سه شنبه ۲ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۲:۲۲
کد مطلب : 125928
اولویت دستگاه دیپلماسی از زبان وزیر امور خارجه

توسعه همکاری با کشورهای هم جهت و اسلامی

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: تمرکز و برنامه‌ریزی دقیق‌تر برای کار با کشورهای هم جهت و اسلامی به موازات توسعه کار با همسایگان را به طور ویژه‌تر دنبال خواهیم کرد.
حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان در پی دیدار رؤسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج کشور با رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره سیاست خارجی ایران اظهار کرد: ما وقتی می‌گوییم تعامل، یعنی تعامل با همه بخش‌های جهان اما در سیاست خارجی متوازن اولویت همسایگان و نگاه به آسیا با در نظر گرفتن دیپلماسی فعال اقتصادی و توجه ویژه به ایرانیان خارج از کشور مدنظر ما است.
وزیر امور خارجه کشورمان با جدی خواندن اولویت سیاست خارجی ایران در ارتباط با همسایگان گفت: این چیزی است که مقام معظم رهبری به خوبی به آن اشاره کردند و البته سیاست خارجی دولت در توسعه همکاری‌ها با همسایگان را مورد توجه و تاکید قرار دادند. وی در گفتگو با دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای تصریح کرد: ما در این بخش کارهای زیادی را از گذشته شروع کردیم و در چارچوب تاکیدات معظم له این رویکرد را بیش از گذشته تقویت خواهیم کرد.
امیرعبداللهیان با بیان اینکه نگاه به کشورهای اسلامی و نگاه به کشورهای هم جهت در دستور کار سیاست خارجی بوده تاکید کرد: اما با توجه به تاکید ویژه ایشان بر کشورهای هم جهت و اسلامی، مراکز اندیشکده‌ای که به آن اشاره کردند و مدیران دستگاه دیپلماسی و سفرای ما در این کشورها با جدیت تمام این رهنمودها و خطوط ترسیم شده و ابلاغی را پیگیری خواهند کرد و معتقدیم به موازات کار با همه بخش‌های جهان نگاه، نگاه دارای اولویت به کشورهای اسلامی و هم جهت، سیاست ما را که اولویت همسایگی بود با یک گستردگی بیشتری در حوزه خارجی همراه می‌کند.وی افزود: تمرکز و برنامه‌ریزی دقیق‌تر برای کار با کشورهای هم جهت و اسلامی به موازات توسعه کار با همسایگان را به طور ویژه‌تر دنبال خواهیم کرد.
لازم به ذکر است روسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور،‌ مدیران و کارگزاران وزارت امور خارجه با صدور بیانیه‌ای به محضر مقام معظم رهبری اعلام کردند: رهنمودهای حکیمانه معظّم‌له را به گوش جان شنیده و آن را حجّت و چراغ راه خویش قرار می‌دهیم. متن کامل بیانیه قدردانی روسای نمایندگیهای جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور ،‌ مدیران و کارگزاران وزارت امور خارجه به محضر مقام معظم رهبری بدین شرح است:با درود به روح مطهّر حضرت امام راحل عظیم‌الشان (رحمه الله علیه) و شهدای طریق حقّ و با تبریک دهه کرامت و میلاد حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها) و حضرت ثامن الحجج (علیه آلاف التحیه و الثناء)،‌ خداوند متعال را شاکریم که دگربار این توفیق برای ما روسای نمایندگیهای جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور،‌ مدیران و کارگزاران وزارت امور خارجه حاصل گردید تا در نشستی سرشار از محبّت، دلبستگی و ارادت، رهنمودهای حکیمانه معظّم‌له را به گوش جان شنیده و آن را حجّت و چراغ راه خویش قرار دهیم.
بدون شک دیدار و میثاق مجدّد فرزندانتان در وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، قوّت قلبی دوچندان برای ادامه راه پر فراز و نشیب در مناسبات بین‌المللی و امید به موفقیت در تحقّق اهداف سیاست خارجی کشور عزیزمان و انجام مسئولیّت‌های خطیر در شرایط پیش‌رو است.
بر خود لازم می دانیم که با اتکاء به توصیه‌های حکیمانه معظّم‌له و نصب‌العین قراردادن اصل عزت،‌ حکمت و مصلحت، تلاش‌ خویش را برای پیشبرد اهداف مقدّس نظام جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر دیپلماسی عزّت‌مدار، تعاملات خردمندانه و محاسبه شده و انعطاف مبتنی بر مصلحت به منظور عبور از موانع قرار دهیم.
بیانات حضرتعالی در تبیین الگوی دیپلماسی کارآمد و موفّق و نیز تبیین شرایط حاکم بر تحولات جهانی، راهبردی دقیق برای رویکرد سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران و مبنای مستحکمی جهت بازطراحی دیپلماسی کشور است که بر این اساس، وزارت امور خارجه تمام مساعی خویش را به کار خواهد گرفت تا افق پیش رو را در این چارچوب ترسیم نماید. دستگاه دیپلماسی ضمن برنامه‌ریزی جامع و توجه جدی به ضوابط شش‌گانه مدّنظر معظّم‌له،‌ اهتمام خود را جهت اقناع گفتمان عدالت محور و جهان شمول انقلاب اسلامی و تقویت هرچه بیشتر نقش و جایگاه ایران عزیز،‌ در نظم در حال تحول جهانی بکار خواهد بست. همان گونه که در بیانات معظّم‌له نیز مورد تاکید قرار گرفت، دستگاه دیپلماسی براساس رویکرد دولت مردمی، بر آن است تا با جذب و تربیت نیروی جوان متعهد، انقلابی و مجهز به دانش دیپلماسی و همزمان بهره‌مندی از تجربیات غنی و توان کارشناسی وزارت امور خارجه،‌ برای صیانت از منافع ملی و حقوق ایرانیان در سراسر جهان بیش از پیش کوشا باشد. همان گونه که رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند بسط و تعمیق قلمرو کنشگری جمهوری اسلامی ایران در عرصه منطقه و جهان،‌ به عنوان یک ضرورت اساسی در دستور کار مستمر دستگاه دیپلماسی قرار گرفته که امید است با عنایات حضرت ولی عصر (ارواحنا له الفداء) به نقاط عطف تازه‌ای در این عرصه دست یابد. با قدردانی مجدّد از اعتماد معظّم‌له به وزارت امور خارجه و توصیه‌های راهبردی حضرتعالی و با درک اهمیت سیاست خارجی و تاثیرات آن بر کشور، اطمینان مییدهیم که ‌رهنمودهای ارزشمندتان را با جان و دل، اجرایی و پیگیری نموده و در حفظ و پاسداری از هویّت اسلامی، انقلابی و ملی از همه ظرفیت‌ها استفاده خواهیم کرد. عزت، سلامتی و توفیقات مقام عظمای ولایت را از درگاه خداوند متعال خواستاریم.
https://siasatrooz.ir/vdcewn8zvjh8woi.b9bj.html
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی