يکشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۴
کد مطلب : 96565
سازمان بهداشت جهانی تلفات تجاوز عربستان به یمن را ۶۶۰۰ کشته و ۳۳ هزار زخمی اعلام کرد

۵۰۰ روز وحشی‌گری سعودی

۵۰۰ روز وحشی‌گری سعودی

موسسه 'شورای نروژی پناه‌جویان' در گزارشی که به مناسبت پانصدمین روز مداخله نظامی عربستان در یمن منتشر کرد در حالی که در این مدت در جنایات سعودی دهها هزار نفر کشته و زخمی و میلیون‌ها نفر در‌‌ آستانه مرگ قرار گرفته‌اند.
شورای نروژی پناه‌جویان در گزارشی نوشت: امروز پانصدمین روز تشدید درگیری در یمن است؛ فاجعه‌ای که میلیون‌ها غیرنظامی یمنی را هدف قرار داد و باعث آوارگی و فقر بیش از پیش آن‌ها شد.عربستان با همراهی هم پیمانانش و با حمایت غرب از ابتدای سال ۱۳۹۴ به بهانه حمایت از دولت مستعفی یمن، حملات هوایی و حصر همه جانبه را در این کشور آغاز کرد.یان اگلند دبیرکل این موسسه در گزارش خود افزود: فقط از طریق توافق صلحی جامع است که می‌توان چرخه باطل خشونت را در یمن شکست؛ هرچند، طی ۵۰۰ روز گذشته این تلاش بی‌ثمر مانده و ممکن است آنقدر دیر شود که دیگر نتوان شرایط را به وضعیت قبل بازگرداند.شورای نروژی پناه‌جویان افزود: طی این مدت بیش از ۶ هزار و ۵۰۰ غیرنظامی کشته و بیش از ۳۲ هزار نفر زخمی شده‌اند. از هر ۱۰ یمنی، ۸ نفر نیازمند کمک‌های بشردوستانه هستند.
تقریبا سه میلیون یمنی خانه‌هایشان را رها کرده و بیش از ۲ میلیون نفر همچنان آواره‌اند. دو سوم آوارگان داخلی ۱۰ ماه یا بیشتر است که بی‌خانمان هستند.بیش از ۱۴ میلیون یمنی قادر به تامین غذای مورد نیاز خود نیستند و بیش از نیمی از آن‌ها با ناامنی غذایی دست به گریبانند.تقریبا ۲۰ میلیون نفر از کل جمعیت۲۱ میلیون نفری دسترسی به آب سالم ندارند.بیش از ۱۴ میلیون نفر از خدمات بهداشتی-درمانی بی‌بهره‌اند. این گزارش اضافه کرد که محاصره تجاری عربستان علیه یمن، اقتصاد شکننده این کشور فقیر را فلج کرده و همین امر باعث تورم و افزایش بی‌رویه قیمت‌ها شده است.بیشتر آوارگان یمنی با خویشاوندانشان زندگی می‌کنند یا درخانه‌های استیجاری موقت ساکن شده‌اند. حدود ۳۵۰ هزار نفر از آوارگان یمنی در سرپناه‌های جمعی و ساختمان‌های متروکه مانند مدارس و بیمارستان‌ها سکنی گزیده‌اند. بسیاری از مردم نیز ناگزیر شب‌ها را بدون سرپناه به صبح می‌رسانند. برخی خانواده‌ها که جایی برای رفتن نداشته‌اند در شرایطی که اطرافشان بمباران می‌شود، همچنان در خانه‌هایشان مانده‌اند.این گزارش در پایان نوشت: به رغم شرایط اسفبار، واکنش جهان به بحران یمن بسیار کم و ناکافی بوده است. در حالی که هشت ماه از سال میلادی جاری سپری شده، از حدود ۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار بودجه‌ای که برای کمک به وضعیت انسانی یمن لازم است، فقط یک چهار تاکنون تامین شده است. لازم به ذکر است یکی از اعضای هیئت انصارالله یمن در مذاکرات صلح کویت، حقیقت دور نخست مذاکرات صلح یمن و نقش آمریکا در کارشکنی در رسیدن به راهکار بحران را فاش کرد. مهدی المشاط، عضو هیئت انصارالله در مذاکرات کویت روز جمعه در صفحه خود در فیسبوک نوشت: در دور نخست مذاکرات نتایج خوبی درباره حل بحران با توافق درباره پرونده ریاست جمهوری و نخست وزیری و کمیته امنیتی-نظامی به دست آمد. توافق شد که فرستاده سازمان ملل این نتایج را طی تعطیلات عید بررسی کند و ما بعد از یک هفته فقط برای امضا بازگردیم نه برای بحث و بررسی اما آمریکا این تحرکات را به شکست کشاند. خبر دیگر آنکه عملیات عربستان و شبه نظامیان وابسته به رئیس جمهور مستعفی یمن که تلاش کرده بودند به استان جوف یمن نفوذ کنند با شکست مواجه شد.

https://siasatrooz.ir/vdcammno.49nii15kk4.html
نام شما
آدرس ايميل شما