میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی ورزش گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۱ دی ۱۳۹۱ ساعت ۲۰:۰۰
 
 
فیفا قرارداد دوم مانوئل را قبول دارد
حراج بیت‌المال
حراج بیت‌المال
 

پس از کنار گذاشتن مانوئل خوزه از مربیگری تیم فوتبال پرسپولیس از سوی مدیران باشگاه پرسپولیس علیرضا علیپور دبیر هیات رسیدگی به تخلفات حرفه‌ای فوتبال اعلام کرد مدیران باشگاه پرسپولیس و سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس مرتکب تخلف شده‌اند چون این دو طرف برای دور زدن قانون سقف قرارداد دو نسخه قرارداد تنظیم کرده اند تا به این ترتیب رقم واقعی قرارداد مانوئل خوزه فاش نشود.
پس از افشاگری علیپور این واقعیت برملا شد که مدیرعامل پرسپولیس برخلاف واقعیت رقم قرارداد مانوئل خوزه را به فدراسیون فوتبال ۴۸۰ میلیون تومان اعلام کرده در صورتی که این قرارداد بسیار فراتر از این رقم بوده است، همزمان با این افشاگری مدیر روابط عمومی باشگاه پرسپولیس در گفت و گو با رجانیوز مدعی شد هرگز چنین مساله‌ای واقعیت ندارد اما چند روز پس از مصاحبه مدیر جوان روابط عمومی پرسپولیس محمد رویانیان در گفت و گو با برنامه نود تلویحا این موضوع را تائید کرد تا تخلف مدیرعامل پرسپولیس در عقد قرداد با این مربی پرتغالی برای افکارعمومی برملا شود.
عجيب‌‌تر از همه اتفاق‌هاي عجيبي كه در اين سال‌ها در پرسپوليس ديده‌ بوديم، دو قرارداده بودن سرمربي است كه دعواي باشگاه و خوزه را مي‌برد به يك وادي تازه. نخستين مشكلي هم كه پيش‌ پاي پرسپوليس قرار مي‌گيرد، مبلغ قرارداد است كه عليپور رييس كميته نظارت، بازرسي و ارزشيابي سازمان ليگ درباره‌اش مي‌گويد: «مبلغ قرارداد سرمربي پرتغالي پرسپوليس با اين باشگاه ۴۸۰ ميليون تومان است. اين مبلغ قراردادي است كه باشگاه پرسپوليس به سازمان ليگ و فدراسيون ارائه كرده و در آن به صراحت بيان شده كه هيچ قراردادي به جز قرارداد ارائه شده به سازمان ليگ و فدراسيون، اعتبار ندارد.خوزه هم تنها مي‌تواند ۴۸۰ ميليون توماني كه با باشگاه پرسپوليس قرارداد دارد را بگيرد، نه بيشتر اما اگر او دو قرارداد با باشگاه پرسپوليس داشته باشد در آن صورت سازمان ليگ از خوزه شكايت مي‌كند. اين يك تخلف آشكار از مقررات فدراسيون فوتبال و سازمان ليگ است. بنابراين اگر قانع نشويم از خوزه به كميته انضباطي فيفا هم شكايت مي‌كنيم و موضوع را به كنفدراسيون فوتبال آسيا هم اطلاع خواهيم داد.»
قرارداد مانوئل خوزه با باشگاه پرسپوليس در روز چهارم مرداد ماه ۹۱ در فدراسيون فوتبال ثبت شده؛ قراردادي به شماره «۱۰۰۵۷۵۱ /۲۹/۹۱ PL» كه شروع آن از ۲۰ تيرماه ۹۱ بوده و مبلغش ۴۸۰ ميليون تومان. جالب اما ادعاي يكي از فدراسيون‌نشين‌هاست كه گفته خوزه اگر بخواهد شكايتش را به فيفا ببرد، بايد بر پايه همين قرارداد ۴۸۰ ميليوني اقدام كند. حال آنكه يكي از مديربرنامه‌هاي ايراني و رسمي فيفا حرف ديگري دارد: «قراردادهاي تنظيم‌شده با زبان فارسي اساسا از سوي فيفا فاقد اعتبار قانوني است.» و در توضيح ادعايش مي‌گويد: «در پرونده‌هاي اينچنيني و شكايت مربيان از باشگاه‌ها، استناد فيفا به قراردادي است كه هر يك از طرفين بتواند بدون كمك طرف دوم، آن را مطالعه و بررسي كند. يعني تنها قراردادهايي كه با زبان انگليسي و آلماني و... نوشته شده باشد از نظر فيفا سنديت دارند، نه قراردادي به زبان فارسي. اين موضوع در مورد قراردادي كه با زبان‌هاي غيرمعمول ديگري تنظيم شده هم صدق مي‌كند.»
بنابراين قراردادي كه خوزه در شكايت احتمالي خود به فيفا به آن استناد خواهد كرد، نه آن قرارداد ۴۸۰ ميليوني ثبت شده در فدراسيون بلكه قراردادي است كه او به شكل جداگانه و با زباني بين‌المللي با باشگاه پرسپوليس منعقد كرده. اگر آن قرارداد ۴۸۰ميليوني معتبر بود، پرسپوليسي‌ها مشكلي بابت تسويه حساب نداشتند و براي پرداخت مبلغ كاملش، نيازي به اين همه مذاكره و دعوا نبود. اتفاقا همين هفته بود كه محمد رويانيان در برنامه نود اعلام كرد از قرارداد ۴۸۰ ميليوني ثبت شده در فدراسيون خبر ندارد و آن را به رسميت نمي‌شناسد تا همه اتفاق‌هاي امروز را پيش‌بيني كرده باشد.

کد مطلب: 79027
 
Share/Save/Bookmark