میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۴۵
 
 
وحدت گروه‌های چارچوب هماهنگی شیعیان برای تشکیل دولت
رئیس ائتلاف دولت قانون عراق اعلام کرد که گروه‌های چارچوب هماهنگی شیعیان در مذاکراتشان با دیگر گروه‌های سیاسی برای تشکیل دولت جدید متحد هستند.
نوری المالکی، رئیس ائتلاف دولت قانون عراق در نشست نمایندگان فراکسیون این ائتلاف در پارلمان درباره پرونده‌های سیاسی و امنیتی صحبت کرد.وی بر اهمیت همکاری با گروه‌های ملی در داخل پارلمان و تجاوز از تمام اختلافات و دوری از تنش‌ها تأکید کرد.المالکی تأکید کرد: ما با تجاوزات اخیر علیه مقر احزاب سیاسی و هیئت‌های دیپلماتیک مخالفیم. این تجاوزات جنایتکارانه ثبات را برای عراق ایجاد نمی کند.وی تأکید کرد: گروه‌های چارچوب هماهنگی شیعیان در مذاکراتشان با بقیه گروه‌های سیاسی با هدف تقویت اعتماد و یکپارچه کردن تلاش‌ها برای تحقق اهداف ملی مشترک و تشکیل دولت توافقی متحد هستند. گروه «چارچوب هماهنگی شیعیان عراق» در بیانیه ای بر وحدت رویکرد خود در دستیابی به منافع شهروندان و حفاظت از یکپارچگی ملی تاکید کرد.
در این بیانیه آمده است:" در این راستا چارچوب هماهنگی دیدار روز گذشته حاج هادی العامری با سید مقتدی صدر و خروجی های مثبت آن را مورد بحث قرار داد و خواستار افزایش دیدارها و گفتگوها با نیروهای سیاسی هم وطن دیگر شد".گفتنی است که نمایندگان بلوک ائتلاف دولت قانون به ریاست نوری المالکی، طی نشستی برخی از پرونده های سیاسی و امنیتی را مورد بحث قرار دادند. علاوه بر آن، به بررسی رویدادهای مربوط به نخستین نشست پارلمان پنجم عراق نیز پرداختند.به گزارش دفتر رسانه ای دولت قانون، رئیس این ائتلاف بر اهمیت همکاری با نیروهای ملی در پارلمان و گذر از اختلاف‌ها و دوری از تنش، تاکید کرد.
از سوی دیگر «هادی العامری» رهبر ائتلاف «فتح» بلافاصله پس از ورود به «اربیل» با «نچیروان بارزانی» رئیس اقلیم کردستان دیدار کرد.همچنین یک منبع در کمیته هماهنگی شیعیان موسوم به «الاطار التنسیقی» (چارچوب هماهنگی) گفت که این کمیته برای نخست وزیری عراق، گزینه معرفی خواهد کرد.این منبع به خبرگزاری شفق نیوز گفت که مقتدی الصدر رهبر جریان صدر نیز موافقت کرده است که نامزد کمیته شیعیان در لیست نازمدهای منصب نخست وزیری قرار گیرد.وی تأکید کرد: «صدر از نامزدی محمد توفیق علاوی برای نخست وزیری ممانعت نکرده است و در لیست نامزدها، مصطفی الکاظمی نیز حضور دارد».
کد مطلب: 121334
 
Share/Save/Bookmark