میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۷ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۰۷
 
 
واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه به رفتارهای مغرضانه غرب
ایران با کمیته سیاسی حقیقت‌یاب همکاری نخواهد داشت
ایران با کمیته سیاسی حقیقت‌یاب همکاری نخواهد داشت
 
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: جمهوری اسلامی ایران هیچ گونه همکاری با کمیته سیاسی که تحت عنوان کمیته حقیقت یاب از آن یاد می‌شود، نخواهد داشت.
نشست رسانه‌ای «ناصر کنعانی»، سخنگوی وزارت امور خارجه با رسانه‌های داخلی و خارجی برگزارشد. سخنگوی وزارت امور خارجه همراه با یک ماسک شیمیایی در نشست هفتگی خود در جمع خبرنگاران حضور یافت. به نظر می‌رسد این اقدام کنعانی، اشاره‌ای به حمایت آلمان در جنگ تحمیلی از صدام و در اختیار قرار دادن سلاح‌های شیمیایی از سوی دولت این کشور به رژیم صدام دارد.سخنگوی وزارت امور خارجه درباره استفاده از سلاح‌های شیمیایی گفت: روز چهارشنبه آینده در زمره مناسبت‌هایی که باید ذکر می‌کردم، روز بین‌المللی و جهانی همبستگی با قربانیان سلاح‌های شیمیایی است. این ماسک مخوفی هم که من همراه خودم در این جلسه آورده‌ام برای من هم گویای خاطراتی است و هم رمز و نماد خاصی برای ملت ایران، شهروندان ایرانی و همچنین برای نیروهای مسلح، نیروهای نظامی و بسیجیان ما در طول دوران جنگ تحمیلی هشت ساله رژیم بعث عراق علیه ایران است. براساس اسناد سازمان ملل متحد، مسئولیت تجاوز به جمهوری اسلامی ایران و جنگ تحمیلی هشت ساله با رژیم بعث عراق به رهبری صدام معدوم بود. با این حال در طول دوران جنگ تعداد قابل توجهی از دولت‌ها به ویژه دولت‌های غربی از جمله دولت آلمان با علم و اطلاع دولتمردان این کشور مبنی بر اینکه رژیم صدام از محموله‌های شیمیایی و مواد شیمیایی که در اختیار این رژیم قرار می‌گیرد استفاده صنعتی نمی‌کند بلکه استفاده نامشروع و غیرقانونی در تولید بمب‌های شیمیایی و تسلیحات شیمیایی در جبهه‌های جنگ می‌کند، اجازه دادند که چنین محموله‌ها و موادی در اختیار رژیم بعث عراق قرار بگیرد. بر اساس بررسی‌هایی که خود منابع غربی مشخصا آلمانی انجام دادند و در برخی از نشریات و رسانه‌های آلمان از جمله در اشپیگل آلمان در ابتدای دهه ۹۰ میلادی و بعد از تشکیل کمیسیون بازرسی تسلیحاتی عراق توسط سازمان ملل منتشر شد به نقش آلمان در تسلیح عراق به مواد شیمیایی و سلاح‌های شیمیایی اذعان و تصریح شده است
.کنعانی یادآور شد: آماری که در این زمینه وجود دارد جالب است. تعداد حملات شیمیایی رژیم بعث عراق علیه ایران ۵۷۲ مرتبه ۱۶۵ بار توسط توپخانه ۷۹ بار توسط خمپاره ۱۴ بار توسط بالگرد سه واحد توسط کاتیوشا و موارد عدیده دیگر بوده است. مصدومین سلاح‌های شیمیایی در ایران ۱۰ هزار نفر شهید حدود ۱۰۰ هزار نفر مصدوم در حال حاضر ۶۷ هزار جانباز شیمیایی که در قید حیات هستند و ۶۵۰ نفر جانباز شیمیایی شدید که اینها مرتبط با جمهوری اسلامی ایران هستند. مصدومین سلاح‌های شیمیایی در عراق هشت هزار نفر، ۳۰ هزار مصدوم، انواع حملات شیمیایی که عراق استفاده کرده است ۲۷۶ مورد عامل تاول‌زا، ۱۴۳ مورد اعصاب و روان، ۸۱ مورد سیانور، ۴۸ مورد خفه کننده، ۸ مورد فسفری و ناپال، ۶ مورد عامل ناتوان کننده در حمله شیمیایی انجام شده است. من جزو کسانی بوده‌ام که در طول مدتی که در حضور داشتم این ابزار مخوف برای حفاظت از اقدامات و بمباران‌های شیمیایی دولت عراق در کنار ما بود. اما نه رزمندگان در خطوط مقدم جنگ بلکه حمله شیمیایی به شهرهای ما در آذربایجان غربی مشخصا در شهر سردشت هفت هزار و ۸۰۰ نفر مصدوم، مصدومانی که هنوز و تاکنون به رغم گذشت سالیان طولانی از عوارض این بمباران‌ها و عوامل شیمیایی در رنج هستند و زندگی روزمره بسیار سختی را دارند.او ادامه داد: چنین کشورهایی چگونه به خودشان حق می‌دهند که خودشان را مدعی و مدافع حقوق بشر نشان می‌دهند؟ چطور به خودشان حق می‌دهند در عین حالی که زنان و کودکان و مردان کُرد ما را در سردشت با تجهیز رژیم متجاوز بمباران شیمیایی کنند اکنون دم از دفاع حقوق زنان کُرد ما بزنند. آیا این غیر از نفاق آشکار است. شرم آور است اما انجام می‌دهند.
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: چطور می‌توان باور کرد رژیمی که این میزان جنایت علیه بشریت نه در تاریخ طولانی گذشته بلکه در تاریخ معاصر در دهه‌های اخیر علیه یک ملت انجام بدهد الآن با کمال پررویی پرچمدار حمایت از حقوق زنان ما باشد این یک نفاق آشکار است. البته دولت آلمان و رژیم آلمان صرفاً مرتکب چنین جنایاتی نشده است بلکه جنایات دیگری هم هست که در زمان مناسب اعلام خواهد شد و قطعاً دولت جمهوری اسلامی ایران در استفاده از حقوق مسلم خود در چهارچوب‌های سیاسی پیگیری جنایات کشورهای غربی علیه ملت ایران از جمله پیگیر جنایت‌های آلمان و شرکت‌های آلمانی خواهد بود.سخنگوی وزارت خارجه درمورد حمله به نفتکش صهیونیستی گفت: اتهام زنی واهی به ایران، هدف رژیم صهیونیستی و دیگر متحدان است و ایران اگر اقدامی انجام دهد آنقدر شجاع است که بخواهد مسئولیت آن را به عهده بگیرد.
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی به در مورد شکایت ایران به شرکت‌های آلمانی مبنی بر فروش مواد و سلاح شیمیایی گفت: روزچهارشنبه روز همبستگی با قربانیان سلاح شیمیایی است جالب است بدانید که بنده در طول دوران دفاع مقدس شخصا بر مبنای وظیفه ملی این توفیق را داشتم که در کنار رزمندگان دفاع مقدس باشم و این ماسک مخوف همیشه همراه ما بود چراکه رژیم صدام برای استفاده از سلاح‌های شیمیایی ابایی نداشت و در طول دوران جنگ تعدادی از دولت‌های غربی به ویژه آلمان از آن علیه ملت ایران در دفاع مقدس داشتند و محموله‌ها و سلاح‌های شیمیایی را در اختیار رژیم بعث قرار دارند. در رسانه‌های المان در ابتدای دهه نود میلادی به نقش المان تصریح شد.
کنعانی درمورد نقش دولت‌های غربی و همسو با ایالات متحده امریکا در اغتشاشات گفت: اطلاعات دقیق در مورد دخالت این کشورها به روسای نمایندگی‌های دولت‌های غربی در تهران و حافظ منافع امریکا داده شده است، تعدادی از شهروندان و اتباع کشورهای مختلف در اغتشاشات حضور داشتند که شواهد زیادی در این خصوص وجود دارد که در اختیار دولت‌های متبوع آن‌ها گذاشته شده است. چطور کشوری که کمیته ملی برای رخدادی تشکیل داده است اما کشورهای دیگری دست به اقدامات سیاسی و انتشار اخبار کذب میزنند.
کنعانی در ارتباط با آمریکا، اظهار کرد: آنها در مواضع سیاسی اعلامی همانطور که آقای وزیر گفتند نکاتی را مبنی بر بی میلی نسبت به ادامه مذاکرات مطرح می‌کنند و می‌گویند،مذاکره را در دستور کار ما نیست اما در حوزه عملی همچنان در حال ارسال پیام‌ها هستند و همچنین پیام‌ها و نکاتی را دریافت می‌کنند.کنعانی در مورد پیام‌های ایران و امریکا گفت: پیام‌هایی از سوی ایران و امریکا منتقل می‌شود و از طریق واسطه‌ها صورت می‌گیرد و به کشورهای نزدیک و دوست این پیام‌ها انتقال می‌یابد.او در مورد مواضع اروپایی در خصوص اتفاقات اخیر و ‌ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت گفت: ایران برای حفاظت از منافع ملی از همه چارچوب‌ها برای دفاع از منافع خود استفاده می‌کند، آزموده را ازمودن خطاست.سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد پرونده اسدالله اسدی گفت: تحول جدیدی رخ نداده است.کنعانی در مورد اقدامات امنیتی که علیه ایران می‌شود، گفت: اقدامات غیرقانونی علیه ایران فراموش نمی‌شود و در زمان خود پاسخ مقتضی داده خواهد شد.در مورد سردار شهید سلیمانی هم گام‌هایی برداشته شده است.
کد مطلب: 124504
 
Share/Save/Bookmark