میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۱۴
 
 
آزادسازی میلیاردها دلار از منابع ارزی بلوکه شده ایران
دستاورد انسجام داخلی و اقتدار بیرونی
دستاورد انسجام داخلی و اقتدار بیرونی
 
در اقدامی که برگرفته از انسجام درونی و اقتدار بیرونی در مقابله با فشارها و تهدیدات بوده، بخشی از دارایی‌های بلوکه شده ایران که به گفته برخی رسانه‌ها مبلغی معادل ۷ میلیارد دلار بوده است ازاد شده است.
خنثی سازی تحریم‌ها یکی از اصلی‌ترین رویکردهای سیاست خارجی دولت سیزدهم بوده است. رویکردی که بخشی از آن در قالب همگرایی و گسترش روابط با کشورهای همسایه، بخشی از آن در چارچوب عضویت در پیمان‌هایی همچون شانگهای، ارواسیا و بریکس و بخشی نیز در قالب مذاکرات لغو تحریم‌ها با ۴+۱ پیگیری شده است. این رویکرد در حالی توانسته تا حدود زیادی ارتباطات اقتصادی و تجاری با کشورهای منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای را رقم زند که با حرکت در مسیر بی اثر سازی تحریم‌ها، طرف‌های غربی را نیز به سمت رفع محدودیت‌های بانکی و آزاد سازی بخش‌هایی از دارایی‌های ایران سوق داده است. در همین چارچوب رسانه ها از مذاکرات فشرده‌ای با وساطت یکی از کشورهای منطقه درباره آزادسازی هم‌زمان زندانیان ایران و آمریکا و آزادسازی میلیاردها دلار از منابع ارزی مسدود شده کشورمان خبر دادند. در حالی که مذاکرات رفع تحریم‌ها به دلیل عدم اتخاذ تصمیم سیاسی از سوی ایالات متحده آمریکا همچنان بدون حصول نتیجه باقی مانده، این کشور مستقل از روند مذاکرات هسته‌ای، در حال پیگیری موضوع آزادی زندانیان خود در ایران و هم‌زمان آزادسازی منابع مسدود شده ارزی کشورمان در کره جنوبی است. ایران هنوز حساب‌های اعلامی برای انتقال منابع مذکور را بنا بر ملاحظات بانکی نپذیرفته و حساب‌های جدیدی را به این منظور معرفی کرده است.
در این میان در حالی برخی رسانه‌های خارجی برآن بوده اند تا این ازاد سازی را به ازادی نمازی‌ها نسبت دهند که معاون امور بین الملل قوه قضائیه و رئیس ستاد حقوق بشر با اشاره به فرایند درمان و معالجه باقر نمازی، گفت که از او به دلایل انسان دوستان رفع ممنوعیت خروج شد.«کاظم غریب آبادی»، معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه و دبیر ستاد حقوق بشر، در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص باقر و سیامک نمازی گفت: باقر نمازی به خاطر مسائل پزشکی و درمانی نزدیک به چهار سال است که خارج از زندان و در منزل خود در تهران به سر می‌برد.
معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه تصریح کرد: با توجه به درخواست‌های مطرح برای ادامه معالجه در خارج از کشور، بنابر ملاحظات انسان دوستانه روز چهارشنبه گذشته از باقر نمازی رفع ممنوع الخروجی به عمل آمد و هر زمانی که بخواهد، می‌تواند از کشور خارج شود.غریب آبادی افزود: در همین چارچوب، یک هفته مرخصی نیز به سیامک، فرزند او داده شده تا بتواند با والدینش دیدار کند.دبیر ستاد حقوق بشر ابراز امیدواری کرد که زندانیان ایرانی در بند آمریکا نیز هرچه سریع تر آزاد شوند.
از سوی دیگر سخنگوی بانک مرکزی گفت: پیگیری‌ مستمر برای آزادسازی منابع ارزی مسدود شده کشورمان با همکاری نزدیک دستگاه دیپلماسی در حال انجام است.خبرهای تکمیلی بیانگر آن است که آزادسازی همزمان زندانیان ایران و آمریکا و همچنین آزادسازی ۷ میلیارد دلار از منابع بلوکه‌شده ایران با میانجی‌گری قطر انجام شده است، ضمن اینکه سوییس و سازمان ملل نیز به‌عنوان کانال ارتباطی در این امر درگیر هستند.استفان دوجاریک سخنگوی سازمان ملل نیز مدعی شد باقر نمازی زندانی دوتابعیتی از زندان آزاد و ایران را ترک کرده است و سیامک نمازی نیز آزاد شده، اما همچنان در ایران است. آمریکا در سال‌های اخیر با تحریم‌های سنگین در حوزه بانکی ایران قصد داشت تا مبادلات بانکی ایران را قطع کرده تا بتواند فشارهای سنگینی را بر ایران وارد کند، در سال ۱۴۰۰ یکی از رسانه‌های رسمی میزان مطالبات ایران را بیش از ۴۰ میلیارد دلار برآورد کرده بود که ایران از کشورهایی مانند کره جنوبی، هند، چین، ژاپن و عراق طلبکار بود، البته آمار زیر متعلق به ابتدای سال ۱۴۰۰ است.
در تاریخ ۲۴ اسفند ماه بیش از ٣٩٠ میلیون پوند از مطالبات انگلستان تسویه شد، این مطالبه مربوط به طلب ایران پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در خصوص برخی خریدهای دفاعی از انگلستان بود که ایران توانست با آزادسازی نازنین زاغری این مطالبات را از انگلستان پس بگیرد، جای تأمل دارد که انگلستان این مطالبات را بیش از ۴۰ سال بلوکه کرده و به ایران پرداخت نمی‌کرد اما برای آزادسازی نازنین زاغری این میزان را هزینه کرد.
در تاریخ ۲۶ دی ماه سال ۹۴ ایران توانست با مبادله جیسون رضائیان مبلغ ۱.۷ میلیارد دلار را مطالبات ایران از آمریکا پس بگیرد این پول بخشی از همان پولی است که ۳۵ سال پیش باید طبق بیانیه الجزایر به ایران بازگردانده می‌شد. جان کری، وزیر خارجه وقت آمریکا نیز در آن زمان اعلام کرد آمریکا ۴۰۰ میلیون دلار بدهی و ۱,۳ میلیارد دلار سود این پول را پرداخته است.
در دنیای امروز، اقتصاد، قدرت دفاعی و امنیتی و توان ژئوپلتیک همه در یک راستا تعریف می‌شود و کشوری که بتواند همه پارامترهای فوق را در کنار هم تعریف کند دست برتر را در تحولات منطقه‌ای و بین المللی خواهد داشت، ایران در چند مرحله توانسته است با اتکا به قدرت امنیتی و ژئوپلتیکی خود مطالبات اقتصادی را زنده کند در حالی که برای زنده کردن مطالبات اقتصادی بارها مذاکره شده و شاید بسیاری از آنان با زیاده خواهی طرف مقابل نتوانسته بود به نتیجه دلخواه برسد، توجه ویژه به قدرت ژئوپلتیک ایران و توسعه آن و هم زمان توسعه اقتصاد به هر نحو ممکن دو رابطه لازم و ملزوم بوده و در سال‌های آینده می‌تواند تأثیرگذاری و ثبات ایران را بیشتر کرده و نوید روزهای خوش در آینده را دهد. در این میان توجه به انسجام داخلی مولفه‌ای مهم برای تحقق اهداف سیاست خارجی از جمله بی اثر کردن تحریم‌هاست چنانکه دشمن برای شکستن این انسجام به هر ابزاری چنگ می‌زند و سعی در به آشوب کشاندن فضای داخلی ایران دارد.
کد مطلب: 124044
 
Share/Save/Bookmark