شنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۲۱:۴۲
کد مطلب : 92144
دیده‌بان حقوق بشر: عربستان همچون اسرائیل در حال ارتکاب جنایت جنگی است

آل‌سعود به دنبال نسل‌كشي پيش از آتش‌بس

آل‌سعود به دنبال نسل‌كشي پيش از آتش‌بس

عربستان در حالي ادعاي آغاز آتش‌س از روز سه‌شنبه را مطرح مي‌سازد كه همچنان حملات اين رژيم به مناطق مختلف يمن ادامه دارد بگونه‌اي كه ديده‌بان حقوق بشر اعلام كرد عربستان همچون رژيم صهيونيستي در حال نسل‌كشي و جنايات جنگي است.
رژيم سعودي كه داغ تعظيم يمني‌ها در برابر زياده‌خواهي‌هايش بر دلش مانده همچنان به كشتار مردم ادامه مي‌دهد چنانكه مدیر دیده‌بان حقوق بشر جهانی، تجاوز عربستان به یمن و بمباران شهرها را همانند جنایات اسرائیل به لبنان و غزه توصیف کرد.
«کنث راث» در توئیتر خود نوشت: عربستان همچون اسرائیل در حق غیر نظامیان دچار جنایت جنگی می‌شود و با هشدار به غیر‌نظامیان از آن‌ها می‌خواهد تا خانه‌های خود را تخلیه کنند و در صورت عدم تخلیه، بمباران علیه غیر‌نظامیان را مشروع می‌داند. عربستان سعودی بمباران جنون‌آمیزی را علیه مردم استان صعده، در شمال یمن آغاز کرده است و پیش از آن از اهالی این منطقه خواسته بود تا خانه‌های خود را ترک کنند. همچنین شبکه المنار، گزارش داده است، ديروز هواپیماهای سعودی منطقه البقع در صعده را با ۱۶۰ موشک بمباران کردند.
در‌پی انتشار بیانیه عربستان مبنی بر موقتی بودن آتش‌بس و انجام حملات شدیدتر در استان صعده، سازمان پزشکان بدون مرز با انتقاد از این بیانیه هشدار داد که بمباران صعده ممکن است به کشتاری فجیع منتهی شود.
اين در حالي است كه آمريكا همچنان به حمايت از جنايات سعودي‌ها ادامه مي‌دهد چنانكه منابع خبري اعلام كردند اوباما رئیس‌جمهوری آمریکا روز چهارشنبه، پیش از دیدار با سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس با پادشاه عربستان دیدار می‌کند منابع یمنی اعلام کرده‌اند که نیروهای عربی وارد کشور اریتره در ساحل غربی دریای سرخ شده‌اند و آماده مداخله زمینی در یمن هستند. در همین حال سخنگوی ائتلاف عربی دو شهر شیعه‌نشین صعده و مران را مناطق جنگی اعلام و تاکید کرد که عملیات آتی گسترده‌تر از "توفان قاطع" خواهد بود.
در همین حال احمد عسیری، مشاور وزیر دفاع عربستان و سخنگوی ائتلاف عربی علیه یمن در کنفرانسی خبری اعلام کرد: صعده و مران (دو شهر شیعه نشین شمال یمن که خواستگاه اصلی حوثی‌ها هستند) مناطق نظامی هستند که هدف قرار می‌گیرند. این امر بدین معناست که جنگنده‌های عربستانی بدون تفاوت قائل شدن میان اهداف نظامی و غیر‌نظامی به بمباران شهرهای مذکور که هزاران نفر جمعیت دارند، خواهند پرداخت. در حالی که تجاوز عربستان به یمن همچنان ادامه دارد و کودکان یمنی برای در امان ماندن از این حملات خود را در گودال‌ها و حفره‌ها پنهان می‌کنند، یونیسف نسبت به عواقب اعمال محدودیت‌ بر واردات مواد غذایی و سوخت به یمن که مانع کمک‌رسانی به یمنی‌هاست و حیات هزاران کودک را در معرض خطر قرار می‌دهد، هشدار داد.
این نهاد بین‌المللی اعلام کرد که کمبود مواد غذایی و سوخت زندگی بیش از ۱۲۰ هزار کودک را تهدید خواهد کرد و اگر اقداماتی اتخاذ نشود طی سه ماه آتی این کودکان دچار سوءتغذیه شدید می‌شوند و این در حالی است که ۱۶۰ هزار کودک نیز پیش از ۲۶ مارس گذشته از سوءتغذیه شدید رنج می‌بردند. یونیسف اعلام کرد به دلیل فروپاشی بخش بهداشت یمن احتمال دارد حدود ۱/۵ میلیون کودک زیر پنج سال به بیماری‌هایی دچار شوند که زندگی آنها را به شدت تهدید می‌کند.
به گفته سخنگوی یونیسف ۱.۲ میلیون کودک به دنبال توقف واکسیناسیون در تعدادی از مراکز بهداشتی در مناطق مختلف در معرض بیماری‌هایی از جمله التهاب ریوی و حصبه قرار دارند و هیات‌های انسانی سازمان ملل قادر به وارد شدن به برخی مناطق نیستند. جنگنده‌های عربستان سعودی برای جلوگیری از رسیدن کمک‌هاي انسانی به یمن بار دیگر فرودگاه بین‌المللی این شهر را بمبماران کردند. از سوی دیگر کمیته‌های مردمی و ارتش یمن موفق شدند شهر «العریش» واقع در استان عدن در جنوب یمن را به صورت کامل از عناصر گروه تروریستی القاعده پاکسازی کرده و مقادیری ادوات نظامی به غنیمت بگیرند.
از سوی دیگر ارتش یمن و کمیته‌های مردمی پیشروی خود را به سمت منطقه «المنداره» واقع در «شیخ عثمان» در استان عدن ادامه می‌دهند.عبدالسلام الوجیه دبیر‌کل هیئت علمای یمن تأکید کرد که ملت یمن در برابر تجاوز عربستان سعودی از شرف، آبرو و کرامت خود دفاع خواهد کرد. درحالی که دولت و ارتش پاکستان خواسته عربستان مبنی بر اعزام نیرو به جنگ یمن را رد کردند، سفیر این کشور در پاکستان در ملاقات با جرگه قبایلی این کشور خواستار اعزام ۵۰ هزار نیرو برای شرکت در جنگ یمن شده است.

https://siasatrooz.ir/vdcjxveh.uqe8xzsffu.html
نام شما
آدرس ايميل شما