگذاریم. بیگانگان همواره تلاش دارند تا از اختلافات میان کشورهای منطقه بهره برداری کنند اما ما باید از طریق مذاکرات این بهانه‌ها را از دشمنان بگیریم.
در این دیدار، «شهاب بن طارق آل سعید» معاون نخست وزیر عمان در امور دفاع نیز طی سخنانی سفر سرلشکر باقری را یک سفر راهبردی عنوان کرد و گفت: این سفر می‌تواند در کار سفر رئیس جمهور ایران به عمان و سفر سلطان عمان به ایران در آینده نزدیک نقش مهمی در توسعه روابط دو کشور داشته باشد.
معاون نخست وزیر عمان در امور دفاع با بیان اینکه برنامه‌ها و همکاری‌های خوبی در زمینه‌های آموزشی، انتقال تجربیات و برگزاری رزمایش‌های مشترک بین جمهوری اسلامی ایران و سلطنت عمان برقرار است، تصریح کرد: ما در وزارت دفاع عمان بسیار علاقه‌مندیم تا از تجربیات و امکانات شما استفاده کنیم.
معاون نخست وزیر عمان در پایان با تاکید بر اینکه سطح روابط نظامی ایران و عمان در حوزه زمینی هم باید اندازه حوزه دریایی ارتقا یابد، پیشنهاد داد تا فرماندهان نیروی زمینی دو کشور از منطقه ظفار بازدید کنند و گفت ما هیچ نگرانی بابت توسعه روابط دو طرف نداریم.
https://siasatrooz.ir/vdcjvieviuqe8oz.fsfu.html
نام شما
آدرس ايميل شما