میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۳۰
 
 
بورل به خروج آمریکا از برجام بدون هیچ هزینه‌ای اذعان کرد
اعتراف به حقانیت تضمین‌خواهی ایران
در سخنانی که بیانگر حقانیت مواضع ایران مبنی بر تضمین خواهی از طرف‌های برجامی برای تکرار نشدن بدعهدی‌های گذشته است بورل به خروج بدون هزینه آمریکا از برجام اذعان کرد.
جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گفت‌وگو با یک رسانه اسپانیایی زبان خاطر نشان کرد که برجام هنوز نمرده است.بورل در مصاحبه اختصاصی خود با columnadigital در پاسخ به سوالی درباره سرنوشت برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) اظهار داشت: خود این توافق که به معنای عدم تبدیل شدن (ایران) به یک قدرت هسته‌ای در ازای مشارکت این کشور در تجارت بین‌الملل و به‌ویژه صادرات نفت بود، به‌طور عملی بازسازی شده بود.وی ادامه داد: ترامپ بدون هزینه آن را نابود کرد. اگرچه توافق به درستی کار می‌کرد اما (ایالات متحده) از آن خارج شد. پس از آن، توافق عملا به پایان رسید، هرچند پس از آن امکان رسیدن به نقطه پایان وجود نداشت. اکنون نیز ایران وارد شرایطی شده است که دستیابی به هر نوع توافقی را بسیار دشوار می‌کند.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با تکرار ادعاهای ساختگی غرب مبنی بر سرکوب معترضان در ایران و همچنین ادعای بی‌اساس کمک نظامی ایران به روسیه در جنگ علیه اوکراین مدعی شد که این‌ها دلایلی است که احیای توافق هسته‌ای با ایران را سخت‌تر می‌کند.وی در پاسخ به این سوال که آیا برجام کاملا متوقف شده است؟ تاکید کرد: متوقف شده اما نمرده است.بورل افزود: نه ، (نمرده است) اما بستگی به من دارد که تلاش کنم آن را زنده نگه دارم. این را می‌دانم و هر روز با خود این موضوع را تکرار می‌کنم که اتفاقاتی که در ایران می‌افتد، کار را بسیار دشوارتر کرده است.
در این میان وال استریت جورنال از اقدام جدید ضدایرانی واشینگتن برای تشدید فشار بر شرکت‌های چینی خبر داد.روزنامه وال استریت جورنال به نقل از منابع مطلع آمریکایی نوشت واشینگتن در حال بررسی تحریم‌های جدید علیه چند شرکت چینی به ادعای فروش تجهیزات نظارتی به ایران است.به نوشته این روزنامه، مقامات آمریکایی در مراحل پیشرفته‌ای از مذاکره برای اعمال تحریم‌ها هستند و بر «تیاندای تکنولوژی»، شرکت تولید کننده تجهیزات الکترونیکی مستقر در شهر تیانجین چین، که محصولات خود را به ایران فروخته است،
متمرکز شده‌اند.
وال استریت جورنال می‌نویسد اطلاعات آماری گمرک چین نشان می‌دهد صادرات تجهیزات ضبط ویدئویی به ایران در ماه‌های اخیر دو برابر شد.طبق این گزارش ، ایالات متحده همچنین در حال بررسی این موضوع است که آیا یک شرکت تولیدکننده دوربین‌های امنیتی و تشخیص چهره چینی دیگر ابزارهای نظارتی را به ایران فروخته است یا خیر.
در صورت اعمال این تحریم‌ها، دسترسی این شرکت‌ها به بازارهای آمریکا و استفاده از نظام بانکی ایالات متحده قطع خواهد شد.پیشتر گزارش شده بود شرکت آمریکایی اینتل کورپ، فعال بزرگ حوزه صنعت نیمه هادی در کالیفرنیا، قطعاتی در اختیار «تیاندی تکنولوژی» قرار می‌داده است.اما اینتل کورپ پیش از اعلام این تحریم‌ها، نام شرکت «تیاندی تکنولوژی» را از وبسایت خود به عنوان طرف تجاری حذف کرد.
در این میان هم نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی گفت که مواضع این رژیم و کشورهای اروپایی در قبال ایران یکی نیستند.بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی که اخیرا در سفر به فرانسه با امانوئل ماکرون، رییس جمهور این کشور درباره ایران و برنامه هسته‌ای آن رایزنی کرد، در جلسه کابینه‌اش گفت که اروپا در زمینه مبارزه با دست‌یابی ایران به یک سلاح اتمی، هم‌سوتر شده است.علیرغم این که مقامات ایران تاکید کرده‌اند، تولید و به کارگیری تسلیحات اتمی جایی در دکترین دفاعی کشور ندارد، نتانیاهو با اشاره به سفرش به فرانسه گفت: باید بگویم که در کانون گفت‌وگوی ما هدف مبارزه با تلاش‌های ایران برای رسیدن به یک سلاح اتمی و زرادخانه‌ای اتمی قرار داشت. او با گفتن این که مواضع رژیم صهیونیستی و فرانسه در قبال ایران، امروز هم‌سوتر شده است، ادعا کرد که این به طور کلی، درباره اروپا هم صدق می‌کند.نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی افزود: هنوز [مواضعمان] یکی نیستند اما نزدیک‌تر شده‌اند. این ادعاها در حالی مطرح شده است که طی روزهای گذشته مقامات آمریکایی نیز اذعان کرده‌اند که گزینه ای جز مذاکره نمی‌تواند پیشبرنده اهداف غرب در برنامه هسته‌ای ایران باشد.
کد مطلب: 125159
 
Share/Save/Bookmark