میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۷ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۵۶
 
 
پیامی از «وستوک»
وزارت دفاع روسیه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد رزمایش راهبردی وستوک -۲۰۲۲ اول سپتامبر در منطقه...
وزارت دفاع روسیه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد رزمایش راهبردی وستوک -۲۰۲۲ اول سپتامبر در منطقه نظامی شرق روسیه آغاز خواهد شد و در این رزمایش بیش از ۵۰ هزار نیروی نظامی شرکت خواهند کرد.
در این رزمایش اعضای سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) و سازمان همکاری شانگهای (SCO) و همچنین مقامات سایر کشورهای شریک مانند آذربایجان، الجزایر، ارمنستان، بلاروس، هند، قزاقستان، قرقیزستان، چین، لائوس، مغولستان، نیکاراگوئه، سوریه، تاجیکستان شرکت خواهند کرد. این رزمایش در حالی برگزار می‌شود که روسیه طی ۶ ماه اخیر ر جنگ نیابتی غرب در اوکراین درگیر می باشد. با توجه به این شرایط می‌توان گفت که برگزاری این رزمایش از چند محور قابل توجه است.
نخست آنکه مسکو با این رزمایش این پیام را می دهد که همه نیرو توان نظامی آن در اوکراین درگیر نمی‌باشد و مسکو توانایی اقدام نظامی در وسعیتی بیشتر را دارا می‌باشد. این امر پاسخی به ادعای کشورهایی همچون انگلیس است که مدعی کاهش توان نظامی مسکو در برابر مقاومت کی یف شده است.
دوم آنکه مسکو با این رزمایش بار دیگر اصل چند جانبه‌گرایی جهانی را به رخ غرب می‌باشد. حضور جمعی از کشورها در این رزمایش به منزله ان است که در عرصه یارگیری این فقط غرب نمی‌باشد که توان اجرای این سناریو را دارد و سایر کشورهای نیز همگرایی ورای غربی را در دستور کار دارند. این سناریوی روس‌ها زمانی اشکارتر می‌شود که لاوروف وزیر خارجه این کشور اخیرا هشدار داده است که غرب نمی‌تواند مانع چند جانبه‌گرایی در جهان گردد.
سوم آنکه مسکو با برگزاری این رزمایش حریم امنیتی خود را برای ناتو ترسیم کرده و به نوعی خطوط قرمزی جدید را پیش روی آن قرار می‌دهد. این رزمایش را می توان واکنشی به اقدام اخیر ناتو در عضویت فنلاند و سوئد دانست که مسکو آن را تهدیدی برای امنیت ملی خود ارزیابی کرده است.
به هر تقدیر می توان گفت که رزمایش وستوک نه صرفا یک تجمع نظامیان میان برخی کشورها بلکه تعیین حریمی جدید در چارچوب چندجانبه‌گرایی است.

نویسنده: فرامرز اصغری
کد مطلب: 123732
 
Share/Save/Bookmark