میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ گفتگو
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۱۳
 
 
آغاز ارسال تجهیزات موکب‌های اربعین به عراق
ایرانی‌ها ۱۰۰۰ موکب برپا می‌کنند
یکی از مهم‌تـریـن مسئولیت‌های ستاد بازسازی عتبات در امور اربعین، هماهنگی و نام‌نویسی متقاضیان برپایی موکب‌های اربعین است که نام‌نویسی از متقاضیان از اوایل شهریورماه آغاز شده است و روند اقدامات اساسی برای برپایی موکب‌های اربعین در داخل خاک ایران و عراق در حال انجام است. جمشید گودرزی قائم‌مقام ستاد بازسازی عتبات در امور اربعین با فارس گفت‌وگویی داشته تا روند اقدامات موکب‌های اربعین را تشریح کند:

کمیته مشارکت‌های مردمی، اسکان و تغذیه برای اربعین امسال چه تمهیداتی اندیشیده است؟
مطابق با وظایفی که ستاد اربعین برای ما در نظر گرفته است، برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفته که در صدر آن ساماندهی موکب‌های داوطلب ارائه خدمت است. یکی از اموری که امسال انجام گرفته برنامه‌ریزی برای تدوین و ایجاد سامانه اینترنتی ثبت موکب‌ها است که هم‌زمان با تدوین برنامه، کار اجرایی آن نیز صورت گرفته است و موکب‌داران هم‌زمان با ثبت موکب‌ها اقدام به ثبت پروانه‌های موکب‌ها کرده‌اند. هر کدام از موکب‌های متقاضی ارائه خدمت تعهدی را برای خدمت به زائران در نظر گرفته‌اند که اسکان زائران شامل خواهران و برادران، تأمین سرویس بهداشتی و ایجاد حمام و ارائه خدماتی مثل امانت‌داری و درمانی، خیاطی و شست‌وشوی لباس و سایر امور مورد نیاز زائران از این جمله است. همچنین برخی موکب‌ها تنها به طبخ غذا و ارائه تغذیه به زائران می‌پردازند.
تاکنون چند موکب نام‌نویسی کرده‌اند و چند موکب مجوز گرفته‌اند؟
تاکنون بیش از ۲ هزار موکب ثبت شده است که نسبت به سال قبل ۲۰۰ تا ۳۰۰ موکب بیشتر شده است. البته هنوز هم متقاضی هستند اما با توجه به حجم خدمات، کار ثبت را متوقف کرده‌ایم و دوستانی که مراجعه می‌کنند ثبت نمی‌شوند چراکه حجم خدمات نسبت به فضایی که در اختیار داریم، زیاد است و متقاضیان این امر هم بسیار هستند.
سال قبل اسکان حدود یک میلیون تا یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر در روز اسکان داشتیم اما امسال یک‌هزار و ۶۰۰ تعهد اسکان ایجاد شده که در بخش خواهران ۶۰۰ هزار نفر در روز و در بخش برادران بیش از یک میلیون نفر در روز پیش‌بینی شده است.
همچنین با توجه به موکب‌هایی که در ردیف ثبت هستند، احتمال بیشتر شدن آن نیز وجود دارد و پیش‌بینی می‌کنیم تا ۲ میلیون نفر در روز تعهد اسکان داشته باشیم. علاوه بر این، موکب‌های تغذیه نیز تعهد ارائه تغذیه صبحانه، ناهار، میان‌وعده و شام داریم که هر کدام برنامه‌های خود را ارائه داده‌اند.همچنین امسال طبخ نان افزایش یافته است و یکی از تعهدات موکب‌داران این است که با انتقال نانوایی سیار و ایجاد نانوایی موقت در محل برای زائران به صورت رایگان خدمت‌رسانی کنند.
با توجه به پایان نام‌نویسی موکب‌ها، صدور روادید برای خادمان موکب‌ها آغاز شده است؟
با توجه به سهمیه ما در تفاهم‌نامه اربعین ایران و عراق، سقفی به عنوان ارائه ویزای رایگان به خادمان پیش بینی شده است که بخشی از نیاز خدمات و موکب‌داران را در نظر گرفتیم و در اختیار آنها قرار گرفته که اقدام به ثبت اطلاعات خادمان کنند. نسبت به نیازی که عراقی‌ها دارند، شاید سقف خدمات در حوزه‌های مختلف محدود باشد اما با توجه به توافقی که با طرف عراقی صورت گرفته، بخش ناچیزی از نیاز موکب‌داران را برآورده می‌کند که ویزای آن‌ها در مراحل اجرایی است و قرار است از طرف سفارت عراق این امر صورت گیرد.
اعزام موکب‌داران از چه زمانی آغاز می‌شود؟
موکب‌داران می‌‌توانند از امروز اقدام به ارسال تجهیزات موکب‌ها کنند، اما با توجه به اینکه شاید اکنون آمادگی‌های لازم توسط موکب‌داران انجام نشده است پیش‌بینی کردیم تا قبل از ماه صفر روند انتقال تجهیزات و امکانات صورت پذیرد. در مجموع باید تا ۱۰ صفر یعنی ۲۸ مهرماه تمامی موکب‌ها در جایگاه معین شده مستقر شوند و به ارائه خدمت به زائران بپردازند.
موکب‌های ایرانی در ایام اربعین تا چه زمانی به زائران خدمت‌رسانی می‌کنند؟
با توجه به اینکه هشتم آبان‌ماه اربعین است، پیش‌بینی ما این است که موکب‌های اسکان و پذیرایی تا ۱۱ آبان یعنی ۲۳ صفر به ارائه خدمت ادامه دهند. یعنی در مجموع موکب‌ها حدود ۱۳ روز خدمت‌رسانی خواهند کرد. بعد هم روند جمع کردن امکانات و استقرار برخی تجهیزات در انبارها صورت می‌گیرد.
با توجه به برنامه‌ریزی‌هایی که صورت گرفته، قرار است چند موکب ایرانی در ایام اربعین برپا شود؟
آمار اولیه مشخص شده اما هنوز نهایی نشده است، اما مجموعا حدود یک هزار موکب در خاک عراق اقدام به اسکان و پذیرایی زائران حسینی می‌کنند. هم‌اکنون نیز در حال ثبت اطلاعات خودروها و موکب‌داران و هماهنگی‌های لازم با گمرک هستیم تا محموله‌ها برای ارائه خدمت صورت گیرد.
برخی از خیران که امکان دسترسی به موکب‌داران را ندارند، چگونه می‌توانند نذورات خود را واریز کنند؟
هم ستادهای استانی حساب محلی برای جذب مشارکت‌ها دارند و هم به صورت کشوری ستاد مرکزی حساب‌هایی اعلام کرده است و از طریق پرداخت آسان خیران می‌توانند با شماره‌گیری #۱۰۴۰* اقدام کنند.

کد مطلب: 106325
 
Share/Save/Bookmark