میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۴۰
 
 
سخنگوی وزارت خارجه مطرح کرد:
نقض آشکار حقوق و مصونیت‌های اسدالله اسدی
نقض آشکار حقوق و مصونیت‌های اسدالله اسدی
 
سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن هشدار به مقامات بلژیک بار دیگر عنوان داشت که نقض آشکار حقوق و مصونیت‌های اسدالله اسدی روی داده است.
سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه در نشست هفتگی با خبرنگاران ضمن تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.
وی در پاسخ به سؤالی درباره سفر انریکه مورا معاون مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده مذاکرات وین به تهران و تحرکات آشکار رژیم صهیونیستی و این‌که در چه مرحله‌ای از توافق هستیم؟ گفت: هر موقعی که ابتکاری انجام و تحرکی در حوزه دیپلماسی انجام می‌شود، رژیم جعلی اشغالگر قدس تحرکات خودش را بر ضد دیپلماسی انجام می‌دهد و چیز جدیدی نیست. خطیب‌زاده درباره سفر مورا اظهار داشت: در ادامه تماس‌ها بین ایران و هماهنگ کننده مذاکرات وین انجام می‌شد، امیرعبداللهیان و بورل در گفت‌وگوی تلفنی توافق کردند این گفت‌وگوها و پیام‌هایی که رد و بدل می‌شود این بار به صورت حضوری و رو در رو انجام شود و آقای مورا به ایران بیاید که آقای مورا به تهران آمد و مذاکرات بسیار جدی و معطوف به نتیجه و همراه با ابتکارات خاص از سوی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد. ایشان چند دور گفت‌وگوهای طولانی با آقای باقری داشت.وی یادآور شد: برخی راه‌حل‌هایی که پیشنهاد شد، قرار شد طرف آمریکایی اگر پاسخ دهد ما می‌توانیم در موقعیتی قرار بگیریم که همه طرف‌ها به وین برگردند. اگر امروز آمریکا تصمیم سیاسی خود را اعلام کند که ما هنوز دریافت نکردیم می‌توانیم گام مهمی در پیشرفت مذاکرات برداریم.خطیب‌زاده درباره انتشار دست نوشته‌هایی از اسدالله اسدی دیپلمات بازداشت شده ایران در بلژیک و اقدامات وزارت خارجه برای آزادی این دیپلمات ایرانی هم اظهار داشت: متاسفانه یک دیپلمات جمهوری اسلامی ایران با نقض بدیهی‌ترین مصونیت‌ها و برخلاف کنوانسیون ۱۹۶۱ وین برخلاف مقررات و معاهدات بین‌المللی با نقض آشکار مصونیت‌ها و حقوق این دیپلمات، توسط دولت آلمان و دولت بلژیک دستگیر شده است. کل فرآیند غیرقانونی بوده و ایشان در شرایط نامناسبی نگهداری شده و منتقل و حقوقش نادیده گرفته شده است. طبیعی است نادیده گرفته شدن بدیهیات حقوق بشری درباره هر کسی اعمال شود، زشت است.
وی یادآور شد: البته این‌که مصونیت‌های دیپلماتیک رعایت نشده و بدعتی در حقوق دیپلماتیک و مصونیت‌ها توسط کشورهای عضو اتحادیه اروپا رخ داده است، جای تاسف دارد. البته جمهوری اسلامی ایران هم از مجاری دوجانبه و هم مجاری خاص خود این موضوع را پیگیری کرده است و ترجیح بوده از همین طریق موضوع حل شود و البته ارجاع به مراجع ذیربط بین‌المللی و حقوق بشری در دستورکار جدید قرار گرفته است چون متاسفانه نقض آشکار حقوق و مصونیت‌های اسدی صورت می‌گیرد.این دیپلمات ارشد ایرانی بیان کرد: باعث تاسف است که دولت‌های اروپایی فکر می‌کنند برای مجرمین و تبعه‌های باسابقه و جاسوسان و کسانی که با نقشه وارد ایران شدند و کارهای ضد امنیت ملی انجام دادند، می‌توانند هیاهو و ادعا کرده و دمارش بدهند و این نمایش‌ها را برقرار کنند، در حالی که ناقض حقوق اولیه دیپلمات‌های جمهوری اسلامی ایران هستند.خطیب‌زاده افزود: کل فرآیند بازداشت، استرداد، دادگاه، صدور حکم و رفتارهایی که با آقای اسدی شده کلا غیرمشروع است و ما کل این فرآیند را غیرقانونی می‌دانیم.وی درباره سفر خانم دوهان گزارشگر ویژه سازمان ملل برای بررسی آثار منفی اقدامات قهری یک‌جانبه نیز گفت: خانم دوهان ایران است و تا پس فردا که در ایران ملاقات‌هایش را انجام می‌دهد و فکر می‌کنم روز چهارشنبه جمع بندی سفر خودش را به رسانه‌ها اعلام خواهد کرد.
سخنگوی وزارت خارجه درباره حکم «احمدرضا جلالی» و توصیه نامه‌های مسافرتی برخی کشورهای اروپایی برای عدم سفر به ایران و بازداشت شهروندان اروپایی و این‌که ایران به دنبال مبادله آنها با حمید نوری و اسدالله اسدی نیز اظهار داشت: آقای جلالی سه سال قبل دستگیر شده و حکم امنیتی دارد و جاسوسی کرده و همکاری نزدیک با موسا دارد و از طریق یکی از کشورهای اروپایی بر ضد امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران کار کرده و باعث خسارات جانی علیه دانشمندان ما شده است. موضوع ایشان کاملا روشن است این‌که برخی گروکشی‌ها انجام می‌شود نه قابل قبول است و نه پذیرفتنی.
کد مطلب: 122585
 
Share/Save/Bookmark