میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۵۶
 
 
افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی لوازم خانگی
دومینوی گرانی به سرای امین حضور رسید
گرانی‌های زنجیره‌ای که هر روز به بهانه‌ای صورت می‌گیرد اکنون به سرای امین حضور مرکز لوازم خانگی فروشان رسید چنانکه سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت از صدور مجوز افزایش ۱۵ درصدی قیمت تلویزیون و افزایش ۱۰ درصدی قیمت یخچال و فریزر، ماشین لباسشویی خبرداد.
در حالی که افزایش بهای لوازم خانگی با ان قیمت‌های سرسام اور می‌تواند هزینه‌ای سنگین بر دوش خانواده‌ها گذارد که دیروز قالیباف سخنگوی وزارت صنعت گفت: در حوزه لوازم خانگی، افزایش قیمت ۱۵ درصد برای تلویزیون و ۱۰ درصد برای یخچال، یخچال فریزر و ماشین لباسشویی و ظرفشویی تایید شده و از اول تیر ماه اجرا می‌شود.در همین ارتباط عباس هاشمی به عنوان دبیر انجمن لوازم خانگی گفت: هنوز این مصوبه به صورت کتبی به انجمن ابلاغ نشده است.وی با بیان اینکه با دریافت مصوبه کتبی افزایش قیمت ۱۰ تا ۱۵ درصدی لوازم خانگی آن را به واحدهای تولیدی ابلاغ خواهیم کرد، گفت: در شرایط فعلی که قیمت نهاده های تولید روند افزایشی دارد سیاست های دستوری نتایج مطلوبی نخواهد داشت.
این افزایش قیمت در حالی مطرح می شود که با توجه به توجه به اینکه قیمت لوازم منزل گاه دهها میلیون‌تومان هزینه بر می‌بردارد این افزایش قیمت در برخی کالا رقمی نزدیک به ۱۰ میلیون تومان را در بر می گیرد که هزینه‌های سنگینی برای مردم به همراه خواهد داشت. مسئله‌ای که تناسبی با مبلغ وام ازدواج و شعار فرزند‌آوری ندارد.
چند روز پیش دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی ایران از درخواست افزایش قیمت لوازم خانگی به سازمان حمایت خبر داده و و مدعی شده بود که بازار کشش افزایش قیمت ندارد و تولیدکنندگان هم از افزایش قیمت استقبال نمی‌کنند، اما باید توان ادامه فعالیت هم داشته باشند.
لازم به ذکر است پیش از این رهبری با جمعی از تولیدکنندگان دیدار داشتند که در این دیدار گلایه هایی را در مورد وضعیت کیفیت و قیمت برخی از محصولات داخلی از جمله لوازم خانگی و خودرو ابراز کردند. رهبری با ابراز گلایه از برخی تولیدکنندگان داخلی لوازم خانگی گفتند که «با وجود حمایت‌هایی که از این تولیدکنندگان شد اما گفته می‌شود برخی محصولات آنها تا دو برابر افزایش قیمت داشته که نباید اینگونه باشد.»
در ماه‌های اخیر تغییری در وضعیت کیفیت تولیدات ایجاد نشده و همان وضعیت بر لوازم خانگی حاکم بوده است.
درهمین حال قالیباف درباره افزایش قیمت شوینده‌ها گفت: طبق مصوبه ستاد تنظیم بازار، از هشتم خرداد ماه افزایش قیمت شوینده‌ها نسبت به قیمت مصوب سال ۱۴۰۰، تا سقف ۲۵ درصد مجاز شد.
البته به گفته وی، کالا‌هایی که در سطح عرضه هستند، باید با قیمت درج شده قبلی عرضه شوند.موضوع افزایش قیمت شوینده‌ها از اوایل اردیبهشت مطرح و ابتدا با مخالفت وزارت صمت مواجه شد. حتی در مقطعی در شبکه‌های اجتماعی برگه‌ای با عنوان صورتجلسه انجمن صنایع شوینده، بهداشتی و آرایشی ایران مبنی بر افزایش قیمت ۵۰ تا ۸۰ درصدی انواع شوینده منتشر شد، اما در نهایت ستاد تنظیم بازار سقف افزایش قیمت این محصولات را ۲۵ درصد اعلام کرد.
رئیس هیات مدیره انجمن صنایع شوینده، بهداشتی و آرایشی ایران گفت: ستاد تنظیم بازار با افزایش ۲۵ درصدی قیمت همه انواع مواد شوینده، بهداشتی و آرایشی موافقت کرد."بختیار علم بیگی" افزود: این افزایش قیمت روی محصولات و کالاهای تولیدی از ابتدای خردادماه اعمال شده است و روی وبگاه ۱۲۴ نیز درج شده است.این مقام صنفی بیان داشت: با توجه به افزایش قیمت مواد اولیه داخلی و خارجی، کرایه حمل‌ونقل، دستمزد کارگران، افزایش نرخ خدمات گمرکی، همچنین افزایش هزینه‌های آب، برق و گاز، درخواست افزایش قیمت فعالان این صنعت بیش از ۲۵ درصد بود.وی ادامه داد: در برخی موارد قیمت مواد اولیه و کالاهای موردنیاز این صنعت که از خارج از کشور تامین می‌شود بیش از دو برابر افزایش داشته است.
رئیس هیات مدیره انجمن صنایع شوینده، بهداشتی و آرایشی ایران گفت: به دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت مقرر شد برای محصولات پتروشیمی و همچنین پلیمرهای داخلی مورد استفاده در این صنعت تخفیفاتی در نظر گرفته شود.
وی، نقل افزایش ۱۵ درصدی قیمت مواد شوینده، آرایشی و بهداشتی از قول خود در یکی از خبرگزاری‌ها در روز گذشته را ناشی از "اشتباه لفظی" برشمرد و خاطرنشان کرد: آخرین بار خردادماه سال گذشته محصولات این صنعت افزایش قیمت داشته و افزایش در نظر گرفته شده برای سال جاری ۲۵ درصد است. این ادعا در حالی مطرح شده که آمارها نشان می‌دهد که در طول این یک سال بارها شوینده‌ها افزایش قیمت داشته‌اند و به رغم هشدارها نیز قیمت‌ها کاهش نیافته است.
کد مطلب: 122975
 
Share/Save/Bookmark