میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۲۰
 
 
سرقت انرژی
طی روزهای اخیر اخباری درباب تجاوز دریایی رژیم صهیونیستی به لبنان و نیز ممانعت آمریکا از...
طی روزهای اخیر اخباری درباب تجاوز دریایی رژیم صهیونیستی به لبنان و نیز ممانعت آمریکا از استخراج نفت و گاز توسط لبنان در مناطق مرزی با سرزمین‌های اشغالی فلسطین منتشر شده است. هر چند که این تحرکات نظامی و اقدام آمریکا می‌تواند در ادامه سیاست فشار بر لبنان برای تشکیل دولتی همسو با غرب و نیز سناریوی تضعیف حزب الله در داخل لبنان باشد اما در کنار آن اصلی مهم مطرح است و آن نقش منابع انرژی لبنان در منازعات است.
بر اساس گزارش‌های منتشره لبنان در مناطق مرزی با سرزمین‌های اشغالی فلسطین و روز لیتانی دارای منابع نفت و گاز است و حتی با شرکت‌های نروژی برای استخراج آن مذاکراتی داشته است اما تا به امروز به دلیل کارشکنی صهیونیست‌ها و آمریکا به نتیجه نرسیده است در حالی که لبنان به شدت نیازمند منابع انرژی است. هر چند که ادعا می‌شود که آمریکا سعی دارد تا از مذاکره درباره این منابع به عنوان ابزار امتیازگیری از لبنان و حتی سازش ان با رژیم صهیونیستی بهره گیرد اما در این میان اصلی مهمتر مشاهده می‌شود و آن طراحی صهیونیست‌ها برای تبدیل شدن به هاب انرژی منطقه است.
شواهد نشان می‌دهد که رژیم صهیونیستی زنجیره‌ای از اقدامات برای سرقت و جذب منابع انرژی منطقه صورت داده است که سرقت نفت و گاز غزه، جولان سوریه، مناطق مرزی لبنان، منابع مشترک در مدیترانه که محل منازعه میان این رژیم، ترکیه و یونان و قبرس می‌باشد، سرقت نفت و گاز کشورهای آفریقایی، انتقال انرژی از کشورهای عربی به اراضی اشغالی به بهانه انتقال انرژی به اروپا و... ابعاد این طراحی را تشکیل می‌دهد. رویکردی که در کنار طراحی برای رویکرد اجباری کشورهای عربی و اسلامی به سازش با این رژیم در قالب طراحی امنیت اقتصادی رژیم صهیونیست‌ها صورت می‌گیرد چنانکه دامنه این طرح به امارات، بحرین و اقلیم کردستان عراق نیز رسیده است. بر این اساس می‌توان گفت آنچه این روزها در مرزهای لبنان و اراضی اشغالی می گذرد سرقت انرژی از سوی صهیونیست‌هاست که به پشتوانه غرب و همراهی ارتجاع عربی به دنبال تحقق آن می باشد.

نویسنده: قاسم غفوری
کد مطلب: 122811
 
Share/Save/Bookmark