پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۳:۱۲
کد مطلب : 126023
وقتی غرب بهبود مناسبات ایران و آژانس را بر نمی‌تابد

اتحادیه اروپا سوار بر توهمات هسته‌ای

اتحادیه اروپا سوار بر توهمات هسته‌ای
در سخنانی که نشانگر نارضایتی غرب از بهبود روابط ایران و آژانس و برملا شدن ادعاهای دروغ غرب علیه ایران می‌باشد، سفیر و نماینده دائم اتحادیه اروپا نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین با تکرار ادعاهای پادمانی علیه برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای کشورمان خواستار سرعت بخشیدن به اجرای توافقات میان ایران و آژانس برای حل‌وفصل مسائل باقی‌مانده شد.
اشتفن کلمنت با ایراد سخنانی در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که یک نسخه آن در تارنمای اتحادیه اروپا منتشر شد ادعا کرد که این اتحادیه «بارها نگرانی های جدی خود را از حضور مواد هسته ای در مکان های اعلام نشده در ایران ابراز کرده است. اتحادیه اروپا عمیقاً نگران است که مکان فعلی این ماده هسته ای و/یا تجهیزات آلوده به مواد هسته ای که ممکن است امروز هنوز در ایران وجود داشته باشد، برای آژانس شناخته شده نیست.وی با اشاره به قطعنامه‌های ضدایرانی شورای حکام که به پیشنهاد غرب و با صحنه‌گردانی رژیم صهیونیستی صادر شد افزود: اتحادیه اروپا بارها از ایران خواسته است تا با ارائه توضیحات فنی معتبر و اعطای دسترسی لازم، فوراً به تعهدات قانونی خود تحت توافقنامه جامع پادمان عمل کند. ما متوجه هستیم که آژانس در حال حاضر هیچ سوال اضافی در مورد وجود ذرات اورانیوم ضعیف شده در مکانی به نام "مریوان" ندارد و معتقد است که این مساله در این مرحله دیگر مطرح نیست. اما اتحادیه اروپا با نگرانی فراوان خاطرنشان می کند که هیچ پیشرفتی در جهت حل مسائل پادمانی باقی مانده در رابطه با دو مکان دیگر، یعنی تورقوزآباد و ورامین، حاصل نشده است. ما از ایران می‌خواهیم اقدامات لازم را بدون تاخیر بیشتر انجام دهد. تمام مسائل پادمان تا زمانی که به طور کامل روشن نشود، تحت نظارت دقیق ما باقی خواهند ماند. ادعاهای سیاسی پادمانی درباره ایران، نخستین بار از سوی نخست‌ وزیر رژیم صهیونیستی مطرح و سپس توسط رسانه‌ها، مقام‌های غربی و در گزارش‌های آژانس دامن زده شد. این رژیم از سال ۹۴ که توافق میان ایران و قدرت‌های جهانی امضاء شد، در تلاش است تا بار دیگر پرونده بسته شده "ابعاد احتمالی نظامی" برنامه هسته‌ای ایران را به واسطه اطلاعات جعلی یا ادعاهای غیرمستند مفتوح ‌سازد.سفیر اتحادیه اروپا در بخش دیگری از سخنانش، از تدابیر جبرانی ایران در برجام ابراز نگرانی کرد و خواستار بازگشت ایران به اجرای کامل تعهدات این توافق شد. وی ادعا کرد: این بسیار نگران‌کننده است که آژانس هنوز نمی‌تواند صحت و کامل بودن اظهارات ایران را تحت ان‌پی‌تی تأیید کند. بنابراین آژانس در موقعیتی نیست که تضمین دهد برنامه هسته ای ایران منحصراً صلح آمیز است.
همزمان با این تحرکات وزارت امور خارجه انگلیس با صدور بیانیه‌ای به رونمایی از موشک هایپرسونیک «فتاح» نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی واکنش نشان داد و با تکرار ادعاها علیه برنامه دفاعی ایران مدعی شد که این اقدام تهدیدی برای امنیت جهانی به شمار می‌رود. در این بیانیه که یک نسخه آن در تارنمای دولت انگلیس منتشر شد، ادعا شده است: ایران با وجود درخواست‌های مکرر شورای امنیت سازمان ملل درخصوص توقف برنامه موشکی‌اش، ساخت یک موشک بالستیک جدید را اعلام کرده است.
در نقطه مقابل سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی با اشاره به نزدیک شدن تاریخ یکی از بندهای غروب برجام در زمینه برنامه موشکی ایران، گفت که دولت بایدن تا کنون نتوانسته است به استراتژی گسترده‌ای در قبال ایران برسد.سناتور جیم ریش، با یادآوری این که ممنوعیت‌ها علیه موشک‌های بالستیک ایران در ماه اکتبر سال جاری میلادی منقضی می‌شوند، گفت: «به غروب خطرناک دیگری از برجام نزدیک می‌شویم.» از سوی دیگر یک مقام ارشد کاخ سفید در نشست خبری به رونمایی ایران از موشک هایپرسونیک «فتاح» واکنش نشان داد.جان کربی در نشست خبری در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره این موضوع گفت: «دولت [جو] بایدن در مقابله با اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه و از جمله با توسعه برنامه موشک‌های بالیستیک این کشور بسیار شفاف، دقیق و قاطع عمل کرده است.»همچنین وزیر جنگ رژیم صهیونیستی پس از رونمایی از موشک هایپرسونیک ایران ادعا کرد تل‌آویو در هر صورت راهی پیدا خواهد کرد.
تحرکات ضد ایرانی غرب و صهیونیست‌ها در حالی صورت می‌گیرد که در ادامه توسعه همگرایی میان کشورهای منطقه علیرضا بیکدلی، معاون کنسولی وزارت امور خارجه کشورمان با معاون وزیر خارجه عربستان در ریاض دیدار کرد.سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران و دفتر نمایندگی دائم ایران در سازمان همکاری اسلامی در جده دیروز بازگشایی ‌شد.
https://siasatrooz.ir/vdcb50b8frhb5gp.uiur.html
نام شما
آدرس ايميل شما