يکشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۲۱:۴۶
کد مطلب : 125865
انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری ترکیه برگزار شد

آنکارا در انتظار روزهای سرنوشت‌ساز

آنکارا در انتظار روزهای سرنوشت‌ساز
مردم ترکیه دیروز برای انتخاب نمایندگان پارلمان و رئیس جمهور در حالی پای صندوق‌های رای رفتند که هر نتیجه‌ای در انتخابات می‌تواند سرنوشتی ورای روند کنونی را برای این کشور رقم خواهد زد بویژه اینکه زمزمه‌هایی از دخالت غرب برای بی ثبات سازی ترکیه به گوش می رسد.
«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه پس از آن‌که رأی خود را برای انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی کشورش به صندوق آراء انداخت، تصریح کرد که فرایند انتخابات بدون هیچ‌ مشکلی پیش می‌رود. اردوغان که رأی خود را در حوزه رأی در منطقه «اسکودار» استانبول به صندوق انداخت، به خبرنگاران گفت: «من از صبح روند انتخابات را دنبال می‌کنم. وزیر کشور به من اطلاع داده است که در حال حاضر، رأی‌گیری بدون هیچ مشکلی و حادثه‌ای در جریان است».در صورتیکه هیچ‌یک از نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری موفق نشوند حداقل ۵۰ درصد از آراء انتخاباتی را به دست آورند، دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه در تاریخ ۲۸ می (۸ خرداد ماه) برگزار خواهد شد.
رجب طیب اردوغان رئیس‌ جمهور ترکیه روز شنبه در آخرین گردهمایی انتخاباتی خود در استانبول ضمن متهم کردن مخالفان خود به همکاری با رئیس‌ جمهور آمریکا گفت که مردم ترکیه روز یکشنبه پای صندوق‌های رای جواب جو بایدن را خواهند داد.وی افزود: بایدن جایی گفته است باید اردوغان را سرنگون کرد و من از این موضوع خبر دارم، همه مردم هم این را می‌دانند اما در پای صندوق‌های رای پاسخ مناسبی به آنها خواهند داد.پیشتر نیز وزیر کشور ترکیه نسبت به دخالت آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری این کشور هشدار داده بود.«سلیمان سویلو» روز جمعه با هشدار به آمریکا برای دخالت در انتخابات این کشور، گفت: کاملا مشخص است که حمله به «محرم اینجه» کاندیدای ریاست جمهوری و رهبر حزب «مملکت» از کجا نشات می‌گیرد. بایدن آدم‌هایش را در ترکیه فعال کرده است.
«کمال قلیچدار اوغلو»، نامزد ائتلاف مخالفان در انتخابات ترکیه،نیز پس از انداختن رای خود به صندوق‌ گفت: «بازگشت بهار به این کشور را به خواست خدا خواهید دید و تا ابد ادامه خواهد داشت».«کمال قلیچدار اوغلو»، کاندید ائتلاف مخالفان در انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه و رقیب اصلی «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهور کنونی ترکیه، در آنکارا پس از رای‌دادن، گفت که کشورش «مشتاق دموکراسی است».طبق گزارش پایگاه اینترنتی «المیادین»، قلیچداراوغلو خطاب به طرفدارانش و ضمن تاکید بر اینکه «بازگشت بهار به این کشور را به خواست خدا خواهید دید و تا ابد ادامه خواهد داشت»، گفت: همه ما دلتنگ دموکراسی هستیم، دلتنگ ایستادن و در آغوش گرفتن یکدیگریم.
همچنین «احمد ینر» رئیس شورای عالی انتخابات ترکیه اعلام کرد با توجه به صفوف رای‌دهندگان مشخص است میزان مشارکت در انتخابات بالاتر از انتخابات‌ قبل است.او گفت: «مشخص است که این انتخابات شاهد مشارکت درصد بالاتری از رقابت‌های انتخاباتی قبلی خواهد بود. مردم در حال انتظار کشیدن در مقابل صندوق‌های آرا هستند و مردم به صورت دسته جمعی همچنان دارند به سمت مراکز اخذ آرا می‌روند».تعداد افراد واجد شرایط شرکت در انتخابات ترکیه، ۶۴ میلیون و ۱۱۳ هزار و ۹۴۱ رأی دهنده اعلام شده که ۴ میلیون و ۹۰۴ هزار و ۶۷۲ شهروند برای اولین بار حق شرکت در انتخابات را دارند.تعداد رای دهندگان در داخل ترکیه ۶۰ میلیون و ۶۹۷ هزار و ۸۴۳ نفر و مابقی رای دهندگان خارج از کشور است.
در همین حال موسس شرکت تحقیقاتی و نظرسنجی اوراسیای ترکیه به همراه ۱۱ فعال دیگر، یک روز پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه بازداشت شد.منابع رسانه‌ای ترکیه از بازداشت ۱۲ فعال در ترکیه به اتهام انتشار اسناد و عکس‌های جعلی درباره «محرم اینچه» یکی از چهار نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه خبر دادند. محرم اینچه، (پنجشنبه، ۱۱ مه) در اقدامی شوکه‌کننده، از نامزدی ریاست‌جمهوری ترکیه اعلام کناره‌گیری کرد. امری که می‌تواند موضع «کمال قلیچداراوغلو» رقیب اصلی «رجب طیب اردوغان» را در انتخابات تقویت کند.
درست یک روز پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی ترکیه، ۱۲ نفر از جمله «کمال اوزکیراز» موسس شرکت تحقیقات و نظرسنجی اوراسیا دستگیر شدند. شرکت تحقیقاتی اوراسیا یکی از مهمترین شرکت های نظرسنجی در ترکیه دستگیر شدند. وزیر کشور ترکیه نیز از روند اخذ آرای ۹ میلیون نفر واجد شرایط در مناطق زلزله زلزه زده ۱۱ استان جنوبی این کشور خبر داد.«سلیمان سویلو» هماهنگی برای برگزاری انتخابات در مناطق زلزله زده جنوب ترکیه را کاری سنگین عنوان کرد و افزود: برای اخذ آرای مردم زلزله زده ترکیه، یک هزار و ۱۵۸ کانکس در این مناطق نصب و آماده‌سازی شده است.
وی با اشاره به اتخاذ تدابیر امنیتی لازم برای ایام قبل، حین و بعد از انتخابات ترکیه بیان کرد: امروز ۶۰۱ هزار نفر از نیروهای امنیتی ترکیه مسئولیت تامین امنیت انتخابات را بر عهده دارند و مشکل امنیتی در داخل و بیرون از شعب اخذ رای گزارش نشده است.وزیر کشور ترکیه با بیان این که مردم ترکیه تصمیم درستی را در یک راه دموکراتیک خواهد گرفت، افزود: امروز جشن دموکراسی در ترکیه در حال برگزاری است و مشاهدات از شعب در نخستین ساعات رای گیری نشان می دهد که مشارکت مردم در این دوره از انتخابات نسبت به دوره‌های گذشته بیشتر خواهد بود.زلزله ۱۷ بهمن ماه ۱۴۰۱ در ۱۱ استان جنوبی ترکیه که منجر به جان باختن بیش از ۵۱ هزار نفر و وارد آمدن بالغ بر ۱۰۴ میلیارد دلار خسارت در این کشور شد، زندگی بیش از ۱۵ میلیون نفر از شهروندان جنوب ترکیه را تحت تاثیر قرار داد و بیش از ۳.۳ میلیون نفر مجبور به تغییر محل سکونت خود شدند.برگزاری انتخابات پس از این حادثه طبیعی در مناطق زلزله زده ترکیه جزو نگرانی های دولت اردوغان و احزاب اپوزیسیون بوده ولی شورای عالی انتخابات ترکیه با بررسی شرایط و بستر لازم، اعلام کرد که انتخابات در این مناطق نیز همانند سایر نقاط ترکیه برگزار می شود.
https://siasatrooz.ir/vdcepn8znjh8wvi.b9bj.html
نام شما
آدرس ايميل شما