پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۳:۱۲
کد مطلب : 126026
سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سیاست روز:

باید زمینه‌های ارتکاب جرم در جامعه برداشته شود

باید زمینه‌های ارتکاب جرم در جامعه برداشته شود
ستایشی در پاسخ به خبرنگار سیاست روز درباره اقداماتی که برای اصلاح مجرمان برداشته شده است گفت: باید زمینه‌های بروز و ارتکاب جرم در جامعه برداشته شود جامعه‌ای که در آن فقر و فساد و بیکاری به حداکثر برسد دارای زمینه‌های رشد فساد خواهد بود و بر همین اساس باید سرمنشاءهای بروز جرم را مسدود کرد.
ستایشی ادامه داد: انشاالله به گونه‌ای عمل خواهد شد که به نتیجه مثبت دست یابیم و بازگشت مجرمان به جامعه باید مقدماتی داشته باشد که ازجمله آن مشارکت فعال دستگاه‌های دیگر است. سخنگوی قوه قضائیه آخرین وضعیت پرونده سرقت از صندوق امانات بانک ملی را نیز تشریح کرد.
مسعود ستایشی سخنگوی قوه قضائیه در بیست‌وششمین نشست خبری خود با اصحاب رسانه با اشاره با وضعیت حمید نوری در زندان سوئد اظهار کرد: انسانی نزدیک به هزار و ۳۰۰ روز در زندان انفرادی بدون دسترسی هر انسان نگهداری شود و صدایی از مدعیان حقوق بشر بلند نمی شود. داغ ننگ مهر سکوت بر این مدعیان پاک شدنی خواهد بود؟ امید داریم که این حق مظلوم گرفتنی است و به زودی آزادی حمید نوری و سایر زندانیان که از سرزمین‌شان دور هستند، فراهم شود.
سخنگوی قوه قضائیه درباره آخرین وضعیت پرونده سرقت از بانک ملی گفت: اگر جلسه آتی این سوال مطرح می شد، پاسخ بهتری داده می شد. با این حال باید بگویم که این پرونده واجد اهمیت خاص است. محتویات این پرونده ۱۴ هزار صحفه و در مرحله دادسرا است. ۲۸ نفربه اتهام مشارکت در سرقت حدی و تخریب اموال دولتی و تسهیل مال نامشروع و پولشویی متهم هستند.
وی گفت: ۴۰۰ میلیارد تومان به نرخ امروز از متهمان مسترد شده و تحویل مال باختگان شده است و حدود ۳۰۰ میلیارد در شرف بررسی و کارهای نهایی است. تلاش های شبانه روزی برای استرداد اموال مسروقه از ناحیه بزه دیدگان در حال انجام است و تمامی متهمان برای اخذ آخرین دفاع احضار شدند. بازپرس این پرونده در حال رسیدگی به این پرونده خاص است و انشالله در ایام آتی اخبار خوبی در این رابطه داریم که به زودی اطلاع رسانی خواهیم کرد.
وی در رابطه با ترک فعل مسئولان اظهار کرد: ماده ۵۶ قانون مجازات اسلامی در رابطه با ترک فعل مسئولان است. بر اساس آخرین اطلاعی که دارم که لایحه مربوط به ترک فعل تدوین شده و ان شالله به زودی این لایحه را تقدیم دولت خواهیم کرد تا با تمسک به مقررات دقیق تر و روشن تر نسبت به موضوع ترک فعل بپردازیم.
ستایشی در رابطه با وظایف دستگاه ها در رابطه با قانون حوزه عفاف و حجاب گفت: آنچه مأموریت ما بوده منطبق با موازین صورت پذیرفته است. برخی دستگاه های دیگر نیز وظایفی داشتند که انجام نشده و یا انجام ناقص انجام شده که با آنها هم برخورد داشتیم. در همین رابطه معاونت حقوق عامه دادستانی کل کشور به برخی دستگاه ها تذکرات لازم را داده است.
وی در زمینه برخی برخوردهای بد با خبرنگاران گفت: قوه قضائیه با خبرنگاران عزیز مهربان خوب و صمیمی و با تعامل کار را انجام می‌دهد. ما نامهربانی نخواهیم کرد، خبرنگار جایگاه ویژه ای دارد. اولین مرحله حمایت قوه قضائیه این است که نگاه مانع بودن خبرنگاران در روندهای قضائی به روند تعامل تبدیل کند. خبرنگاران کمک کننده به دستگاه قضا دیده می شوند.
سخنگوی قوه قضائیه گفت: استفاده مؤثر از مجازات‌های جایگزین حبس اهمیت به‌سزایی دارد. تعیین شعب اختصاصی برای مجازات‌های جایگزین حبس نیز در دستور کار است به علاوه اینکه حرفه آموزی و اشتغال زندانیان نیز یکی دیگر از اقدامات است و اگر افراد دارای توانایی علمی و فنی نشوند نمی‌توان تر آنها انتظار کاری درست داشت.
وی درباره قتل مرحومه نسیم صدقی گفت: رسانه‌های معاند مبادرت به کشته سازی خلاف واقع داشته اند، این خانوم توسط شخصی به نام کسری مددی به قتل رسیده است و بعد از قتل قاتل مبادرت به خروج از کشور از مرز کشور ترکیه می‌کند و سپس به یکی از کشورهای خلیج فارس می‌رود که با توجه به اعلان قرمز در همان کشور دستگیر می‌شود و به کشور بازگردانده می‌شود. متهم از ۱۰ خرداد تحت قرار بازداشت با اتهام قتل عمدی است و پرونده مفتوح است.

هدی بذرافشان
https://siasatrooz.ir/vdcewp8zpjh8w7i.b9bj.html
نام شما
آدرس ايميل شما