میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۱۲
 
 
آزادسازی چگونه صورت گرفت؟
آمریکا و شرکای غربی آن طی چهار دهه تحریم علیه ملت ایران در حالی حتی از صادرات دارو بیماری‌های خاص به کشورمان خودداری کرده اند که...
آمریکا و شرکای غربی آن طی چهار دهه تحریم علیه ملت ایران در حالی حتی از صادرات دارو بیماری‌های خاص به کشورمان خودداری کرده اند که یکی از محورهای اصلی تحریمی آنها را بلوکه سازی دارایی‌ها ایران تشکیل داده است. در کنار اقدام غیر قانونی آمریکا در بلوکه کردن دارایی‌های ایران از ابتدای انقلاب تا کنون، بر اساس تحریم‌های ادعایی، درآمدهای حاصل از فروش نفت ایران نیز در کشورهای دیگر بلوکه و از انتقال آنها به ایران جلوگیری شده است. بر اساس گزارش‌های رسانه‌ای دیروز مبلغی معادل هفت میلیارد دلار از این دارایی های بلوکه آزاد سازی شده است. این اقدام در حالی صورت گرفته است که مذاکرات میان ایران و گروه ۱+۴ به دلیل ناتوانی آمریکا در تصمیم گیری سیاسی برای پذیرش خطوط قرمز ایران مانع از نهایی شدن متن توافق پیشنهادی شده است. با این شرایط در باب آزاد سازی این میزان از پول‌های بلوکه شده هر چند که رسانه‌های خارجی بر آنند تا آن را به ازادسازی دو تابعتی‌های آمریکایی-ایرانی نسبت دهند اما حقیقت امر اصلی ورای این موضوع را‌ آشکار می‌سازد. طی هفته‌های اخیر طرف‌های غربی برآن بوده اند تا سوار بر موج اندوه ملت ایران از درگذشت مهسا امینی فضایی از آشوب و نارامی را به ایران تحمیل نمایند. اقدامی که بخش مهمی از آن را ادامه سیاست جنگ اقتصادی تشکیل داده است. خودتحریمی با تعطیلی فضای کسب کار در کنار خسارت‌های ناشی از فضای آشوب و تخریب و هزینه شدن درآمدها به بازسازی خرابه‌ها به جای استفاده از در مسیر عمرانی و بهبود فضای کسب و کار بخشی از این سیاست بوده است. در همین حال به حاشیه راندن گزارش خانم دوهان گزارشگر ویژه سازمان‌ملل درمورد تأثیر منفی اقدامات قهری یکجانبه که رسما تحریم‌ها علیه ایران را مغایر با قوانین و منشور ملل متحد و اعلامیه حقوق بشر و اصول بشر دوستانه عنوان و خواستار اجماع جهانی و نهادهای بین‌المللی برای لغو این تحریم‌ها شده است، نمایش فضایی از آشوب و ناارامی در ایران برای جلوگیری از ورود سرمایه‌گذاران خارجی به ایران در حالی با عضویت ایران در شانگهای فرصت‌های بسیاری برای جذب سرمایه‌های خارجی برای کشور فراهم شده است، تضعیف قدرت چانه زنی ایران در مذاکرات لغو تحریم‌ها در حالی با نمایش چهره‌ای منفی از درون ایران بران بوده‌اند که تحریم‌ها در قالب حقوق بشری و به اصطلاح حمایت از مردم ایران باز تعریف و با تحریک افکار عمومی مانع تحقق مطالبه به حق ایران برای لغو تمام تحریم ها، راستی ازمایی لغو و تضمین برای تکرار نشدن بدعهدی‌های گذشته گردند.
به عبارتی دقیق‌تر دشمنان با این طراحی برآن بوده‌اند تا ساختار تحریم‌ها را همچنان حفظ و ایران به امتیاز دهی در ازای دریافت کمترین امتیاز سوق دهند در حالی تحریم‌ها همچنان پا برجاست. نکته قابل توجه آنکه دولت سیزدهم در جهت تحقق خواست مردم برای خنثی سازی تحریم‌ها از یک سو تدابیر و اقدامات بسیاری برای بازگشت ایرانیان خارج از کشور و سرمایه گذاری آنها در کشورشان صورت داده که رفع موانع سفر و صدور کارت ملی برای ایرانیان خارج از کشور از آن دسته اقدامات است. از سوی دیگر برگزاری جام جهانی در قطر و مشارکت ایران در برگزاری موفق این بازی‌ها که جزایر ایرانی همچون قشم و کیش اقدامات بسیاری در راه تحقق این امر داشته‌اند، می‌تواند درامد گردشگری بسیاری برای کشور به همراه داشته و مولفه ای برای آگاهی بخشی به جهانیان از جاذبه‌های گردشگری و سرمایه‌گذاری ایران باشد.
طراحان جنگ اقتصادی علیه ایران با نمایش کشوری آشوب زده و ناایمن از ایران به زعم خود بران بوده‌اند تا از یک سو با ایران هراسی مصنوعی، ایرانیان خارج از کشور را از بازگشت به کشور دلسرد سازند و از سوی دیگر با کم رنگ سازی نقش ایران در جام جهانی پیش رو،سناریوی مانع تراشی در حضور گردشگران به ایران را اجرایی سازند.
بر این اساس در نگاهی واقع بینانه و ریشه‌ای به اهداف آشوب سازان می‌توان یکی از ارکان اصلی این رفتارها را اجرای ابعاد جدیدی از جنگ اقتصادی علیه مردم ایران دانست حال آنکه انسجام مردم ایران در نفی آشوب و تخریب در کنار اقتدار ایران در پاسخگویی به تحرکات تجزیه طلبان و ضد انقلاب ساکن در اقلیم شمالی عراق و مرزهای شرقی، نمادی از اتحاد و اقتدار ایران بزرگ را به نمایش گذاشت. انسجام داخلی و اقتدار بیرونی که از نتایج آن آزادی شدن بخشی از دارایی‌های بلوکه شده ایران بوده و تقویت آن می‌تواند گام‌های بلند دیگری در خنثی سازی تحریم‌ها را رقم زند.

نویسنده: قاسم غفوری
کد مطلب: 124051
 
Share/Save/Bookmark