سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۲:۲۰
کد مطلب : 126019
واکنش ایران به جوسازی‌های غرب در نشست آژانس

بستن پرونده‌های آژانس شرط هر توافقی

تحلیلگر ارشد سیاسی گفت اگر ایالات متحده پرونده‌های ادعایی علیه ایران را در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ببندد و متن توافق هسته‌ای را بپذیرد، ایران مایل به امضای آن خواهد بود.
سید «محمد مرندی» تحلیلگر ارشد سیاسی در گفت‌وگو با المیادین در خصوص بسته شدن موضوع یکی از مکان‌های ادعایی آژانس اتمی علیه ایران گفت دولت‌های غربی از ابتدا درباره فعالیت هسته‌ای ایران دروغ می‌گفتند و امروز این موضوع ثابت شده است. دوشنبه ۱۵ خرداد نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین آغاز به کار کرد و «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس در ابتدای این نشست در بیانیه‌ای اعلام کرد فرآیند اجرای بیانیه مشترک با ایران آغاز شده و پیشرفت‌هایی حاصل شده است.مرندی اظهار داشت: اکنون با بسته شدن دو پرونده اخیر، تعداد پرونده‌ها در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی [درباره برنامه هسته‌ای ایران] کاهش یافته است. وی با بیان این که «متن [توافق هسته‌ای] اساساً آماده است و منتظر امضای دو طرف است»، افزود زمان توافق رسیده است.
مرندی در ادامه این مصاحبه، رافائل گروسی مدیرکل کنونی آژانس بین المللی انرژی اتمی را غیرمستقل خواند و گفت: اگر ایالات متحده پرونده را در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ببندد و متن را که هم ایران و هم جوزپ بورل (مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا) مناسب دانستند، بپذیرد، آن زمان ایران مایل به امضای توافق خواهد بود.
این تحلیلگر که پیش‌تر هم گفته بود ایران آماده توافق هسته‌ای است و این آمریکاست که از اراده سیاسی لازم برای امضای چنین توافقی برخوردار نیست، افزود: اگر آمریکایی‌ها اراده داشته باشند، (توافق) می‌تواند به سرعت امضا شود. اما باز هم ایران قصد ندارد بنشیند و منتظر بماند و از فرصت‌ها نهایت استفاده را می‌برد. به گفته مرندی، [توافق هسته‌ای] به شکلی بنا خواهد شد که [در بحث] احیای توافق هسته‌ای جا برای تقلب کشورهای غربی بسیار ناچیز باشد یا اصلاً وجود نداشته باشد. این کارشناس ارشد سیاسی تاکید کرد: «ایرانی‌ها قصد ندارند منتظر ایالات متحده بمانند، آن‌ها با کشورهای آسیایی رابطه برقرار می‌کنند، با روسیه، چین، هند...زمان به نفع آمریکا و اروپایی‌ها نیست».او همچنین سیاست واشنگتن در غرب آسیا را حفظ وضعیت تفرقه به نفع رژیم صهیونیستی خواند و در بخش دیگری از اظهاراتش گفت «جهان در حال تکامل با افول آمریکاست... که تحریم‌های آمریکا علیه ایران را تضعیف می‌کند».
در این میان اتحادیه اروپا بیانیه‌ای درباره راستی‌آزمایی و نظارت در ایران به شورای حکام آژانس اتمی ارائه داد. اتحادیه اروپا در ابتدای بیانیه‌ای که روی وبسایت سرویس اقدام خارجی این اتحادیه درباره راستی‌آزمایی و نظارت در ایران منتشر کرده، بار دیگر به اتهام‌زنی علیه برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز جمهوری اسلامی ایران پرداخته و گفته «اتحادیه اروپا به سرمایه‌گذاری دیپلماتیک و سیاسی برای احیای محدودیت‌های لازم بر برنامه هسته‌ای ایران برای اطمینان از این که به سلاح هسته‌ای دست نمی‌یابد، ادامه خواهد داد». در ادامه این بیانیه که دیروز به شورای حکام آژانس ارائه شده، ادعا شده که خطر بحران اشاعه هسته‌ای در منطقه در نتیجه تشدید مسیر هسته‌ای ایران افزایش یافته است. اتحادیه اروپا سپس با انداختن توپ در زمین ایران و بدون اشاره به بدعهدی‌های طرف‌های اروپایی در اجرای برجام، ضمن بیان این که همچنان به برجام متعهد است، ابراز تاسف کرده که «ایران تصمیمات لازم را نگرفته و اقدامات لازم را انجام نداده است، و برعکس همچنان به تشدید چشمگیر برنامه هسته‌ای خود ادامه می‌دهد».
در ادامه این بیانیه ادعا شده، «این علی‌رغم حمایت سیاسی اعضای اتحادیه اروپا و تلاش‌های دیپلماتیک بین‌المللی شدید برای احیای اجرای کامل برجام از جمله تلاش‌های (جوزپ بورل) نماینده عالی اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام بوده است». اتحادیه اروپا سپس در ادامه این بیانیه پرادعا، از همه کشورها خواسته از اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل حمایت کنند. اتحادیه اروپا با شانه خالی کردن از مسئولیت، ابراز تاسف کرده که ایران متن ارائه شده از سوی هماهنگ‌کننده در تاریخ هشتم اوت ۲۰۲۲ را نپذیرفت و مدعی شده تحولات جدید دستیابی به راه‌حل دیپلماتیک را به طور فزاینده‌ای دشوار کرده است.
در ادامه این بیانیه در حالی که آژانس پیشرفت همکاری بین این نهاد و ایران را در گزارش اخیر خود تایید کرد، اتحادیه اروپا درباره «تشدید نگران‌کننده» برنامه هسته‌ای ایران در گزارش‌های آژانس، ابراز نگرانی عمیق کرده است. در این گزارش همچنین به‌رغم تایید مکرر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران از سوی آژانس، در رابطه با گسترش ظرفیت غنی‌سازی و تولید اورانیوم با غنای بالا در ایران ابراز نگرانی و ادعا شده اقدامات ایران توجیه غیرنظامی معتبر ندارد. اتحادیه اروپا در بخش دیگری از این بیانیه با اذعان به گزارش آژانس که در آن عنوان شده توضیحات ایران در خصوص ادعای وجود ذرات اورانیوم ۸۳.۷ درصدی در تاسیسات فردو با یافته‌های این نهاد مغایرت ندارد، باز هم درباره این موضوع ابراز نگرانی کرده و گفته عدم انحراف ایران در این خصوص باید به تایید آژانس برسد. اتحادیه اروپا در ادامه این بیانیه، بر تعهدات ایران ذیل موافقتنامه پادمان تاکید کرده و افزوده ضرورت دارد آژانس هر اقدامی در راستای تشدید فعالیت هسته‌ای ایران را به موقع شناسایی کند و گزارش دهد.
اتحادیه اروپا همچنین ضمن ابراز نگرانی درباره «کار قابل توجه» بر روی اورانیوم فلزی که قبلاً گزارش شده و «دستاوردهای دانش غیرقابل بازگشت» مرتبط به آن، از ایران خواسته کار دیگری در رابطه با تبدیل UF۶ به UF۴ برای تولید اورانیوم فلزی را اغاز نکند و هیچ‌گونه فعالیت مرتبط با تولید اورانیوم فلزی را ادامه ندهد. اتحادیه اروپا همچنین مدعی عدم پیشرفت در خصوص اختلاف ادعایی بین میزان اورانیوم طبیعی اعلام شده از سوی ایران در آزمایشگاه چندمنظوره «جابربن حیان» و مقدار تایید شده آژانس شده و از ایران خواسته این موضوع را طبق خواسته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روشن کند.
https://siasatrooz.ir/vdcgq39qyak9xz4.rpra.html
نام شما
آدرس ايميل شما