میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۲۷
 
 
وعده‌های بدون عمل
طی روزهای اخیر بار دیگر مسئله مهاجرین به یکی از مباحث مطرح درباره آمریکا مبدل شده است...

طی روزهای اخیر بار دیگر مسئله مهاجرین به یکی از مباحث مطرح درباره آمریکا مبدل شده است. در همین چارچوب منابع خبری گزارش داده‌اند نیروهای مرزبانی آمریکا در ماه گذشته میلادی نزدیک به یکصدهزار مهاجر را در مرز آمریکا-مکزیک بازداشت کرده‌اند. این رقم بالاترین رقم بازداشت مهاجران در ماه فوریه از سال ۲۰۰۶ به این سو به شمار می‌رود.
پیش از این منابع خبری گزارش داده بودند بیش از ۷۰۰ کودک مهاجر بدون همراه در بازداشت گشت مرزی آمریکا قرار دارند.این اقدامات در حالی صورت می گیرد که بایدن در مبارزات انتخاباتی با متهم کردن ترامپ به اقدامات ضد بشری در قبال مهاجرین، بر تغییر سیاست‌های مهاجرتی تاکید کرده بود. ادعاهایی که هم اکنون نیز نزدیکان وی بر آن اصرار دارند چنانکه جن ساکی سخنگوی کاخ سفید دیروز از سیاست‌های مهاجرتی دولت جدید آمریکا در برابر انتقادات جمهوری‌خواهان دفاع کرده و ادعا کرده بود که سیاست‌های ترامپ ضد بشری بوده است. حال این سوال مطرح است که چرا تاکنون ادعاهای بایدن در باب مهاجرین اجرایی نشده است و آیا وی طرحی برای پایان دادن به وضعیت بحرانی مهاجرین دارد؟
نگاهی به کارنامه بایدن در دوران معاونتش برای اوباما نشان می‌دهد که وی در جمع مخالفان مهاجرت به آمریکا بوده است و خواهان قوانین سخت گیرانه بوده است.
دوم آنکه بر اساس راهبرد امنیت ملی داخلی آمریکا، مسئله مهاجرین یکی از اصلی‌ترین چالشهای امنیتی این کشور قلمداد شده است بگونه‌ای که مقابله با مهاجرین به اصلی اساسی و راهبردی برای هر فردی که در راس قدرت آمریکا قرار گیرد تعریف شده است.
سوم آنکه بایدن به دنبال حذف کامل ترامپ از عرصه سیاسی است و راهکار آن را نیز در رویکردهای رادیکالی جستجو می کند. از مولفه‌های این سیاست را می‌توان اقدام علیه مهاجرین به عنوان یکی از مطالبات اصلی جریان‌های رادیکال آمریکایی می‌توان دانست.
بر این اساس ادعاهای بایدن در باب مهاجرین در حد شعار باقی خواهد ماند چنانکه دستور اجرایی روزهای اولیه وی در باب پایان محدودیت سفر اتباع کشورهای اسلامی به آمریکا نیز به همین سرنوشت دچار شده و به مرحله اجرا در نیامد. 

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 117377
 
Share/Save/Bookmark