میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۲۴ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۳۷
 
 
در سفر وزیر امور خارجه به چین صورت گرفت
گسترش مناسبات راهبردی تهران-پکن
گسترش مناسبات راهبردی تهران-پکن
 
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با اشاره هماهنگی‌های خوب بین ایران و چین در موضوعات مختلف و پیشرفت‌های حاصله در راستای منافع دو کشور گفت که در دولت سیزدهم با شتاب بیشتر روابط دو کشور روبرو هستیم.
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در رأس هیأتی سیاسی به دعوت «وانگ یی» همتای چینی خود به چین سفر کرده، در اظهاراتی درباره دستورکار مذاکراتش با وزیر خارجه چین اظهار داشت: ما در پنجاهمین سالگرد روابط دیپلماتیک ایران و چین هستیم.وی با بیان این‌که در چهار ماه گذشته بیش از هفت بار بین وزیر خارجه چین و اینجانب تماس‌ها و دیدارهایی انجام شد و در سطح روسای جمهور نیز تماس‌ها و ارتباطات خیلی روان انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: این نشانگر اهمیت و رشد و توسعه روابط دو کشور است و در دولت جدید هم با شتاب بیشتر روابط روبرو هستیم.وزیر خارجه اظهار داشت: در مناسبات دوجانبه از هماهنگی‌های خوب و تنوع در موضوعات مختلف برخوردار و بهره‌مند هستیم و در راستای منافع دو طرف پیشرفت‌های بسیار خوبی را در موضوعات مختلف داشته‌ایم.وی بیان کرد: موضوعات راهبردی در دستورکار دو کشور قرار دارد و این موضوعات ادبیات جدیدی را در مکاتبات روسای جمهور دو کشور ایجاد کرده است.
امیرعبداللهیان همچنین دیروز در بدو ورود به فرودگاه ووشی هدف از این سفر را گفت‌وگو با مقامات چین درباره روابط دوجانبه سیاسی و همچنین نحوه اجرای شدن توافقات جمهوری اسلامی ایرن و چین در خصوص همکاری‌های اقتصادی بیان کرد.لازم به ذکر است وزیر امور خارجه در این سفر و در دیدار با همتای چینی موضوعات متنوع دوجانبه و بین‌المللی و همچنین آخرین وضعیت برنامه همکاری جامع ۲۵ ساله دو کشور را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهد.این نخستین سفر امیرعبداللهیان به چین بعد از تصدی این سمت است. وزیر خارجه چین نیز اوایل فروردین ماه سالجاری به منظور امضای سند برنامه همکاری جامع ایران و چین به تهران سفر کرده بود. آنگونه که بعد از امضای این سند اعلام شد سند مذکور در راستای صلح، ثبات و توسعه منطقه‌ای و بین‌المللی تدوین شده و لذا در مخالفت با هیچ طرف ثالثی و یا برای مداخله در امور هیچ کشوری نیست. این سند یک نقشه راه برای همکاری‌های جامع دو کشور ایران و چین بوده و لذا حاوی هیچ قراردادی نیست. در همین حال دیروز «حسین امیر عبداللهیان» وزیر امور خارجه کشورمان همزمان با سفر به چین در یادداشتی در روزنامه چینی «گلوبال تایمز» بر اهمیت روابط میان تهران-پکن تاکید کرد. وی در این یادداشت با اشاره به سفر خود به پکن نوشت: «به مناسبت آغاز سال ۲۰۲۲ و در آستانه سال نو چینی و سال ۱۴۰۱ خورشیدی به چین سفر می‌کنم.»وزیر خارجه در ادامه به پنجاه و یکمین سالگرد برقراری روابط با کشور چین اشاره کرده و نوشته: دو کشور پنجاه و یکمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک را جشن می گیرند و وارد نیمه دوم قرن مبادلات دوجانبه می شوند که صفحه جدیدی از روابط ماست. به ویژه همزمان با ورود حزب کمونیست چین به ۱۰۰ ساله دوم خود، این دیدار افق نویدبخش جدیدی برای ارتقا و توسعه همکاری ما در حوزه های مختلف خواهد بود.امیرعبداللهیان در ادامه به بررسی افق روابط گسترده میان دو کشور پرداخته و مهمترین زمینه های همکاری میان تهران-پکن را در مناسبات آتی اینگونه بیان کرده است؛
-توسعه همکاریهای اقتصادی و تجاری و اجرای طرح همکاری جامع
- اجماع و مشورت درباره موضوعات مختلف بین‌المللی و منطقه‌ای و ایفای نقش موثر در میانجیگری برای حل موثر چالشها و تنشها- مبارزه علیه کووید-۱۹ و همکاری در پروژه‌های تولید واکسن مشترک- کمک به تقویت مکانیسم همکاری برای پیشبرد توسعه جهان با آینده مشترک- ارتقای چندجانبه گرایی و مقابله با استانداردهای دوگانه از طریق طرح اصلاح سیستم حکمرانی بین المللی - مبارزه با تروریسم و افراط گرایی و کمک به آوردن همه کشورهای مظلوم و سرکوب شده به جامعه بین المللی-همکاری موثر و سازنده در زمینه طرح بزرگ ابتکار کمربند و جاده و کمک به چین برای استفاده موثر از این پروژه- تداوم تمهیدات اجرایی برای عضویت دائمی ایران در سازمان همکاری شانگهای و استفاده از فرصت همکاری با سایر کشورهای عضو بر اساس ابتکار توسعه جهانی.
وزیر خارجه ایران در پایان یادداشت خود تاکید کرده، امیدواریم در نیمه دوم قرن، روابط و در فصل جدید همکاری‌ها که بر اساس اجماع سران دو کشور شکل گرفته است، شاهد توسعه هر چه بیشتر همکاری‌ها و ارتقای روابط چند وجهی باشیم.ایران به عنوان تمدنی بزرگ با پیشینه فرهنگی ۷۰۰۰ ساله و در کنار چین آماده است تا مسئولیت توسعه فرهنگی جامعه جهانی را بر عهده بگیرد. در این میان ایران با دستاوردهای همکاری‌های اقتصادی مشترک، نقش خود را در توسعه جهانی و ساختن آینده ای مشترک که شایسته جامعه بشری است ایفا خواهد کرد؛ آینده‌ای مشترک، مزین به ارزش های مشترک انسانی.
کد مطلب: 121283
 
Share/Save/Bookmark