میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۵۹
 
 
وزیر ارتباطات خبر داد:
طرح حمایت از کاربران به نفع کسب و کارهاست
عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات دیروز در اولین نشست خبری خود که در وزارت ارتباطات برگزار شد در جمع خبرنگاران حاضر شد و به سوالات آن‌ها پاسخ داد.
عیسی زارع پور در نشست خبری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا حملات سایبری به برخی اپراتور‌ها در هفته‌های اخیر را تائید می‌کنید؟ افزود: بحث تامین امنیت زیرساخت‌های ارتباطی و اطلاعاتی بسیار جدی و مسئله همه کشور‌ها است و این حملات با کمترین هزینه در مقایسه با جنگ‌های فیزیکی محقق می‌شود و مورد علاقه کشور‌های مختلف است.وی گفت: مرکز پایش امنیت به صورت هفتگی به من گزارش می‌دهد و برخی حملات، شناخته شده که الگوی آن مشخص است و ما دائم این موارد را به نهاد‌های نظارتی و دستگاه‌ها اعلام می‌کنیم و در سه هفته اخیر اتفاق ویژه‌ای رخ نداده است.وزیر ارتباطات افزود: بحث جدی این است که دستگاه‌ها باید به فکر توسعه خدمات خود باشند، اما برای توسعه امنیت و امن سازی اقداماتشان هم عمل کنند چرا که گاهی یک دستگاه سرویسی را با سرعت راه اندازی می‌کند، اما از امنیت آن غافل می‌شود در حالی که بالاترین مقام هر دستگاه، مسئول تضمین امنیت سامانه‌های همان دستگاه است.
زارع پور گفت: وزارت ارتباطات در بخش تقسیم کار در کنار سایر دستگاه هاست تا این امنیت تامین شود.
وی درباره فیلترینگ و طرح صیانت هم افزود: به عنوان کسی که ۵ سال در خارج از کشور زندگی کرده و ۱۸ کشور را از نزدیک دیده ام باید بگویم که بحث اعمال محدودیت در برخی سرویس‌ها در همه جای دنیا رخ می‌دهد و شاید خطوط قرمز متفاوت باشد و در همه کشور‌ها موضع درباره فیلترینگ صفر و یک نیست و برای صیانت از خانواده‌ها حتما باید ما هم به فکر باشیم.وزیر ارتباطات گفت: درباره طرح حمایت از کاربران نیز که به طرح صیانت موسوم شده، لازم است اشاره کنیم که هم اکنون فضای مجازی به زیست اصلی مردم تبدیل شده است و اگر قاعده‌مند نباشد و افراد و سازمان‌ها به حقوق خود آشنا نباشند، آشفته بازاری می‌شود که شما نمونه‌ای از مشکلات جدی مردم را در فضای مجازی می‌توانید با حضور در دادسرای جرایم رایانه‌ای ملاحظه کنید.وی افزود: خیلی مواقع با این وضع شاید ما نتوانیم حقوق مردم را مسترد کنیم و قطعا باید به سمتی برویم که در مواقع کلاهبرداری و هتک حرمت بتوانیم از حقوق مردم دفاع کنیم.
زارع پور با اشاره به اینکه هیچ کسی با ساماندهی فضای مجازی مشکل ندارد، گفت: اگر این فضا شفاف شود به نفع پلتفرم‌ها است که بدانند به چه کسی پاسخگو باشند و کسب و کار‌ها با خیال راحت می‌توانند فعالیت کنند. عیسی زارع پور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا ایران برنامه‌ای برای پرتاب ماهواره دارد و چقدر بودجه بخش فضایی تغییر کرده است؟ افزود: ما در دهه ۸۰ به جمع کشور‌های سازنده ماهواره و پرتاب گر پیوستیم که نمونه آن ماهواره امید بود، اما در هشت سال گذشته نمی‌خواهیم بگوییم کاری نشد، اما توجه ویژه‌ای صورت نگرفت و اگر به نمودار بودجه نگاه کنید در دهه هشتاد ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری داشتیم، اما در هشت سال گذشته این عدد به یک دهم رسید و با این پول‌ها حرف زدن از صنعت فضایی نوعی شوخی است.وی گفت: جوانان متخصص و مجاهدی داریم که با این وجود چراغ این صنعت را روشن نگه داشته اند و هم اکنون ۵۰ کشور ماهواره می‌سازند و ۱۰ کشور هم با پرتابگر خودشان ارسال می‌کنند و جمهوری اسلامی ایران یکی از این ده کشور است.
وزیر ارتباطات افزود: توان ما در بخش لئو است و باید این لایه را تثبیت کنیم و برنامه رسیدن به لایه ژئو را هم شتاب دهیم.وی گفت: ما سال بعد را سال تثبیت لایه لئو گذاشتیم و جمهوری اسلامی ایران باید به قطب پرتاب‌های لایه لئو در منطقه تبدیل شود.وزیر ارتباطات افزود: ماهواره‌های متعددی هم آماده پرتاب است و هدف ما از صنعت فضایی غیر از بحث اقتدارآفرینی، رفع مشکلات مردم است.
زارع پور گفت: بر همین اساس به فناوری‌های بسیار پیشرفته‌ای در تولید ماهواره و پرتاب گر رسیده ایم و می‌تواند در سایر صنایع کشور هم گره گشایی کند و استفاده از سرریز فناوری فضایی در سایر صنایع از تاکیدات ویژه رئیس جمهور است و تا پایان امسال خبر‌های خوشی در این حوزه خواهیم داشت.
در همین حال وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: اپراتور کودک و نوجوان راه اندازی می‌شود تا والدین بتوانند فضایی عاری از محتوای نامناسب را برای فرزندانشان در اختیار داشته باشند که البته این موضوع اختیاری است. زارع پور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برای حمایت از جوانان و نوجوانان در فضای مجازی چه برنامه‌ای دارید؟ افزود: بروز و ظهور فناوری اطلاعات و ارتباطات همان فضای مجازی است که هم فرصت و هم تهدیداتی پیش رو دارد.
وی افزود: حتی کشور‌هایی که خودشان صاحب و مالک پلتفرم‌ها هستند نگران نوجوانانشان هستند و برایشان تدبیر می‌کنند، اما ما در این حوزه خوب عمل نکردیم.
زارع پور گفت: البته بخشی از این وظایف شاید به وزارت ارتباطات مربوط نشود و قطعا باید همه دستگاه‌ها پای کار بیایند تا فضایی سالم برای کودکان و نوجوانان ایجاد شود.

نویسنده: مهدی یوسفی
کد مطلب: 120914
 
Share/Save/Bookmark