میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۳ دی ۱۴۰۰ ساعت ۰۱:۳۳
 
 
کدام فرصت؟
همزمان با مذاکرات میان آمریکا روسیه و ناتو و روسیه، در اقدامی تامل برانگیز...
همزمان با مذاکرات میان آمریکا روسیه و ناتو و روسیه، در اقدامی تامل برانگیز جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یادداشتی نوشت، این نهاد باید از فرصت بحران پیش آمده با روسیه استفاده کرده و منافع خود را دنبال کند.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا افزود: دو چیز واضح است: باید در اتحادیه اروپا موضعی واحد اتخاذ شود و باید نقش خود را نهادینه کنیم و آن را با مسیرهای اقدام مستحکم مورد حمایت قرار داد. حال این سوال مطرح است که منافع ادعایی بورل چیست و وی از این سخنان از چه اهدافی سخن می‌گوید؟ نگاهی به کارنامه تحولات روابط روسیه با اروپا بویژه در ماه‌های اخیر که منازعات طرفین بر سر اوکراین شدت گرفته است بیانگر آن است که اروپا هزینه‌های اقتصادی و سیاسی بسیاری را در این تقابل متحمل شده است بویژه اینکه اروپا به دشت به تامین انرژی از روسیه وابسته است.
این رویکرد در حالی صورت گرفته است که مذاکرات میان روسیه و آمریکا بر سر آنچه حل منازعه اوکراین نامیده می‌شود بدون حضور اروپا برگزار می‌گردد به عباراتی دیگر عملا آمریکا اروپا را از میدان بازی خارج کرده و فقط هزینه‌های این منازعات را پرداخته است. این روند چنان بوده که بورل در سفر به اوکراین اعلام کرد که نباید اجازه داد اروپا از میدان به در شود. پیش از این نیز وی هنگام خروج غیر مسئولانه و ناگهانی آمریکا از افغانستان اعلام کرده بود که اروپا ماهیت خود را از دست داده و صرفا به یک ماشین صدور بیانیه مبدل شده است. وی در ادامه خواستار تشکیل ارتش مستقل اروپایی به جای ناتو برای تامین امنیت اروپا شده بود. مجموع این برآیندها نشان می‌دهد که منظور بورل از فرصت تنش با روسیه برای اهداف اروپا، نوعی حرکت به بازآفرینی جایگاه سیاسی و اقتصادی اروپا ورای وابستگی به آمریکا است. رویکردی که نشات گرفته از خیانت‌ها و رفتارهای غیر سازنده آمریکا در قبال کشورهای اروپایی است چنانکه آمریکا با قرارداد ساخت زیر دریایی هسته‌ای برای استرالیا عملا فرانسه را دور زد و خسارت‌های بسیاری بر آن تحمیل نمود.

نویسنده: فرامرز اصغری
کد مطلب: 121270
 
Share/Save/Bookmark